Ból kręgosłupa po nocy to wyjątkowo częsty problem zgłaszany przez pacjentów pojawiających się w gabinetach fizjoterapeutycznych. Dyskopatia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne choroby stawów międzykręgowych zazwyczaj właśnie rano generują nasilone objawy. Jak dobrać podłoże do snu dla takich osób, aby stworzyć dobre warunki do odpoczynku?
Materac a ból pleców – jakie objawy mogą wskazywać na nieprawidłowe podłoże do snu?
Chociaż powszechnie znane są przypadki nasilenia bólu kręgosłupa i zablokowań jego stawów właśnie rano, to ciekawy jest fakt, że poranne bóle pleców zdarzają się także u osób bez poważnych patologii w obrębie kręgosłupa.
Jeżeli u pacjenta wykluczy się rozpoznania, które mogą wiązać się z porannym bólem pleców, wtedy warto przyjrzeć się temu, na jakim podłożu śpi. Niestety wciąż powielane są przekonania, że im twardsze podłoże, tym lepiej dla kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości bardzo twarde podłoże do snu może wywoływać ból pleców.
Aktualnie wiemy już, że dla większości osób o standardowej masie ciała lepsze jest podłoże o średniej twardości.
O rodzaj materaca do spania warto pytać każdego z pacjentów, który zgłasza:
- bóle kręgosłupa występujące zwłaszcza o poranku,
- bóle pleców przy zmianach pozycji w łóżku,
- wrażenie sztywności mięśni przykręgosłupowych występujące po nocy,
- drętwienie nóg w nocy,
- problemy ze snem (bezsenność, częste wybudzanie się w nocy).
Ważne jest przy tym, aby pamiętać, że nocne bóle pleców, w tym te, które wybudzają ze snu, są wskazaniem do pogłębionej diagnostyki. Mogą one stanowić czerwoną flagę dla działań fizjoterapeutów, zwłaszcza jeśli w ich przebiegu pojawia się gorączka i nagła utrata masy ciała.
Jakie cechy powinien mieć materac dla osoby z bólem kręgosłupa?
Zarówno dla osób mających zmiany strukturalne w kręgosłupie, jak i dla wszystkich odczuwających przeciążeniowe bóle pleców, duże znaczenie ma dobór podłoża do snu.
Wybierając materac dla osoby z bólem kręgosłupa, warto kierować się następującymi zasadami:
- dla większości osób odpowiedni jest materac o średniej twardości;
- dla osób z nadwagą lub otyłością potrzebny może być materac o zwiększonej twardości;
- dla pacjentów, u których masa ciała się waha pomiędzy nadmierną a prawidłową lub z powodu choroby dochodzi do znacznych wahań wagi w krótkim czasie, potrzebny może być materac dwustronny, z jedną stroną średnio twardą, a drugą twardą;
- to, czy materac ma prawidłowo dobraną twardość można ocenić, ustawiając się za osobą leżącą na materacu (jeśli dana osoba preferuje spanie w pozycji na boku – powinniśmy zawsze zapytać, jaka jest preferowana pozycja snu): gdy użytkownik leży w pozycji na boku, jego tułów, od odcinka szyjnego (duże znaczenie prawidłowo dobranej poduszki!), aż do miednicy powinien znajdować się w jednej linii; leżący nie może zapadać się w materac, jak ma to miejsce w przypadku materacy zbyt miękkich; wypełnienie materaca powinno pozwolić dobrze podeprzeć tułów i kręgosłup;
- dla osób z bólem kręgosłupa przydatne mogą być materace mające w swojej budowie warstwę z pianki termoelastycznej (zwanej też pianką pamięci kształtu, pianką memory lub pianką Visco);
- osoby z bólem pleców powinny unikać materacy sprężynowych starego typu, bez stref twardości, uginających się nadmiernie podczas każdego ruchu i zmian pozycji).
Załącznik:
Materac na zdrowy kręgosłup na przykładzie modelu z kilku warstw pianki
Przykładem materaca zaprojektowanego z myślą o zdrowiu kręgosłupa jest materac piankowy Snoovio Premium. Ma on budowę warstwową i składa się z 3 różnych rodzajów pianki. Warstwy są ułożone następująco:
- Odpinany górny panel pokrowca (co ułatwia utrzymanie higieny snu na wysokim poziomie bez potrzeby dźwigania całego materaca do zdjęcia pokrowca – jest to dużym ułatwieniem dla osób mających problemy z kręgosłupem).
- Warstwa pianki hybrydowej – która zapewnia komfort i dobre podparcie kręgosłupa.
- Warstwa pianki termoelastycznej – dopasowującej się do kształtu ciała śpiącego użytkownika pod wpływem jego ciepła; jest to czynnik ważny dla komfortowego ułożenia barku i biodra w leżeniu na boku.
- Rdzeń z pianki konwencjonalnej – ważny dla trwałości materaca.
- Pokrowiec (można prać go w domowej pralce).
- Antypoślizgowa podstawa, dzięki której materac się nie przesuwa w łóżku.
Kiedy więc trudno jest zdecydować się na konkretny rodzaj pianki wypełniającej materac (wysokoelastyczna czy termoelastyczna), rozwiązaniem może być właśnie materac warstwowy.
Dobrym wariantem dla osób z bólem kręgosłupa są także materace ortopedyczne. W każdym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty, jakie materac otrzymał. W ten sposób możemy sprawdzić, czy spełnia on normy bezpieczeństwa użytkowania.
Nowoczesne materace odpowiadają więc na potrzeby osób z bólem kręgosłupa – po dokładnym przeanalizowaniu sylwetki i stanu zdrowia pacjenta można precyzyjnie dobrać rodzaj wypełnienia materaca do aktualnych potrzeb, w tym dla osób z bólem kręgosłupa.
Artykuł sponsorowany
Jedna odpowiedź
Sama miałam takie problemy i potrzebowałam zmienić materac. Dużo dał mi artykuł na dzięki tym informacjom wybrałam swój i to był bardzo trafiony wybór.