Od lat polska służba zdrowia zmaga się z niedoborem personelu medycznego. Brakuje zarówno lekarzy różnych specjalizacji, jak i przedstawicieli innych zawodów medycznych m.in. fizjoterapeutów, pielęgniarek czy położnych. W dużej mierze jest to spowodowane niskimi zarobkami i złą organizacją pracy w publicznych placówkach opieki zdrowotnej. W efekcie wielu specjalistów wyjeżdża za granicę, w tym do Francji, która jest szczególnie atrakcyjnym kierunkiem. Jeśli Ty również masz takie plany, w artykule znajdziesz najważniejsze informacje związane z karierą medyczną w tym kraju. Dowiesz się także, ile przeciętnie zarabiają tam pracownicy służby zdrowia – sprawdź już teraz!
Co warto wiedzieć o służbie zdrowia we Francji?
Już od dawna służbę zdrowia działającą na terenie Republiki Francuskiej uznaje się za jedną z najlepszych w Europie, a nawet na świecie. To m.in. z tego powodu w kraju tym swojej szansy szukają specjaliści z różnych państw, w tym Polski. Praca dla lekarza we Francji daje ogromne perspektywy w zakresie rozwoju zawodowego. Do tego jest wyjątkowo atrakcyjna pod kątem średniego poziomu wynagrodzeń, szczególnie w porównaniu do standardów polskich. Oczywiście to, ile można tam zarabiać, uzależnione jest zarówno od specjalizacji medycznej, jak i doświadczenia zawodowego.
Istotnym faktem jest to, że w państwie tym jest mnóstwo wakatów także dla pielęgniarek oraz fizjoterapeutów. Osoby o wykształceniu medycznym mają możliwość wybierania spośród wielu ofert pracy we Francji pochodzących zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych. Dodatkowo, pracodawcy dość często partycypują w kosztach zakwaterowania lub nawet pokrywają je w całości, co zwiększa atrakcyjność oferowanego wynagrodzenia. Ile w takim razie wynosi przeciętnie wynagrodzenie we francuskim sektorze medycznymi i jakie są podstawowe warunki zatrudnienia?
Jak wyglądają godziny pracy lekarzy?
W polskich realiach osoby z sektora medycznego teoretycznie mogą wykonywać pracę przez 40 godzin tygodniowo. Jednak w praktyce wielu lekarzy realizuje swoje obowiązki zawodowe nawet dwukrotnie dłużej. To efekt tzw. wielozatrudnienia, czyli powszechności podpisywania umów z więcej niż jednym pracodawcą. Badania statystyczne pokazują, że w Polsce zatrudnionych jest w ten sposób ponad połowa specjalistów – dzięki temu zarabiają więcej i jednocześnie „uzupełniają” niedobory systemu opieki zdrowotnej.
We Francji takie praktyki spotyka się bardzo rzadko. Lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki i inne osoby związane w tym kraju ze służbą medyczną:
- wykonują pracę 35 godzin tygodniowo,
- za nadgodziny mogą odbierać ponadprogramowy urlop lub dodatkowe wynagrodzenie (minimum 10% podstawowego),
- zazwyczaj w godzinach od 12 do 13 mają przerwę na lunch.
Ile urlopu przysługuje pracownikom służby zdrowia?
Każda osoba podejmująca zatrudnienie w placówce medycznej na terenie Republiki Francuskiej otrzymuje umowę na czas określony (tzw. CDD) lub nieokreślony (tzw. CDI). Każda umowa przewiduje okres próbny. Ile urlopu przysługuje nowemu pracownikowi? Zgodnie z obowiązującym we Francji systemem urlopowym, jest to dokładnie 2,5 dnia za każdy przepracowany miesiąc. Rocznie daje to około 30 dni. Niektóre placówki przewidują również dodatkowe dni wolne od pracy, czyli tzw. RTT, w ramach których można uzyskać od 15 do 20 dni płatnego urlopu rocznie więcej.
Ile zarabia lekarz we Francji?
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wynagrodzeń, które z pewnością są największą zachętą do podjęcia zatrudnienia poza granicami Polski. Ile zarabia lekarz we Francji? Wiele zależy oczywiście od stażu, ale przeciętnie młody specjalista może liczyć na około 5 tysięcy euro brutto miesięcznie. Staż pracy w Polsce jest brany pod uwagę. Dla przykładu lekarz, który w Polsce ma 10 lat doświadczenia, może liczyć na zarobki od 8 do 15 tysięcy euro brutto, w zależności od specjalizacji. Wraz z nabywaniem doświadczenia wynagrodzenie za pracę rośnie 2-3-krotnie.
Wymarzona praca czeka na Ciebie!
Jeśli więc jesteś specjalistą i chcesz dobrze zarabiać, pomyśl o wyjeździe do Republiki Francuskiej. Na atrakcyjną pracę może liczyć tam każdy lekarz – Francja to kraj dający ogromne możliwości rozwoju zawodowego, a przy tym piękny i słynący ze świetnej kuchni. Szukając wakatów, najlepiej skorzystaj z usług profesjonalnych agencji pośrednictwa zatrudnienia w służbie zdrowia, takich jak np. IPF Medical. Uzyskasz dostęp do sprawdzonych ofert od pracodawców i kompleksowe wsparcie w załatwianiu formalności.
Artykuł sponsorowany