Leki moczopędne, zwane również diuretykami, są kluczowym elementem leczenia wielu schorzeń układu moczowego, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego. Zwiększają one filtrację nerek, prowadząc do zwiększonej produkcji moczu, a tym samym zmniejsza się ilość płynów w organizmie. W tym artykule omówimy ich działanie, rodzaje, skutki uboczne, zastosowania oraz naturalne zamienniki bez recepty jak zioła diuretyczne. Podpowiemy jakie diuretyki są dostępne w aptece internetowej bez recepty.
Co to są leki i zioła moczopędne?
Leki moczopędne są substancjami naturalnymi np. ziołami lub składnikami chemicznymi, które wpływają na proces wydalania wody z organizmu wraz z elektrolitami poprzez zwiększanie produkcji moczu (zawiera wodę, produkty przemiany materii, pojedyncze minerały) przez nerki. Ich działanie ma na celu regulację ilości płynu w organizmie, a co za tym idzie, regulację ciśnienia krwi, a także pomoc w obrzękach nóg związanych z niewydolnością żylną. Główne zastosowania diuretyków obejmują leczenie nadciśnienia tętniczego, obrzęków związanych np. z niewydolnością krążenia oraz łagodzenie objawów niewydolności serca, a także odciążenie jego pracy. Warto podkreślić, że tabletki moczopędne, czyli leki o działaniu diuretycznym wspierają wydalanie wody i sodu, ale również produkcję moczu, co odciąża przewodniony organizm. Są pomocne w leczeniu opuchlizny nóg pochodzenia krążeniowego, a także dolegliwości jak kamienie i piasek nerkowy, niewydolność nerek. Ze względu na swój mechanizm działania wielu pacjentów nazywa diuretyki lekami odwadniającymi, które pomocniczo wiele kobiet stosuje przy odchudzaniu i detoksie. Osoby z pracą stojącą potwierdzą, że leki moczopędne na obrzęki sprawdzą się m.in. na opuchnięte kostki, szczególnie w połączeniu z tabletkami na żyły.
Mechanizm działania leków moczopędnych
Działanie leków moczopędnych polega na zwiększeniu przepływu krwi przez nerki, co prowadzi do zwiększenia wydzielania moczu. Najpopularniejsze leki moczopędne to: hydrochlorotiazyd, spironolakton oraz torasemid, które działają na różnych poziomach układu moczowego. Mogą one działać na różny odcinek nefronu, co wpływa na ich specyficzne działanie. Dlatego zależnie od punktu uchwytu leku moczopędnego bez recepty lub na receptę mówi się o grupie terapeutycznej jak leki moczopędne oszczędzające potas. Wiele ze środków diuretycznych stymulujących produkcję moczu oprócz utraty wody gwarantuje usuwanie jonów sodu wraz z innymi składnikami mineralnymi.
Kiedy stosuje się leki moczopędne?
Leki moczopędne są stosowane w leczeniu stanów chorobowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca i krążenia, obrzęki wynikające z zatrzymywania płynów w organizmie, a także pewne zaburzenia nerek np. ich czasowe . Działają one efektywnie w eliminacji nadmiaru wody i sodu z organizmu, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi oraz redukcji obrzęków. Po preparaty te sięgają również kobiety zmagające się z uczuciem opuchnięcia przed okresem i na obrzęki nóg. Dochodzi wtedy do nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie. Oprócz tego wiele z nich stosuje się w stanach zapalnych dróg moczowych – po co moczopędne leki? Zwiększona produkcja moczu wypłukuje bakterie z różnych części układu moczowego.
Jakie są rodzaje diuretyków?
Istnieją różne rodzaje diuretyków, z których każdy działa nieco inaczej i ma swoje indywidualne zastosowania oraz skutki uboczne. Podstawowe grupy środków moczopędnym to:
- diuretyki tiazydowe (hydrochlorotiazyd, chlorotalidon, indapamid)
- diuretyki pętlowe (furosemid, torasemid)
- leki moczopędne oszczędzające potas (spironolakton, eplerenon)
- diuretyki osmotyczne (mannitol)
- inhibitory anhydrazy węglanowej (acetazolamid)
- leki zwiększające przesączanie kłębuszkowe np. roślinne leki moczopędne bez recepty np. jałowiec i inne surowce olejkowe działające na nerki.
Wszystkie z wymienionych leków działają na różny fragment nefronów, czyli kluczowych i funkcjonalnych komórek budujących nerkę. Mogą one działać na kanalik kręty I lub II rzędu, pętlę Henlego lub wpływając na zdolność przesączania kłębuszków nerkowych. Oprócz wpływu na usuwanie wody wiele diuretyków bez recepty odpowiada za wydalanie wapnia, potasu, magnezu – to niekorzystne utraty mineralne, szczególnie w aspekcie dbania o kości, mięśnie.
Czy istnieją naturalne zamienniki leków moczopędnych?
Oprócz leków farmaceutycznych, istnieją również naturalne zamienniki leków moczopędnych, takie jak zioła moczopędne czy herbatki, które mogą mieć podobne działanie, jednak najczęściej są dużo słabsze, działają krócej. Ziołowe moczopędne leki są odpowiednie przede wszystkim w przypadku detoksu, „cellulitu wodnego” i wrażenia obrzmienia przed miesiączką u kobiet. Oprócz tego herbatki moczopędne, przygotowywane z ziół moczopędnych, mogą być stosowane jako naturalny środek wspomagający usuwanie nadmiaru płynów z organizmu. Jak w przypadku innych naturalnych preparatów, zaleca się zachowanie ostrożności oraz konsultację z lekarzem, zwłaszcza przy występowaniu innych schorzeń.
Zioła moczopędne i diuretyczne
Zioła moczopędne i diuretyczne bez recepty, takie jak brzoza, pokrzywa, ziele skrzypu czy mącznica, kłącze perzu, a także ich mieszanki od wieków są wykorzystywane jako środki moczopędne, ułatwiające produkcję moczu w przypadku kamicy nerkowej, infekcji układu moczowego. Ich skuteczność jest potwierdzona przez wiele osób, jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami. Pewne jest jednak to, że nie sprawdzą się jako środki na obniżenie ciśnienia tętniczego. Mogą jednak wesprzeć w pośredni sposób zachowanie fizjologicznego ciśnienia, pomóc w redukcji obrzęku przed menstruacją, a także związanego z opuchniętymi nogami na skutek niewydolności krążeniowej o łagodnym nasileniu.
Artykuł sponsorowany