Szukaj

Domowe sposoby na hemoroidy – jak złagodzić ból odbytu?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hemoroidy nazywane również guzkami krwawniczymi, to powszechnie występujące schorzenie. Znane od bardzo dawna, o czym wiemy choćby z powiedzenia „ Nie siedź na zimnym, bo dostaniesz wilka”. Przyjmuje się, że co trzeci mieszkaniec Polski może mieć żylaki odbytu, które uznawane są za „wstydliwą dolegliwość” i często bagatelizowane. Czy istnieją domowe sposoby na hemoroidy? Czy hemoroidów można się pozbyć?

Domowe sposoby na hemoroidy - jak złagodzić ból odbytu?

Jak rozpoznać hemoroidy? Jakie dają objawy?

Guzki krwawnicze odbytu potocznie nazywane hemoroidami lub żylakami odbytu, to nieprawidłowo rozszerzone naczynia żylne. Mogą znajdować się wewnątrz odbytu (hemoroidy wewnętrzne) i być dla chorego niewidoczne lecz wyczuwalne i powodujące dyskomfort, np. w postaci uczucia niepełnego wypróżnienia. Są żywoczerwone (ze względu na silne przekrwienie i stan zapalny) i okresowo mogą wysuwać się z odbytnicy, a następnie cofać. Hemoroidy zewnętrzne maja zabarwienie brunatno-sine i postać uwypuklonych, dość miękkich guzków. To zwykle ta postać jako pierwsza alarmuje pacjenta, że dzieje się coś niepokojącego. Poza uczuciem „ciała obcego” zazwyczaj pojawia się również świąd, pieczenie, ból, kłucie, wrażenie rozpierania. W trakcie wypróżniania lub po nim może pojawiać się krwawienie, niekiedy nawet bardzo nasilone. Wszystkie te objawy wynikają z osłabionych ścian naczyń żylnych, stanu zapalnego i zakrzepów wewnątrznaczyniowych.

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Właściwe i skuteczne leczenie wymaga prawidłowej diagnozy. Dlatego już przy pierwszych objawach warto zasięgnąć porady lekarza, który wskaże, co stosować na hemoroidy i powie czy można coś zrobić żeby guzki się schowały oraz czy domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne i bezpieczne.

Jeśli zostanie postawione rozpoznanie choroby hemoroidalnej, to w zależności od nasilenia jej objawów możliwe są dwa rodzaje postepowania:

  • Metody zachowawcze: dieta wysokobłonnikowa, leki w postaci czopków, maści oraz tabletek czy kapsułek doustnych, zioła i leki roślinne, okłady z lodu, nasiadówki i kąpiele, właściwa higiena i pielęgnacja, normalizacja wypróżnień;
  • Metody zabiegowe: krioterapia, zakładanie gumowych opasek (metoda Barrona), skleroterapia, fotokoagulacja.

Domowe sposoby na hemoroidy

Nie każdy sposób na hemoroidy będzie dobry, a z porad „jak wepchnąć lub zasuszyć hemoroidy” lepiej nie korzystać. Zatem jak wyleczyć hemoroidy wewnętrzne i co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?

Patronite
Patronite

Ogromne znaczenie w leczeniu żylaków odbytu ma dieta, zwana bogatoresztkową czyli obfitującą w błonnik oraz odpowiednie nawadnianie i unikanie produktów powodujących zaparcia. Pomocne mogą być łagodne roślinne preparaty przeczyszczające, zmiękczające masy kałowe. Warto wspomnieć tu o nasionach lnu, babki jajowatej czy babki płesznik, które polecane były już od dawien przez zielarki jako domowe sposoby na wilka.

Nasiadówki i kąpiele na hemoroidy

Naturalne sposoby na hemoroidy to właśnie m.in. nasiadówki czyli kąpiele nasiadowe tak zwane mini kąpiele, polegające na zanurzeniu pośladków w miednicy lub wanience wypełnionej ciepłą wodą o temp. 36-42oC z dodatkiem ziół. Na hemoroidy zewnętrzne pomaga odwar z kory dębowej, koszyczka rumianku, liści i kory oczaru czy kłącza pięciornika. Składniki ziół wywierają działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Kąpiel taka powinna trwać do 20 minut. W przypadku hemoroidów można również zastosować kąpiele zimne w samej wodzie o temperaturze 15-20oC ale trwające znacznie krócej, bo tylko kilka sekund.

Maści i żele z apteki na hemoroidy

Gotowe preparaty na hemoroidy w postaci maści, żeli i czopków zawierają wyciągi roślinne, substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz leki przeciwbakteryjne. Mają one zmniejszać nieprzyjemne doznania bólowe, świąd i pieczenie oraz ograniczać obrzęk i działać przeciwzakrzepowo. Jak leczyć nimi hemoroidy? Każdy preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, systematycznie i w odpowiednich dawkach. Składniki maści z kasztanowca zmniejszają stany zapalne, poprawiają napięcie ścian naczyń krwionośnych, działają przeciwkrwotocznie i przeciwobrzękowo. Podobny efekt przyniosą: ruskogenina z ruszczyka kolczastego oraz fitoskładniki oczaru wirginijskiego. Co jeszcze pomaga na hemoroidy? W najnowszych preparatach stosuje się analogi mentolu o właściwościach przeciwbólowych i przeciwświądowych oraz srebro TIAB o właściwościach przeciwbakteryjnych i przyspieszających gojenie.

Okłady z lodu na hemoroidy

Czy okłady z lodu mogą być domowym sposobem na hemoroidy? Tak, gdyż podobnie jak krótkie, zimne nasiadówki zmniejszają ból i obrzęk oraz ułatwiają wypróżnienie. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, by nie trwały dłużej niż kilka sekund, a lód był zawinięty w kawałek cienkiej tkaniny, np. chusteczkę.

Jak można zapobiegać bólom hemoroidalnym?

Przede wszystkim nie należy dopuścić do rozwoju choroby i przy zaobserwowaniu pierwszych objawów jak swędzenie, pieczenie, kłucie, ból czy plamki krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu zasięgnąć porady specjalisty. Koniecznie należy dbać o dobrze zbilansowana dietę, unikanie zaparć, dbanie o regularne wypróżnienia. Należy zadbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów, regularną aktywność fizyczną (szczególnie gdy wykonujemy pracę w pozycji siedzącej), utrzymanie prawidłowej masy ciała. Warto również zwrócić uwagę na właściwą higienę i pielęgnację oraz noszenie delikatnej, bawełnianej bielizny i nieuciskajacej odzieży.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *