Szukaj
Szukaj

Groźne pieprzyki i niepokojące znamiona, kiedy udać się do dermatologa?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy z nas ma większe lub mniejsze pieprzyki czy znamiona skórne. Większość z nich jest niegroźna. Bywają jednak takie sytuacje, w których należy skonsultować swój przypadek z lekarzem dermatologiem. Kiedy warto umówić się na wizytę? Jakie są niepokojące cechy znamion barwnikowych?

Groźne pieprzyki i niepokojące znamiona, kiedy udać się do dermatologa?

1. Niepokojące znamiona – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Każdego roku w mediach prowadzone są głośne akcje, mające na celu wzbudzenie czujności i uważności w zakresie zmian skórnych. Wpływają one na zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczące nowotworów skóry. Ich wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Na kanwie tego tematu warto wspomnieć o sytuacjach, które powinny skłaniać do konsultacji z lekarzem specjalistą. Chodzi o pojawiające się przebarwienia wokół pieprzyków czy znamion. Zmiana kształtu czy powiększenie się obszaru występowania powinny skłonić do działań w postaci umówienia się na wizytę lekarską. Niepokojące cechy znamion barwnikowych to przekształcenia krawędzi zmian występujących na skórze, na przykład z kształtów równych na nieregularne. Dostępność lekarzy dermatologów warto sprawdzić, wchodząc na stronę placówki Salve: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/dermatolog-poradnia-dermatologiczna-oraz-leczenie-chorob-wenerycznych-lodz-przychodnie-salve/.

Patronite
Patronite

2. Niepokojące znamiona na skórze – przy użyciu jakich przyrządów się je bada?

Lekarz dermatolog stosuje wideodermoskop, czyli urządzenie, które po kontakcie ze skórą i znamieniem udostępnia powiększony i wyraźny obraz pieprzyków, wyświetlając go na ekranie monitora. To daje lekarzowi lepszy ogląd danego fragmentu ciała pacjenta. Lekarz sam kwalifikuje konkretne znamiona do bliższego obejrzenia pod wideodermoskopem. Większość zmian, które nie budzą podejrzeń specjalisty jest oglądana przy użyciu ręcznego dermoskopu, przykładanego do skóry. Dopiero zgromadzenie dokumentacji wizualnej i porównywanie zmiany w czasie daje pełen obraz jej charakteru i tego, czy ma ona tendencję do złośliwienia. Większość zmian wykazuje łagodny charakter, jednak z przyczyn profilaktycznych należy zbadać wszystkie pieprzyki występujące na ciele pacjenta. Ogromnym atutem wideodermoskopii jest niczym nieograniczona kwalifikacja osób poddawanych badaniom. Nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do jej wykonywania – niezależnie od płci, wieku czy innych chorób. Podstawowym celem badania jest wykrycie na jak najwcześniejszym etapie ewentualnych podejrzanych zmian skórnych, które mogą przekształcić się w czerniaka. Warto wykorzystać fakt, że nowotwory skóry dają o sobie znać niemal od razu, gdyż wszelkie przekształcenia są widoczne gołym okiem bądź pod wideodermoskopem. To zwiększa szanse na wczesną profilaktykę i skuteczne wyleczenie.

3. Nowotwory skóry – co należy o nich wiedzieć?

Niestety, statystyki są nieubłagane: z każdym rokiem zachorowalność na nowotwory skóry wzrasta. Krzepiący jest fakt, że wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny. Natomiast zignorowanie objawów i zgłoszenie się do lekarza zbyt późno, gdy nowotwór zdążył już dać przerzuty do innych organów, nie daje dobrego rokowania i zwykle kończy się śmiercią pacjenta. Zwiększony poziom zachorowań może mieć związek z częstszymi migracjami wakacyjnymi Polaków do ciepłych krajów i nieograniczonym, nierozsądnym opalaniu się na tzw. raka. Zwiększone zachorowanie na choroby skóry o niepokojącym przebiegu wykazują coraz młodsi pacjenci, także dzieci. Dawniej była to domena osób, które ukończyły już 40. rok życia. Mocna ekspozycja na palące słońce i brak stosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, chroniącymi przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego, może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Dlatego też, będąc na słońcu należy zachowywać wszelkie zasady profilaktyki – nosić nakrycie głowy, stosować kremy z wysokim filtrem i unikać ekspozycji w najbardziej newralgicznych godzinach (od 10 do 15).

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *