Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka są często lekceważone, ponieważ mrowienie w dłoniach lub ich drętwienie mogą wynikać również z innych przyczyn. Jeżeli jednak problem utrzymuje się przez dłuższy czas lub nawet prowadzi do silnego bólu uniemożliwiającego wykonywanie codziennych obowiązków, należy jak najszybciej zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty. Istnieje duża szansa, że jeżeli już na wczesnym etapie zacznie się korzystać z nowoczesnych metod fizjoterapii, to uda się uniknąć konieczności przeprowadzenia operacji.
1. Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?
2. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?
3. Zalety wczesnego reagowania na problemy z nadgarstkami
4. Czy fizjoterapia może zastąpić operację?
5. Oferta fizjoterapii w Centrach Medycznych POLMED
W naszym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na temat schorzenia, jakim jest zespół cieśni nadgarstka, a także dowiesz się, w jakich sytuacjach fizjoterapia może zastąpić operację. Dodatkowo znajdziesz tu na miary na sieć polecanych placówek, w których każdy pacjent może uzyskać niezbędną pomoc.
Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka wynika z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Chociaż może się to wydawać niegroźne, to objawy są bardzo uciążliwe. Najpopularniejsze z nich to między innymi:
- ból, który może promieniować aż do ramienia,
- zauważalne osłabienie siły uchwytu,
- ciągłe drętwienie i mrowienie palców.
Na występowanie powyższych problemów najbardziej narażone są te osoby, które w ramach swoich obowiązków każdego dnia wykonują powtarzalne ruchy nadgarstków. Chodzi zarówno o pracowników biurowych, jak i zawodowych muzyków, mechaników oraz osoby pracujące przez wiele godzin przy komputerze. Chociaż istnieje możliwość skorzystania z operacji cieśni nadgarstka, która przynosi dobre efekty, nie każdy chce poddawać się nacięciu. W dodatku operacja wiąże się aż z dwutygodniowy unieruchomieniem nadgarstków, na co nie każdy może sobie pozwolić. Warto więc skorzystać z alternatywy, jaką jest fizjoterapia.
Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?
Jeżeli chodzi o odpowiedni moment, aby zgłosić się do specjalisty w związku z problemami z nadgarstkiem, na pewno nie należy bagatelizować nawracającego drętwienia palców. To samo dotyczy bólu występującego w okolicy nadgarstków, szczególnie jeżeli nasila się w nocy. Alarmujące powinny być również problemy z utrzymaniem przedmiotów codziennego użytku, takich jak kubek czy długopis. Kontakt z ortopedą jest w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem, ponieważ podczas konsultacji specjalista przeprowadzi niezbędne badania, a w razie potrzeby zaproponuje terapię. Jeżeli zostanie zastosowana na początkowym etapie problemów z zespołem cieśni nadgarstka, istnieje duża szansa na to, że przeprowadzenie operacji nie będzie konieczne.
Zalety wczesnego reagowania na problemy z nadgarstkami
Ze względu na to, że zbagatelizowany zespół cieśni nadgarstka może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego, warto od razu reagować i zgłosić się do ortopedy już przy pierwszych objawach. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie operacji. Chociaż przynosi ona bardzo dobre efekty, to wymaga długiej rekonwalescencji oraz wiąże się z utratą sprawności na co najmniej dwa tygodnie. Szybkie rozpoczęcie fizjoterapii oraz profesjonalne konsultacje ortopedyczne pozwolą natomiast pozbyć się problemu bez potrzeby poddawania się takiemu zabiegowi. Szczegółowe informacje na temat cen takich usług można sprawdzić na stronie https://polmed.pl/lekarze/ortopeda/.
Czy fizjoterapia może zastąpić operację?
Nowoczesna fizjoterapia może więc stanowić doskonałą alternatywę dla zabiegu chirurgicznego. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy skorzysta się z pomocy w momencie, gdy objawy nie będą zaawansowane. Na wspomnianą fizjoterapię składają się przede wszystkim indywidualnie dobrane ćwiczenia, których celem jest poprawa ruchomości oraz siły mięśni (przedramienia oraz nadgarstka). Fizjoterapia obejmuje również terapię manualną, która zmniejsza napięcie tkanek miękkich oraz mobilizację nerwu pośrodkowego. W tym celu wykorzystuje się techniki pozwalające przywrócić swobodny ślizg nerwu w kanale. Można również otrzymać zalecenia ergonomiczne, które pozwolą dostosować stanowisko pracy w taki sposób, aby zmniejszyć przeciążenia. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się zastosowanie kinesiotapingu, czyli specjalnych taśm poprawiających stabilizację nadgarstka oraz łagodzących nieprzyjemny ból.
Oferta fizjoterapii w Centrach Medycznych POLMED
Dostępne w całej Polsce Centra Medyczne POLMED zapewniają pacjentom łatwy kontakt z różnymi specjalistami. Wśród nich znajdują się również ortopedzi. W celu umówienia konsultacji można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie firmy, gdzie można od razu sprawdzić, jakie są dostępne terminy oraz ile kosztują konsultacje. Istnieje również możliwość skorzystania z telekonsultacji, co pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje konieczność podjechania do stacjonarnej placówki.
Artykuł sponsorowany