Asymetria funkcjonalna mózgu to fizjologiczne zjawisko odnoszące się do różnic w czynności prawej i lewej półkuli mózgu. Dzięki nim każda z półkul pełni nieco inne funkcje, jednak razem tworzą kompatybilną całość. Za przejaw asymetrii funkcjonalnej mózgu uważa się przede wszystkim zjawisko, że lewa półkula mózgu koordynuje pracę prawej ręki (dana osoba jest praworęczna), i odwrotnie.
Asymetria funkcjonalna mózgu – jak ją odkryto?
O zróżnicowaniu funkcji pełnionych przez prawą i lewą półkulę wnioskowano początkowo wyłącznie na podstawie wyników badań neurologicznych prowadzonych na pacjentach z uszkodzeniem mózgu. Zaobserwowano, że lezjom lewostronnym towarzyszą przeważnie deficyty w zdolności rozumienia mowy i wypowiadania się, natomiast przy defektach prawostronnych częściej występowały zaburzenia percepcyjno-uwagowe. Było to wstępem do prowadzenia dalszych, bardziej precyzyjnych badań.
Na czym polega asymetria funkcjonalna mózgu?
Asymetria funkcjonalna mózgu wskazuje na różną funkcję poszczególnych półkul mózgowych. Prawa pełni ważne role w zadaniach o charakterze językowym, głównie w zakresie analizy aspektów prozodycznych wypowiedzi, rozumieniu metafor i treści humorystycznych. Z kolei lewa półkula odpowiada za procesy odbierania i przetwarzania informacji wzrokowej oraz kierowanie uwagi na szczegóły postrzeganych obiektów. Obydwie półkule mają swój udział w wypełnianiu zadań zarówno o charakterze językowym, jak i wzrokowo-przestrzennym. Różnią się jednak zakresem zdolności w obrębie określonych funkcji. Dawniej postawiono 2 teorie:
- I – bodźce werbalne są analizowane przez lewą półkulę, zaś niewerbalne i wzrokowo-przestrzenne przez prawą;
- II – wszystkie bodźce analizowane są przez lewą półkulę w sposób analityczny, natomiast w sposób całościowy przez prawą półkulę.
Obecnie poglądy opierają się na założeniu, że różnic półkulowych nie da się sprowadzić do jednego wymiaru. Mówi się, że obydwie tworzą pewien dynamiczny system, w którym istotną rolę pełni każda z nich. Ponadto nie u wszystkich ludzi asymetria funkcjonalna mózgu ma ten sam charakter.
Zobacz również: Zasady plastyczności układu nerwowego.
Za co odpowiadają półkule mózgu?
Jak wspomniano, praca obydwu półkul mózgowych ściśle się ze sobą łączy i coraz częściej odchodzi się od ich odrębnego podziału. Warto jednak wiedzieć, w jakich czynnościach przeważa czynność prawej i lewej strony mózgu. Lewa półkula mózgu bierze udział w czynnościach takich jak:
- mowa, zdolności komunikacyjne;
- umiejętności matematyczne – liczenie, myślenie analityczne;
- czytanie;
- dostrzeganie szczegółów;
- pozytywne odbieranie emocji;
- racjonalne podejście do zadań;
- utrzymywanie porządku w wykonywanych czynnościach.
Z kolei o prawej półkuli mózgu można powiedzieć, że odpowiada między innymi za:
- zdolności muzyczne;
- wyobraźnię;
- spontaniczność;
- intuicję;
- kreatywność;
- umiejętności malarskie, rozróżnianie kolorów;
- dostrzeganie podobieństw;
- negatywne odbieranie emocji.
Mówi się także, że lewa półkula mózgu przetwarza wszystko analitycznie i linearnie, natomiast prawa – globalnie i całościowo.
Asymetria funkcjonalna mózgu współcześnie
Współcześnie wiele osób ma przestymulowaną prawą półkulę mózgu wskutek częstego korzystania z technologii, oglądania telewizora, korzystanie z komputerów i komórek. Lewa półkula mózgu odpowiadająca za czytanie ze zrozumieniem, własną inicjatywę w zadaniach i przetwarzanie reguł językowych jest zaniedbywana. Głównym zaleceniem jest więc odstawienie nowinek technologicznych na rzecz czytania książek, grania w szachy, rozwiązywania krzyżówek czy po prostu inteligentnych rozmów. Pierwsze efekty takiego detoksy widać po około 30 dniach. Osoba, która zdecydowała się zadbać o lewą półkulę mózgu czuje się pewniej, rozszerzają się jej poglądy oraz wzrasta pomysłowość.
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sabiniewicz M., Głąbiński A., Wybrane aspekty wpływu asymetrii funkcjonalnej półkul mózgowych na funkcjonowanie poznawcze oraz emocjonalne człowieka, Aktualności Neurologiczne, 15/2015.
- Knapek M., Zaburzenia mowy a asymetria funkcjonalna mózgu w kontekście uczenia się – doniesienia z badania, Neurolingwistyka Praktyczna, 3/2017.
- Senderecka M., Różne punkty widzenia prawej i lewej półkuli mózgu, Przegląd Psychologiczny, 2/2007.