Szukaj
Szukaj

W jakich sytuacjach zleca się USG ortopedyczne?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

USG ortopedyczne to badanie ultrasonograficzne narządu ruchu. Jest ono bezpieczne (można je wykonywać wielokrotnie), bezbolesne i łatwo dostępne. Zleca się je przede wszystkim przy podejrzeniu wad wrodzonych, chorób układu ruchu oraz urazów. Objawy, które są wskazaniami do przeprowadzenia USG u ortopedy to m.in. ból stawów bądź mięśni, obrzęki, guzki, torbiele. Dowiedz się, jak przebiega badanie, ile kosztuje i w jaki sposób trzeba się do niego przygotować.

W jakich sytuacjach zleca się USG ortopedyczne?

USG ortopedyczne – na czym polega?

USG (ultrasonografia) jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne, pozwala na ocenę tkanek miękkich, części chrzęstnych, zarysu kości czy zmian ogniskowych. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, których źródło znajdujące się w głowicy aparatu ultrasonograficznego, przykładanej do powierzchni ciała. Badanie to wykonuje się  w diagnozowaniu schorzeń z większości specjalizacji medycznych, w tym również ortopedii.

USG ortopedyczne wykonuje się stosunkowo często, schorzenia narządu ruchu są bowiem jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych, zwłaszcza u seniorów. Siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, nadwaga oraz otyłość to główne przyczyny problemów z układem ruchu, szczególnie zwyrodnienia stawów nazywanego chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Podłożem tego typu kłopotów ze zdrowiem mogą być także choroby tkanki łącznej czy entezopatie (zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe przyczepu ścięgna mięśnia do kości).

USG w ortopedii

W trakcie USG u ortopedy można ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł tworzących stawy, a także znajdujących się w pobliżu nerwów obwodowych czy węzłów chłonnych. W badaniu ultrasonograficznym widoczne są również zmiany patologiczne, takie jak guzki, obrzęk, obecność płynu wysiękowego. USG jest też pomocne podczas wielu zabiegów ortopedycznych, np. w trakcie wykonywania wstrzyknięć do stawów i struktur okołostawowych.

Jakie rodzaje USG ortopedycznego wykonuje się najczęściej?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • USG stawu kolanowego,
 • USG stawu biodrowego,
 • USG stawu łokciowego,
 • USG stawu skokowego,
 • USG ścięgna Achillesa,
 • USG śródstopia,
 • USG dłoni (nadgarstka),
 • USG mięśni.

Gdzie zrobić to badanie? USG ortopedyczne w Łodzi wykonasz w przychodni Salve.

USG ortopedyczne – wskazania

Wskazaniami do USG ortopedycznego mogą być zarówno wady wrodzone narządu ruchu (np. rozwojowa dysplazja stawów biodrowych), choroby przewlekłe (takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów), jak i stany ostre (m.in. złamania, zwichnięcia, skręcenia). Ponadto USG ortopedyczne wykonuje się, aby ocenić efekty leczenia operacyjnego.

Objawy, które mogą wymagać przeprowadzenia diagnostyki ultrasonograficznej to m.in.:

 • bóle stawów, sztywność, przykurcze, ograniczenie zakresu ruchomości w stawach, niestabilność stawu,
 • problemy z chodzeniem, kłopoty z poruszaniem kończyną,
 • zaczerwienienie i obrzęki okołostawowe, tkliwość,
 • strzelanie w stawach, trzaski,
 • zmiany patologiczne, np. guzkowate zgrubienia,
 • bóle mięśni,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • zaburzenia czucia w kończynie,
 • objawy ostrych urazów, m.in. silny ból, zasinienie, opuchlizna, zniekształcenia i deformacje kończyny.

USG ortopedyczne – jak przebiega badanie?

Ultrasonografia jest badaniem łatwo dostępnym, nieinwazyjnym i stosunkowo niedrogim – cena USG ortopedycznego to, w zależności od lokalizacji gabinetu i doświadczenia specjalisty, który wykonuje badanie, około 100-300 zł (dla porównania koszt rezonansu magnetycznego stawu może wynieść nawet 700 zł). Badanie można wykonać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Do USG ortopedycznego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Przed rozpoczęciem badania specjalista je przeprowadzający poprosi pacjenta o odsłonięcie badanego miejsca, a następnie przyłoży głowicę posmarowaną specjalnym żelem do badanego obszaru (aparat USG przekształca odbite dźwięki w obraz widoczny na monitorze). Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania USG, są to m.in. otwarte rany czy oparzenia.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *