Suplementy diety na stawy, kości i mięśnie mogą okazać się bardzo dobrym wsparciem dla osoby w każdym wieku, choć przeważnie rekomenduje się ich stosowanie po 30. roku życia, gdy spada elastyczność powierzchni stawowych i maleje fizjologiczna produkcja kolagenu. Właśnie wtedy częściej odczuwamy bóle i sztywność stawów, mięśnie wykazują mniejszą wydolność, a podatność na uszkodzenia narządu ruchu wzrasta. Jakie suplementy diety wybrać, kto powinien je przyjmować oraz dlaczego ich stosowanie ma tak duże znaczenie?
Suplementy diety na stawy, kości i mięśnie – jakie wybrać?
Za pomocą suplementacji diety wspierać można niemal wszystkie układy i narządy organizmu. W odniesieniu do stawów, kości i mięśni największe korzyści odnotować można m.in. z regularnego przyjmowania suplementów zawierających takie składniki jak:
- kolagen — to naturalne białko budujące większość struktur ustroju, zwłaszcza skórę, mięśnie, stawy i kości. Suplementacja wzmacnia kości i stawy, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, poprawia lepkość mazi stawowej, zwiększa wytrzymałość włókien mięśniowych. Dodatkowo łagodzi objawy licznych przewlekłych schorzeń narządu ruchu i przyspiesza rekonwalescencję po przebytych kontuzjach;
- MSM (siarka organiczna) – redukuje stany zapalne, dlatego dobrze sprawdzi się w uzupełnianiu terapii (po konsultacji z lekarzem) chorób reumatycznych. Dodatkowo łagodzi ból i sztywność stawów oraz zmniejsza obrzęki limfatyczne, które mogą być konsekwencją kontuzji lub zaburzeń czynności naczyń limfatycznych. Udowodniono, że siarka organiczna redukuje ból mięśni, zwłaszcza pleców;
- witamina D3 + K2 – obie witaminy rozpuszczają się w tłuszczach i dla lepszych efektów powinny być przyjmowane razem. Specjaliści rekomendują wręcz suplementację ich przez całe życie, aż do późnej starości. Wzmacniają odporność, poprawiają samopoczucie, a także wzmacniają kości. Zgodnie z wynikami badań, regularna suplementacja D3 + K2 zmniejsza ryzyko złamań szyjki kości udowej aż o 30%!;
- siarczan chondroityny — to podstawowy składnik budulcowy kości i chrząstek, nadający im elastyczność i dobre właściwości mechaniczne. Wykazano, że związek ten szczególnie korzystnie wpływa na ścięgna, przyspieszając ich gojenie po urazach i operacjach oraz przywracając ich właściwą mobilność;
- glukozamina — jeśli zależy Ci na wspieraniu stawów, koniecznie rozważ suplementację glukozaminy, która wykorzystywana jest przez organizm do wytwarzania składników budulcowych stawów i chrząstek. Występuje naturalnie w dużych ilościach w tkance łącznej.
Suplementy te (i wiele innych) kupić można na https://allegro.pl/kategoria/suplementy-diety-stawy-kosci-miesnie-122572. Warto wybierać je zgodnie z indywidualnymi potrzebami organizmu.
Suplementy diety na stawy, kości i mięśnie – dla kogo?
Tego typu preparaty mogą być wykorzystywane przez każdego, komu zależy na naturalnym wzmacnianiu tych struktur i przeciwdziałaniu ich uszkodzeniom. Przede wszystkim suplementy diety na stawy, kości i mięśnie sprawdzą się w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie. Zarówno zmniejszą ryzyko poważnych kontuzji, jak i poprawią ogólną wydolność (a więc i efekty treningowe) czy przyspieszą regenerację mięśniową. Kolejną grupą docelowych konsumentów są osoby z przewlekłymi schorzeniami narządu ruchu, np. chorobą zwyrodnieniową, reumatoidalnym zapaleniem stawów, osteoporozą i innymi. Należy pamiętać, aby w takim przypadku zawsze skonsultować chęć suplementacji ze swoim lekarzem. Może się bowiem okazać, że niektóre suplementy (zwłaszcza ziołowe) wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami.
Suplementy diety z tej grupy mogą być bardzo dobrym wsparciem dla osób po urazach (złamania kości, skręcenia i zwichnięcia stawów, naderwania i zerwania mięśni) i operacjach (np. artroskopii stawu kolanowego). Pozwolą przyspieszyć naturalne procesy gojenia i sprawią, że nowa tkanka będzie silniejsza i mniej podatna na ponowne uszkodzenia. Na koniec warto wspomnieć, że dodatkowa suplementacja sprawdzi się w przypadku każdej osoby po 30. roku życia. To wiek, w którym intensywniej przebiegają wewnętrzne procesy związane z fizjologicznym starzeniem się organizmu, mimo że zewnętrznie nie są jeszcze tak widoczne. Spada produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego, wzrosnąć może poziom stresu oksydacyjnego, a mięśnie stają się mniej elastyczne. Warto wspierać swoje zdrowie fizyczne za pomocą odpowiednio dobranych suplementów diety.
Podsumowanie
Suplementacja wspierająca kondycję kości, stawów, kości i mięśni może się okazać niezwykle skutecznym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że struktury te narażone są na stałe, intensywne obciążenia, a ich znaczenie docenia się najbardziej w momencie, gdy zawodzą. Poza suplementacją warto jednocześnie dbać o zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i ergonomię podczas pracy. Kompleksowe podejście sprawi, że efekty suplementacji będą trwałe i dobrze widoczne.
Artykuł sponsorowany