Planujesz zacząć ćwiczyć lub już trenujesz, ale masz problemy z zachowaniem regularności? Sprawdź, co zrobić, by ułatwić sobie systematyczne treningi – i dowiedz się, dlaczego to takie ważne.
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest aktywność fizyczna. Niezależnie od wieku, płci i stanu zdrowia, powinniśmy być w ruchu. Istnieją setki sposobów na aktywność i z łatwością możemy wybrać taką, która będzie dostosowana do naszych potrzeb, możliwości i upodobań. Jednak nawet lubiana aktywność fizyczna to solidny wysiłek dla organizmu, dlatego wiele osób prędzej czy później ma problemy z zachowaniem regularności. Wymówek jest mnóstwo – trudny dzień w pracy, domowe obowiązki, zmęczenie czy ciekawy serial. Co zrobić, by nie dać się wymówkom i ćwiczyć regularnie?
Dlaczego regularność ćwiczeń jest taka ważna?
Systematyczne, ale lżejsze ćwiczenia okazują się bardziej skuteczne niż intensywne treningi od czasu do czasu. Dzięki nim możemy osiągnąć zamierzone efekty bez ryzyka kontuzji i przeforsowania organizmu. Okazuje się, że nasze ćwiczenia wcale nie muszą być wyczerpujące – zamiast tego warto postawić na systematyczne treningi (2-3 razy w tygodniu) i dbać o aktywność na co dzień (spacery, rower, aktywne spędzanie czasu wolnego – np. jazda na rolkach zamiast leżenia na kanapie).
Wtedy możemy zauważyć zadowalające efekty treningów – zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej i zarysowanie mięśni. Możemy także odczuć, że jesteśmy silniejsi, mamy więcej energii, lepiej śpimy i poprawiła się postawa naszego ciała. Jeśli zaprzestaniemy treningów, negatywne efekty odczujemy równie szybko – już po kilku dniach bez aktywności fizycznej zaczyna zanikać tkanka mięśniowa, układ oddechowy i krwionośny pracują mniej wydajnie, przez co szybciej się męczymy, odczuwamy senność i pogorszenie samopoczucia.
Niestety, początkowa motywacja do ćwiczeń często okazuje się słomianym zapałem. W efekcie osoby rozpoczynające treningi ćwiczą zbyt intensywnie i zbyt często, by następnie porzucić ćwiczenia (np. z powodu zmęczenia, braku czasu, zakwasów, zniechęcenia brakiem szybkich efektów) i wrócić do nich po długim czasie. W takim przypadku, niestety, zaczynamy pracę od nowa. Warto wiedzieć, jak nie powielać tych błędów i podejść do treningu z odpowiednim planem.
Proste sposoby na regularne treningi
Jeśli masz problemy z zachowaniem systematyczności lub chcesz zacząć regularne treningi, zastosuj kilka metod, które Ci to ułatwią. Bez względu na to, czy chodzisz na siłownię, zajęcia sportowe, czy Twoim sposobem na wysiłek fizyczny jest ławka treningowa we własnym domu (możesz ją kupić w sklepie sportowym Marbo-Sport.pl) – te sposoby sprawdzą się podczas każdej sytuacji.
- Określ swoje cele, najlepiej tak konkretnie, jak to tylko możliwe – i zapisz je. Konkretne informacje są ważne, aby mieć świadomość, do czego dążymy, dlatego, zamiast pisać „chcę schudnąć”, warto zapisać „schudnę 10 kg”. Celem może być także zadowalający czas biegu lub jazdy na rowerze czy zwiększenie siły, by podnieść odpowiedni ciężar.
- Zaplanuj, jaki typ aktywności będzie dla Ciebie najlepszy – zajęcia fitness, siłownia czy ćwiczenia w domu? Jeśli preferujesz aktywność w domowym zaciszu, warto szczególnie dużą wagę przyłożyć do odpowiedniego planu, ponieważ brak zobowiązań (karnet, umówione zajęcia z trenerem) tworzy dużą pokusę, by odpuścić sobie trening.
- Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś regularnie, warto rozważyć przynajmniej kilka spotkań z trenerem personalnym, który podpowie, jakie ćwiczenia warto wykonywać, odpowie na nasze pytania i nada właściwy kierunek treningom.
- Wpisz treningi w swój terminarz i potraktuj je na równi z innymi obowiązkami. Częstą wymówką, by zrezygnować z treningu, jest praca czy inne pilne zadania do wykonania. Jeśli uznasz treningi za równie ważne, nie zrezygnujesz z nich tak łatwo. Zadbaj o to, by treningi odbywały się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.
- Podejdź do ćwiczeń rozsądnie. Odpoczynek i regeneracja są bardzo ważne, dlatego nie porywaj się na codzienne ćwiczenia czy bardzo forsowne treningi. Zamiast tego stopniowo zwiększaj wysiłek.
- Poszukaj wśród rodziny lub znajomych osoby, która chciałaby ćwiczyć razem z Tobą. Oczywiście najlepiej, jeśli rzeczywiście będziecie wspólnie ćwiczyć, np. chodząc razem na zajęcia, ale jeśli to niemożliwe – możecie po prostu wzajemnie się motywować. To zachęca do działania i sprawia, że trudniej zrezygnować.
- Nie obawiaj się zmian – jeśli dotychczasowe treningi nie do końca są tym, czego szukasz, próbuj innych aktywności. Jeśli nie odpowiadają Ci zajęcia z fitnessu, może lepszym rozwiązaniem będzie basen, a zamiast wizyt na siłowni sprawdzi się ławka treningowa i ćwiczenia domowe?
- Znajdź coś, co cię motywuje – może energetyczna muzyka podczas treningów? A może wizja nagrody na koniec miesiąca za regularnie wykonywane ćwiczenia? Każdy sposób jest dobry, jeśli działa i zachęca Cię do aktywności!
Jeśli czujesz, że czas ruszyć się z kanapy i zacząć ćwiczyć regularnie, to jest dobry moment. Zamów sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu lub zapisz się na siłownię, basen czy inne zajęcia sportowe. Pamiętaj, że robisz to z myślą o swoim zdrowiu i samopoczuciu, a w chwilach trudności zaglądaj do swojego planera, przypominaj sobie o celach i przewidzianej nagrodzie. Działając w taki sposób, masz dużo większe szanse na zachowanie regularności treningów. Powodzenia!
Artykuł sponsorowany