Ubezpieczenie na życie to dobrowolna polisa, dzięki której można nie tylko zadbać o przyszłość bliskich w razie własnej śmierci, ale również zyskać wsparcie w wielu trudnych życiowych sytuacjach. Wybór polis jest spory, a zakres ochrony można dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań oraz możliwości finansowych. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie i od czego zależy wysokość składki? Przeczytasz w tym artykule.
Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie?
Wybierając polisę na życie, warto mieć świadomość, że jej koszt jest wypadkową wielu czynników, związanych bezpośrednio z rodzajem i zakresem ochrony, a także indywidualnymi cechami ubezpieczonego, takimi jak wiek czy stan zdrowia. Cena ubezpieczenia na życie zależy od:
- zakresu ochrony – polisy na życie standardowo chronią na wypadek śmierci ubezpieczonego, gwarantując wypłatę świadczenia uposażonym, często jednak zakres ochrony może być dużo szerszy i obejmować np. ciężkie zachorowanie, pobyt w szpitalu, urodzenie dziecka;
- sumy ubezpieczenia – suma ubezpieczenia stanowi punkt wyjścia podczas szacowania wysokości świadczenia w przypadku zaistnienia wielu zdarzeń – im wyższa, tym wyższe świadczenie ubezpieczyciel wypłaci, jednak wraz ze wzrostem sumy rośnie też wysokość składki;
- rodzaju ubezpieczenia – wyróżniamy polisy indywidualne i grupowe, terminowe i bezterminowe, ochronne i oszczędnościowe, a rodzaj wybranej polisy może przekładać się na wysokość składki;
- wieku ubezpieczonego – wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, dlatego ubezpieczyciele często oceniają je jako wyższe w przypadku osób w bardziej zaawansowanym wieku;
- stanu zdrowia ubezpieczonego – jeśli ubezpieczyciel wymaga informacji o stanie zdrowia, są one uwzględniane przy ocenie ryzyka, a zatajenie prawdy może skutkować odmową wypłaty świadczenia.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie jest formą zabezpieczenia losu bliskich osób w przypadku śmierci ubezpieczonego i chociaż nic nie odwróci straty, to świadczenie stanowi pomoc w radzeniu sobie z finansowymi skutkami braku drugiej osoby. Jednak to nie jedyna sytuacja, kiedy przydaje się polisa na życie. Gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czyli np. złamania, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w wysokości zależnej od stopnia uszczerbku. Środki można wykorzystać na dowolny cel. Polisa może też chronić na wypadek śmierci bliskich osoby ubezpieczonej – żony, męża, dziecka, rodzica, teścia, teściowej, ale również przewidywać wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka.
To jednak nie wszystko. W przypadku hospitalizacji można liczyć na świadczenie za pobyt w szpitalu w zależności od ilości dni. Zakres ochrony może obejmować też poważne zachorowanie, czyli zapewnić wypłatę świadczenia na wypadek np. nowotworu, zawału serca, udaru, który dotknie ubezpieczonego, a w niektórych wariantach też osoby mu bliskie.
Na rynku dostępne są też warianty przewidujące ochronę od utraty dochodu.. W przypadku problemów zdrowotnych z kolei przydatny okazuje się assistance medyczny obejmujący m.in. zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, transportu medycznego, wizytę lekarza czy pielęgniarki.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie na miesiąc?
Jeśli już zdecydujesz, jaki zakres ochrony właściwie Cię interesuje, najlepszym sposobem na przekonanie się, jaki będzie koszt składki, jest porównanie ofert różnych towarzystw. To, ile kosztuje ubezpieczenie na życie zależy od wybranego wariantu. Nie zawsze jednak szerszy zakres czy wyższa suma ubezpieczenia w jednym zakładzie musi oznaczać wyższą składkę w innym. Ubezpieczyciele dokonują indywidualnej oceny ryzyka, dlatego może okazać się, że wariant o podobnym stopniu ochrony w jednym towarzystwie okaże się droższy lub tańszy w innym.
Stawki, ile kosztuje ubezpieczenie na życie na miesiąc wahają się z reguły się od 30 do nawet kilkuset złotych, jednak wycena to może być bardzo indywidualna i sięgać znacznie wyższych kwot. Koszt ubezpieczenia zależy jednak od wielu czynników, w tym indywidualnych predyspozycji, dlatego aby przekonać się, jaki będzie koszt w konkretnym przypadku, warto skorzystać z narzędzia, które pozwoli porównać dostępne na rynku warianty. Ubezpieczenie na życie kalkulator pozwala na szybkie porównanie ofert różnych towarzystw w oparciu o kilka niezbędnych informacji. Ułatwia to znalezienie polisy o odpowiednim zakresie, ale jednocześnie w dobrej cenie.
Przy okazji swojej polisy można objąć ochroną także żonę, męża, partnera, dziecko, rodzinę, dzięki czemu bliskie osoby nie będą już musiały szukać oddzielnego ubezpieczenia.
Czy warto mieć ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie nie musi stanowić dużego obciążenia domowego budżetu, a w razie różnych nieprzewidzianych okoliczności stanowi jego spore wsparcie. Nagłe zachorowanie, wypadek, śmierć to zdarzenia, które potrafią przekreślić wiele planów. Polisa na życie jest sposobem, by zabezpieczyć siebie i bliskich przed finansowymi skutkami tych zdarzeń, a właściwie dobrana stanowi realną ochronę nie tylko na wypadek śmierci, ale też w wielu innych sytuacjach. Np. osoba ubezpieczona może uzyskać wsparcie finansowe w razie problemów zdrowotnych, a w wariantach z assistance medycznym też bezpośrednią pomoc nie tylko w pokryciu kosztów, ale też w zorganizowaniu zakupu czy wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego.
Warto mieć na uwadze, że ubezpieczony wskazuje osoby uposażone, które na wypadek zdarzenia ubezpieczeniowego, otrzymają środki z ubezpieczenia i chociaż najczęściej są to osoby z najbliższej rodziny – żona, mąż, dzieci – nie zawsze musi tak być. Uposażenie w ubezpieczeniu na życie przewiduje możliwość imiennego wskazania dowolnej osoby lub osób, czy nawet organizacji charytatywnej. Można w ten sposób zabezpieczyć przyszłość opiekuna, sąsiada, przyjaciela, wesprzeć szczytny cel. Można również wskazać kilku uposażonych, zaznaczając w jakiej wysokości każdy z nich otrzyma świadczenie.
Czym kierować się przy wyborze polisy na życie?
Wiele osób przy wyborze polisy na życie zwraca uwagę przede wszystkim na jej cenę i chociaż z pewnością nie warto przepłacać, to cena nie powinna stanowić zasadniczego kryterium, ponieważ może oznaczać stopień ochrony, który w rzeczywistości nie będzie stanowił realnej pomocy. Najtańsza polisa może mieć minimalny zakres i nie obejmować zdarzeń, które bez zagłębienia się w warunki umowy, wydawałoby się, że będą nią objęte. Dlatego istotne jest, aby zwrócić uwagę na zakres polisy – im szerszy, tym lepsza ochrona i tym polisa staje się bardziej przydatna, ponieważ można z niej skorzystać w różnych sytuacjach.
Kolejnym istotnym elementem jest suma ubezpieczenia. Od jej wysokości zależy wysokość świadczenia, jakie otrzymają bliscy po śmierci ubezpieczonego czy odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu. Wysokość sumy ubezpieczenia powinna uwzględniać sytuację, w jakiej znajdą się osoby uposażone w razie śmierci ubezpieczonego, by świadczenie stanowiło rzeczywistą pomoc.
Przed zakupem polisy warto każdorazowo dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by poznać pełen zakres umowy, ale też wyłączenia, ponieważ w pewnych sytuacjach ochrona nie zadziała. Szczegółowa lista wyłączeń mieści się w OWU i zależy od konkretnego towarzystwa. Są to np. działania wojenne, akty terroryzmu, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Warto również zwrócić uwagę na okresy karencji.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie na milion?
A co w sytuacji, gdy ktoś szuka ubezpieczenia na życie z bardzo wysoką sumą? W ofercie niektórych towarzystw można znaleźć warianty z opcją świadczenia wysokości miliona złotych. Oczywiście pociąga to za sobą wyższą składkę. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie na milion, zależy od różnych czynników, m.in. wieku, stanu zdrowia czy terminu trwania polisy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, jakich dokładnie zdarzeń ubezpieczeniowych dotyczy tak wysoka suma ubezpieczenia, ponieważ może okazać się, że obejmuje np. jedynie śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Artykuł sponsorowany