Kiedy w domu pojawia się mały człowiek, dla całej rodziny następuje czas intensywnej nauki. O dziecku wiele się trzeba dowiedzieć, nawet jeżeli pojawiają się jakiekolwiek problemy lub nieprawidłowości. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Odpowiedni rozwój motoryczny
Niezwykle ważny w przypadku najmłodszych jest odpowiedni rozwój motoryczny. W czasie pierwszego roku życia dziecka uczy się ono nieprawdopodobnej ilości umiejętności związanych z poruszaniem się, dlatego też właśnie warto zadbać o to by rozwój ten od samego początku przebiegał poprawnie. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości bardzo dobrą praktyką jest skorzystanie z porady fizjoterapeuty. Oceni on możliwości motoryczne dziecka i ewentualnie doradzi odpowiednie ćwiczenia. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, są jednak pewne kamienie milowe, które dziecko powinno „zaliczyć” przed ukończeniem danego wieku. Na przykład pierwsze samodzielne kroczki, choćby najbardziej nieporadne, pojawić się powinny do piętnastego miesiąca. Wiele półrocznych dzieci już siada, ale nie dzieje się nic złego, jeżeli maluch zaczyna siadać dopiero mając osiem miesięcy. To co powinno zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do wizyty u specjalisty, to na przykład niechęć do podnoszenia główki i trzymania jej w górze, brak zainteresowania obracaniem się na boczki, prężenie się.
Problemy skórne
U wielu dzieci pojawiają się już od pierwszych dni życia problemy skórne. Mogą być one związane z różnymi kwestiami. Warto wiedzieć o tym, że w ciągu pierwszych 21 dni życia skóra maluszka powinna się całkowicie złuszczyć, pojawia się również trądzik niemowlęcy, który nie powinien niepokoić rodziców. Jednym z objawów, który niepokoi młodych rodziców i stwarza trudności w znalezieniu przyczyny mogą być potówki. Widząc je, wielu rodziców zadaje sobie pytanie potówki czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Pierwsze związane są z przegrzewaniem organizmu, na przykład zbyt grubym ubieraniem dziecka do snu lub zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu. AZS z kolei to choroba o charakterze przewlekłym, która często dotyka już najmłodszych i może wracać przez całe życie. Dlatego też jeżeli problem utrzymuje się, warto skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje schorzenie i zaordynuje odpowiednie leczenie. Jeszcze jednym problemem skórnym, z którym borykają się rodzice maluszków jest ciemieniucha. Ma ona postać żółtych tłustawych łusek pokrywających główkę dziecka w większym lub mniejszym stopniu. Ciemieniucha może utrzymywać się nawet do drugiego roku życia, pojawiać się i znikać. Wynika ona z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, które przez jakiś czas po porodzie w dalszym ciągu wykazują nadmierną aktywność związaną z hormonami mamy płynącymi w organizmie dziecka. Stosować można szampony eliminujące ciemieniuchę i zapobiegające jej powstaniu lub specjalne, zmiękczające żele. Warto udać się do lekarza wtedy, gdy zmiany są na tyle poważne, że główkę dziecka zaczynają pokrywać strupki.
Odpowiednia pielęgnacja
Odpowiednia pielęgnacja ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju motorycznego maluszka jak i dla skóry. Wszystkie kosmetyki, których używamy powinny być jak najbardziej delikatne, mieć krótkie składy, być pozbawione konserwantów, detergentów. Ta sama zasada powinna odnosić się zarówno do kosmetyków jak i do produktów służących do prania niemowlęcej odzieży. Pielęgnacja jest ważna także dla motoryki. Podczas przewijania dziecka, przebierania go czy w czasie wieczornej pielęgnacji podnosimy maluszka – warto wiedzieć jak to robić, aby wspierać rozwój układu ruchu. Przy zmianie pieluszki znacznie lepiej jest podnieść dziecko poprzez obrócenie go na boczek i odpowiednie wsparcie główki. Warto zapytać o to położną lub fizjoterapeutę.
Artykuł sponsorowany