Ból po usunięciu „zęba mądrości” jest naturalną reakcją organizmu na zabieg chirurgiczny. Podczas ekstrakcji dochodzi do naruszenia tkanek i nerwów, co prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Siła i długość trwania bólu zależy od kilku czynników, m.in. tego, czy ząb można łatwo usunąć, czy nie. Dowiesz się, jak długo może utrzymywać się ból oraz jak go łagodzić.
Przyczyny bólu po usunięciu ósemki
Ósemki jako ostatnie zęby w łuku dolnej i górnej szczęki są trudniejsze do usunięcia niż pozostałe. Ósemki dolne są zwykle trudniej dostępne i wymagają bardziej skomplikowanej procedury usunięcia, co przekłada się na większe podrażnienie okolicznych tkanek. W efekcie ból po wyrwaniu ósemki dolnej trwa dłużej niż w przypadku górnych zębów.
Jeśli ekstrakcja przebiegała bez komplikacji i nie wymagała dodatkowych zabiegów chirurgicznych, dolegliwości ustępują szybciej. Z kolei skomplikowane usuwanie zęba, np. z powodu krzywych lub rozwidlonych korzeni, może prowadzić do tego, że dyskomfort będzie odczuwany przez kilka lub kilkanaście dni. Należy też wziąć pod uwagę, że odczuwanie bólu jest kwestią subiektywną. To, co dla jednej osoby będzie nieznacznym dyskomfortem, dla innej może okazać się silną, nie do zniesienia dolegliwością.
Nieprawidłowe gojenie się rany, infekcje czy suchy zębodół to przykłady powikłań, które mogą prowadzić do przedłużającego się bólu wymagającego interwencji lekarskiej.
Jak długo trwa ból po usunięciu ósemki?
Ból po ekstrakcji ósemki pojawia się zwykle już kilka godzin po zabiegu, w momencie ustąpienia działania środków znieczulających. Jego nasilenie może być różne – od lekkiego dyskomfortu po silny i pulsujący. W większości przypadków dolegliwości ustępują w ciągu 2–3 dni. Jeśli ból utrzymuje się dłużej lub wystąpią objawy dodatkowe, np. podwyższona temperatura ciała, obrzęk twarzy lub trudności z otwieraniem ust, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem. Może to być sygnał wystąpienia powikłań, wymagających dodatkowego leczenia.
Sposoby na złagodzenie bólu po usunięciu ósemki
Istnieje kilka sprawdzonych metod, które można zastosować, aby złagodzić ból po usunięciu „zęba mądrości”. Już w pierwszych godzinach po zabiegu warto zastosować zimne okłady, np. w postaci ręcznika nasączonego zimną wodą lub żelowego kompresu, ponieważ pomogą zmniejszyć obrzęk i ból. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, łagodząc dolegliwości.
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które dodatkowo łagodzą stan zapalny, również będą skuteczne w zmniejszeniu dolegliwości po usunięciu ósemki. Kompleksowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne wykazują leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które zawierają np. ketoprofen. Zanim jednak sięgniesz po lek, przeczytaj ulotkę, która dołączona jest do opakowania albo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Stomatolog może też zalecić stosowanie maści na receptę lub antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej.
Pamiętaj, aby w pierwszych dniach po ekstrakcji unikać spożywania twardych, gorących lub kwaśnych pokarmów, które mogłyby podrażnić dziąsło. Dobrze sprawdzają się miękkie, chłodne posiłki, np. jogurty, kremowe zupy czy koktajle.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po usunięciu ósemki niezwłocznie skontaktuj się ze stomatologiem. Aby zminimalizować ryzyko powikłań i związanego z nimi przedłużającego się bólu, stosuj się do kilku prostych zasad:
- przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących m.in. higieny jamy ustnej, diety i aktywności fizycznej;
- powstrzymaj się od palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz gorących i twardych pokarmów, które mogłyby opóźnić gojenie się rany;
- dbaj o higienę jamy ustnej;
- zgłaszaj się na wizyty kontrolne.
Artykuł zewnętrzny