USG ortopedyczne to badanie ultrasonograficzne narządu ruchu. Jest ono bezpieczne (można je wykonywać wielokrotnie), bezbolesne i łatwo dostępne. Zleca się je przede wszystkim przy podejrzeniu wad wrodzonych, chorób układu ruchu oraz urazów. Objawy, które są wskazaniami do przeprowadzenia USG u ortopedy to m.in. ból stawów bądź mięśni, obrzęki, guzki, torbiele. Dowiedz się, jak przebiega badanie, ile kosztuje i w jaki sposób trzeba się do niego przygotować.
USG ortopedyczne – na czym polega?
USG (ultrasonografia) jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne, pozwala na ocenę tkanek miękkich, części chrzęstnych, zarysu kości czy zmian ogniskowych. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, których źródło znajdujące się w głowicy aparatu ultrasonograficznego, przykładanej do powierzchni ciała. Badanie to wykonuje się w diagnozowaniu schorzeń z większości specjalizacji medycznych, w tym również ortopedii.
USG ortopedyczne wykonuje się stosunkowo często, schorzenia narządu ruchu są bowiem jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych, zwłaszcza u seniorów. Siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, nadwaga oraz otyłość to główne przyczyny problemów z układem ruchu, szczególnie zwyrodnienia stawów nazywanego chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Podłożem tego typu kłopotów ze zdrowiem mogą być także choroby tkanki łącznej czy entezopatie (zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe przyczepu ścięgna mięśnia do kości).
USG w ortopedii
W trakcie USG u ortopedy można ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł tworzących stawy, a także znajdujących się w pobliżu nerwów obwodowych czy węzłów chłonnych. W badaniu ultrasonograficznym widoczne są również zmiany patologiczne, takie jak guzki, obrzęk, obecność płynu wysiękowego. USG jest też pomocne podczas wielu zabiegów ortopedycznych, np. w trakcie wykonywania wstrzyknięć do stawów i struktur okołostawowych.
Jakie rodzaje USG ortopedycznego wykonuje się najczęściej?
- USG stawu kolanowego,
- USG stawu biodrowego,
- USG stawu łokciowego,
- USG stawu skokowego,
- USG ścięgna Achillesa,
- USG śródstopia,
- USG dłoni (nadgarstka),
- USG mięśni.
Gdzie zrobić to badanie? USG ortopedyczne w Łodzi wykonasz w przychodni Salve.
USG ortopedyczne – wskazania
Wskazaniami do USG ortopedycznego mogą być zarówno wady wrodzone narządu ruchu (np. rozwojowa dysplazja stawów biodrowych), choroby przewlekłe (takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów), jak i stany ostre (m.in. złamania, zwichnięcia, skręcenia). Ponadto USG ortopedyczne wykonuje się, aby ocenić efekty leczenia operacyjnego.
Objawy, które mogą wymagać przeprowadzenia diagnostyki ultrasonograficznej to m.in.:
- bóle stawów, sztywność, przykurcze, ograniczenie zakresu ruchomości w stawach, niestabilność stawu,
- problemy z chodzeniem, kłopoty z poruszaniem kończyną,
- zaczerwienienie i obrzęki okołostawowe, tkliwość,
- strzelanie w stawach, trzaski,
- zmiany patologiczne, np. guzkowate zgrubienia,
- bóle mięśni,
- osłabienie siły mięśniowej,
- zaburzenia czucia w kończynie,
- objawy ostrych urazów, m.in. silny ból, zasinienie, opuchlizna, zniekształcenia i deformacje kończyny.
USG ortopedyczne – jak przebiega badanie?
Ultrasonografia jest badaniem łatwo dostępnym, nieinwazyjnym i stosunkowo niedrogim – cena USG ortopedycznego to, w zależności od lokalizacji gabinetu i doświadczenia specjalisty, który wykonuje badanie, około 100-300 zł (dla porównania koszt rezonansu magnetycznego stawu może wynieść nawet 700 zł). Badanie można wykonać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Do USG ortopedycznego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Przed rozpoczęciem badania specjalista je przeprowadzający poprosi pacjenta o odsłonięcie badanego miejsca, a następnie przyłoży głowicę posmarowaną specjalnym żelem do badanego obszaru (aparat USG przekształca odbite dźwięki w obraz widoczny na monitorze). Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania USG, są to m.in. otwarte rany czy oparzenia.
Artykuł sponsorowany