Zespół kociego krzyku

Spis treści

Zespół kociego krzyku (znany również jako zespół Cri du chat, zespół monosomii 5p, zespół Lejeune’a) to choroba wrodzona opisana po raz pierwszy już w 1963 roku. Na zespół składa się wiele wrodzonych wad fizycznych i umysłowych. Występuje rzadko, ponieważ dotyczy około 1 na 10 000 żywych urodzeń.

Zespół kociego krzyku

Z czego wynika zespół kociego krzyku?

Zespół kociego krzyku w większości przypadków spowodowany jest częściową delecją w obrębie krótkiego ramienia chromosomu 5. Przyczyną 10-15% przypadków jest nieprawidłowa segregacja zrównoważonej translokacji rodzicielskiej, w której monosomii 5p często towarzyszy częściowa trisomia partnerskiego chromosomu zaangażowanego w translokację rodzicielską. Szacuje się, że aż około 80% przypadków obejmuje ulegający delecji chromosom 5 pochodzenia ojcowskiego, nie matczynego.

Zespół kociego krzyku – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu kociego krzyku jest typowy, miauczący płacz dziecka – stąd nazwa choroby. Jest to dźwięk o wysokiej częstotliwości, monochromatyczny, uważany za patognomoniczny dla tego zespołu. Do pozostałych, charakterystycznych objawów zalicza się między innymi:

 • niską masę urodzeniową dziecka;
 • hipotonię mięśniową;
 • małogłowie;
 • opóźniony wzrost i rozwój organizmu;
 • okrągłą twarz z pełnymi policzkami;
 • hiperteloryzm;
 • zmarszczki nakątne, kierujące się w dół szpary powiekowej;
 • zez;
 • płaską nasadę nosa;
 • małożuchwie;
 • wady serca, w tym ubytki przegrody przedsionkowej.

Nieco rzadziej można zauważyć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zespół kociego krzyku można podejrzewać u noworodka nie tylko po wspomnianym typowym płaczu, ale i po bardzo słabym odruchu ssania, żółtaczce i odwodnieniu. Zazwyczaj występuje konieczność terapii w środowisku inkubatora. Rozwój takich dzieci jest opóźniony, ale wykazano, że 95% z nich będzie w stanie samodzielnie chodzić przed ukończeniem 8. roku życia.

Rozwój psychosomatyczny dzieci z zespołem kociego krzyku jest kwestią wysoce indywidualną, zazwyczaj jednak jest także opóźniony. Dziecko w pierwszych latach życia nie potrafi komunikować się w sposób werbalny, podejmuje więc próby niewerbalne.

Leczenie zespołu kociego krzyku

Mimo wielu wad i problemów natury fizycznej oraz psychicznej rokowania co do przeżywalności są dobre. Większość pacjentów przeżywa przynajmniej 60 lat. Nie ma jednej metody leczniczej – choroby nie można również całkowicie wyleczyć. W efekcie celem terapii jest poprawa ogólnego funkcjonowania pacjenta, wspieranie jego prawidłowego rozwoju i nabywania umiejętności oraz wpływ na aktywność fizyczną i ogólny stan zdrowia. Niezwykle korzystna jest fizjoterapia prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę dziecięcego. Leczenie obejmuje m.in.:

 • techniki logopedyczne ułatwiające naukę ssania i połykania;
 • trening motoryczny wspierający osiąganie kolejnych kamieni milowych, np. podnoszenie główki, siadanie, chodzenie;
 • rehabilitację ruchową poprzez zabawę;
 • kontakty dziecka ze środowiskiem zewnętrznym.

Konieczne są regularne wizyty u stomatologa, ponieważ występuje zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy. W razie konieczności rodzice lub opiekunowie mogą skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże im poradzić sobie z wadą dziecka. W Polsce istnieje kilka fundacji, które zajmują się wsparciem i leczeniem dzieci z zespołem kociego krzyku. Rodzice i opiekunowie powinni zainteresować się kontaktem z takimi ośrodkami.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Leszczyńska K., Chojnicki M., Stefańska K., Preis K., Gierat-Haponiuk K., Haponiuk I., Prenatalnie zdiagnozowana wrodzona wada serca z zespołem Cri du chat i wieloma przeciwwskazaniami do leczenia kardiochirurgicznego – opis przypadku, Folia Cardiologica, 5/2017.
 2. Kamyk-Wawryszuk A., Prewerbalne zachowania komunikacyjne dzieci z zespołem Cri du Chat w ocenie rodziców, Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej, 21/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *