Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych kwestii podczas podróży. Można o nie zadbać na kilka sposobów, np. poprzez wykupienie polisy turystycznej. Jak pokazuje praktyka, jest ona przydatna nie tylko podczas egzotycznych wypraw. Warto ją też mieć, poruszając się po krajach UE. Zakres ubezpieczenia powinien obejmować m.in. transport medyczny.
Transport medyczny w polisie turystycznej – co to takiego?
Wybierając ubezpieczenia podróżne, turyści muszą mieć na względzie kilka istotnych kwestii z zakresem ochrony na czele. W przypadku wyjazdów zagranicznych absolutną podstawą jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Transport medyczny jest opłacany w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Za tym pojęciem kryje się w głównej mierze transport:
- do placówki medycznej,
- pomiędzy placówkami medycznymi,
- do miejsca zamieszkania,
- do kraju zamieszkania.
Transport medyczny a zakres ochrony europejskiego ubezpieczenia podróżnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach UE oraz w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinie i Islandii. Podczas podróży zagranicznej uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na takich samych prawach, jak obywatele danego państwa. Ma jednak ograniczony zakres ochrony, którego nie da się rozszerzyć – nie obejmuje kosztów transportu medycznego. Nie pokrywa ponadto m.in. sportów wysokiego ryzyka. Każdy, kto decyduje się uprawiać aktywności uważane z ubezpieczeniowego punktu widzenia za wysoce ryzykowne, musi brać poprawkę na prawdopodobieństwo wypadku czy poważnego uszczerbku na zdrowiu. Najlepiej wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne o kompleksowym zakresie ochrony obejmującym nie tylko transport medyczny, ale także odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, assistance, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Transport medyczny w UE – ile kosztuje?
W Polsce za transport medyczny płaci NFZ, za granicą natomiast sam pacjent. Mowa tu o sporych wydatkach rzędu kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Koszt przewiezienia pacjenta z jednego z krajów UE do Polski oscyluje średnio od 30 tys. zł do 100 tys. zł. Takie kwoty zdecydowanie przemawiają za tym, by wykupić ubezpieczenie, które obejmuje transport medyczny. Wysokość sumy ubezpieczenia KL powinna wynosić minimum 30 tys. EUR. W razie nagłego zachorowania lub wypadku ubezpieczenie podróży takie jak np. Supertravel w UNIQA zapewni stosowną ochronę – w tym także ochronę finansową – obowiązującą przez cały okres umowy. Polisa obejmuje też m.in. sporty ekstremalne i amatorskie, assistance, choroby przewlekłe, szkody po alkoholu. Dostępnych jest kilka wariantów ubezpieczenia. Wysokość składki można obliczyć za pomocą kalkulatora. Wybór ubezpieczenia, które da się bez problemu kupić online, nie powinien sprawić trudności. W czasie podróży zdarzają się rozmaite sytuacje, dlatego trzeba być na nie przygotowanym i wybrać ubezpieczenie skrojone na miarę swoich potrzeb.
Artykuł sponsorowany