Szukaj
Szukaj

Przydatne informacje na temat e-recepty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pacjenci z e-recept mogą korzystać już od roku 2020. Jest to zmiana, która przyniosła im wiele korzyści. Warto więc uzupełnić swoją wiedzę na ten temat i znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przydatne informacje na temat e-recepty

Recepta elektroniczna a telemedycyna

W ostatnich latach bardzo popularną formą kontaktu z lekarzem stała się telemedycyna. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarza, zwłaszcza dla osób, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie ograniczony dostęp do opieki medycznej jest sporym utrudnieniem. Dzięki telemedycynie każdy pacjent może uzyskać pomoc medyczną w sytuacji, kiedy jest to konieczne i nie musi martwić się wielomiesięcznym oczekiwaniem na wizytę u specjalisty.

Teleporady zaczęły w Polsce funkcjonować w roku 2019 – początkowo pacjenci podchodzili do nich z dużą nieufnością. Trzeba tymczasem zdawać sobie sprawę z tego, że nawet tradycyjna wizyta w gabinecie lekarza w większości opiera się na zwykłej rozmowie. A rozmawiać można nie tylko twarzą w twarz – równie dobrze można robić to za pośrednictwem internetowego komunikatora, formularza online bądź też telefonu. Nic więc dziwnego, że pacjenci coraz częściej doceniają zalety, które oferuje im telemedycyna. Dzięki niej proces leczenia staje się o wiele krótszy, a pacjent w razie potrzeby może uzyskać zwolnienie lekarskie, zalecenia co do dalszego postępowania bądź e-receptę bez konieczności wychodzenia z domu

Telemedycyna doceniana jest także przez osoby bardzo zapracowane. Dzięki niej mogą umówić konsultację z lekarzem wybranej specjalności bez konieczności zmiany swojego codziennego grafiku. Strony umożliwiające otrzymanie e-recepty działają przez całą dobę – także w niedziele i święta. To pacjent decyduje o tym, kiedy odbędzie się jego konsultacja.

Co warto wiedzieć na temat e-recepty?

Elektroniczna recepta stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla papierowej recepty, która funkcjonowała w polskim systemie medycznym do roku 2019. Obecnie obowiązek wystawiania recept elektronicznych dotyczy wszystkich lekarzy, z nielicznymi wyjątkami. Specjalista wciąż może wystawić receptę papierową w sytuacji, kiedy:

  • nie ma dostępu do systemu informatycznego,
  • recepta dotyczy leków z importu docelowego,
  • recepta dotyczy osób bez ustalonej tożsamości,
  • wystawia receptę dla siebie lub członków swojej rodziny.

Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że recepta elektroniczna zawiera dokładnie te same informacje, co recepta papierowa. Jedyna różnica polega na tym, że zapisane są one nie na papierze, a w systemie informatycznym. Pacjent po zakończeniu konsultacji nie otrzymuje do ręki kawałka papieru – zamiast niego za pośrednictwem sms-a lub e-maila dostaje czterocyfrowy kod dostępu, który wraz z numerem PESEL przedstawia w aptece farmaceucie. Trzeba podkreślić, że pacjent do apteki nie musi udawać się osobiście – równie dobrze może zrobić to bliska mu osoba, jeśli udostępni jej wszystkie informacje potrzebne do odebrania leku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ile ważna jest e-recepta?

Czas ważności e-recepty to bardzo ciekawe zagadnienie, które nurtuje wielu pacjentów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego jak bezterminowo ważna recepta elektroniczna. Standardowy dokument ważny jest przez 30 dni od momentu przepisania przez lekarza określonego leku. Zdarza się jednak, że specjalista, w zależności od rodzaju leku, wystawia recepty ważne także przez 7, 120 bądź też 365 dni. Pacjent, który planuje realizację recepty w późniejszym terminie, musi pamiętać o tym, by zrobić to, zanim upłynie data jej ważności. Po tym czasie realizacja dokumentu będzie zwyczajnie niemożliwa.

Recepta online – jak ją uzyskać?

W dzisiejszych czasach pacjenci, którzy chcą uzyskać receptę elektroniczną na konkretny lek, wcale nie muszą opuszczać w domu. Mogą skorzystać z usług stron internetowych umożliwiających umówienie konsultacji ze specjalistą, takich jak e-recepta.net. Należy wypełnić formularz na tego typu portalu – lekarz uzyska dostęp do najważniejszych informacji, na podstawie których podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty.

Mnóstwo osób zastanawia się, czy jest to rozwiązanie legalne. Otóż, e-receptę wystawić może wyłącznie lekarz z prawem do wykonywania zawodu – prawo nie określa natomiast, że musi odbywać się to na podstawie osobistego kontaktu z pacjentem. Jedynym warunkiem jest przeprowadzenie konsultacji przed przepisaniem leku – a tę równie dobrze można odbyć za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, przez internetowy komunikator bądź też formularz.

Pacjenci, którzy korzystają z usług stron internetowych umożliwiających dostęp do konsultacji ze specjalistami wskazują, że w ten sposób nie tylko oszczędzają swój czas, ale także chronią zdrowie. Unikając wielogodzinnego oczekiwania w poczekalni do gabinetu lekarza, minimalizują ryzyko zarażenia się szkodliwymi drobnoustrojami. Nie ma się więc co dziwić, że medyczne konsultacje zdalne to rozwiązanie, z którego z roku na rok korzysta coraz większa liczba pacjentów.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu portale nie zajmują się sprzedażą leków. Umożliwiają one jedynie umówienie konsultacji ze specjalistą, a także – jeśli ten uzna to za zasadne – uzyskanie recepty. Dokument elektroniczny może być zrealizowany w dowolnej aptece na terenie całego kraju, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej.

E-recepta – dla kogo to dobre rozwiązanie?

O bardzo długiej liście zalet konsultacji zdalnych i e-recept online przekonuje się coraz większa liczba pacjentów. Szczególnie zainteresowane tą formą przepisywania leków są:

  • osoby przewlekłe chore,
  • osoby zbyt chore na to, do samodzielnie udać się do przychodni,
  • kobiety zainteresowane uzyskaniem recepty na przyjmowaną na stałe antykoncepcję hormonalną bądź też antykoncepcję awaryjną,
  • osoby, które chcą uniknąć ekspozycji na szkodliwe drobnoustroje w poczekalni,
  • osoby, które są bardzo zapracowane i chcą oszczędzać swój cenny czas,
  • osoby nie posiadające środka transportu,
  • osoby w awaryjnej sytuacji, którym zależy na szybkim dostępie do pomocy medycznej.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *