Szukaj
Szukaj

Zdrowe mięśnie to zdrowe ciało

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jeśli nie interesujemy się anatomią, wygląd i rola mięśni sprowadza się najczęściej do ich prezencji. Niska świadomość dotycząca zadań czynnych elementów narządu ruchu, do których należą mięśnie, często doprowadza do złej kondycji, problemów ze stawami i wieloma innymi schorzeniami. Jak im zapobiegać?

Zdrowe mięśnie to zdrowe ciało

Jakie funkcje pełnią mięśnie?

Liczba mięśni w ciele człowieka określana jest w setkach… O większości z nich nigdy pewnie nie słyszeliśmy. Jednak intensywny trening potrafi dać o nich znać… Poza oczywistym zadaniem mięśni, jakim jest umożliwienie ruchu poszczególnych elementów ciała, pełnią jeszcze kilka innych ważnych funkcji:

  • pozwalają na utrzymanie właściwej postawy ciała,
  • regulują ilość płynów oraz umożliwiają przepływ płynów ustrojowych przez organizm,
  • wytwarzają ciepło.

 

Badania potwierdzają zależność chronicznego stanu zapalnego organizmu od kondycji mięśni. [1] Jednak ze względu na niejednoznaczność wniosków ze wszystkich badań, prowadzone są kolejne, na szerszą skalę, które mają ostatecznie wykazać znaczenie treningu ogólnoustrojowego na zmniejszenie obecności stanu zapalnego.

Mocne mięśnie sposobem na ból?

Część badań już teraz potwierdza, że markery stanu stanu zapalnego (np., OB, CRP, wzrost liczby białych krwinek) są niższe u osób, które deklarują częste i intensywne ćwiczenia fizyczne. [2] Badania badaniami – ale tak na zdrowy rozum: gdy człowiek się rusza, jest aktywny, dba o kondycję. Jakie będą z tego korzyści?

  • kontrola masy ciała;
  • silne i sprawne mięśnie;
  • ochrona i wsparcie dla stawów (właśnie dzięki mocnym, wyćwiczonym mięśniom), kości, naczyń i narządów;
  • większa wydolność fizyczna.

 

I jeśli rzeczywiście dochodzi do tego zatrzymanie stanu zapalnego toczącego się w organizmie… Tylko jak należy zadbać o swoje mięśnie, aby właściwie spełniały zadania i przyniosły powyższe efekty?

Witaminowe wsparcie dla mięśni

Słabe mięśnie to problem nie tylko dla nich samych, ale również dla kośćca i nerwów. Sprawdź, jakie witaminy, minerały i aminokwasy są niezbędne, aby układ ruchu był sprawny i nie przysparzał kłopotów:

a) witamin C – odbudowuje tkanki podczas gojenia się ran. [3] Zwiększa wytrzymałość i zmniejsza uczucie zmęczenia. Zaleca się przyjmowanie jej również po treningu ze względu na swoje działanie anaboliczne. [4]

b) witamina D – jak wykazują liczne badania, ważna jest nie tylko dla kośćca. Niedobór witaminy D osłabia kondycję mięśni: u osób z brakami witaminowymi są słabsze i mniejsze. Podobnie zjawisko występuje w wieku starczym – ze względu na zwiększone zapotrzebowanie tej witaminy i brak suplementacji następuje zmniejszenie masy mięśniowej, osłabienie istniejącej i przez to zwiększone ryzyko upadków i złamań. Zjawisko to ma swoją nazwę – sarkopenia. [5]

Witaminę D spokojnie można określić witaminą ogólnoustrojową ze względu na jej szerokie oddziaływanie na organizm ludzki. Po więcej informacji na temat tej niezwykłej witaminy zapraszamy na bloga Zdrowersów: Suplementacja witaminą D – bez niej ani rusz.

Patronite
Patronite

c) magnez – ma bardzo szerokie zastosowanie, ale jego jednym z najważniejszych obszarów działania są właśnie mięśnie. Poprawia ich funkcjonowanie oraz zapobiega występowaniu skurczy. Zmniejsza uczucie zmęczenia.

d) MSM siarka organiczna – redukuje bóle mięśniowe i wykazuje działanie przeciwzapalne.

e) BCAA (L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina) – o tych aminokwasach słyszał chyba każdy, kto miał styczność z wytężonym wysiłkiem, szczególnie na siłowni:

  • polepszają rozwój tkanki mięśniowej, a więc mają znaczenie dla przyrostu masy mięśniowej;
  • zwiększają wydolność fizyczną, dzięki czemu odczuwalny jest przyrost siły i energii;
  • umożliwiają sprawną regenerację.

 

f) tyrozyna – bardzo ważny dla ludzkiego organizmu aminokwas. Z punktu widzenia narządu ruchu: poprawia kondycję, zwiększając siłę mięśni, a tym samym wydolność organizmu. Potrzebna do budowania masy mięśniowej. Ale posiada też wiele innych bardzo korzystnych zastosowań. Ze względu na fakt, że bierze udział w syntezie dopaminy pomaga zwiększyć koncentrację, dodaje energii i poprawia samopoczucie, hamując objawy depresyjne.

Zobacz, jakie inne Suplementy na koncentrację, układ nerwowy czy energię znajdują się w ofercie sklepu internetowego Zdrowersi. Zresztą, znajdziesz tam wszystkie opisane wyżej związki. Zapraszamy!

Zdrowia!

Źródła:

[1], [2] Kristen M. Beavers, Tina E. Brinkley, and Barbara J. Nicklas, Effect of exercise training on chronic inflammation, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3629815/, 4.07.2022r.

[3] Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, dostęp online: https://www.researchgate.net/publication/327448114_Witamina_C_-_budowa_wlasciwosci_funkcje_i_wystepowanie, 4.07.2022r.

[4] Ambroziak S., Witaminy: hormony anaboliczne, dostęp online: https://slawomirambroziak.pl/legalne-anaboliki/witaminy-hormony-anaboliczne/#more-171, 5.07.2022

[5] Praca zbiorowa, 25-hydroxyvitamin D3 and 1,25-dihydroxyvitamin D3 exert distinct effects on human skeletal muscle function and gene expression, dostęp online: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0170665, 5.07.2022.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *