Szukaj
Szukaj

Dlaczego warto zażywać suplementy z aminokwasami?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy sportowiec – zarówno ten początkujący, jak i zaawansowany – wie, że białko, jako element budulcowy, jest kluczowym składnikiem w diecie. Jego znaczenie rośnie, gdy dochodzi regularna aktywność fizyczna, mająca na celu spalać tkankę tłuszczową i budować pożądana tkankę mięśniową.
Wszystko to zasługa aminokwasów – endogenny i egzogennych – które budują komórki i Twoje mięśnie. To właśnie o nich przeczytasz więcej w poniższym artykule.

Dlaczego warto zażywać suplementy z aminokwasami?

Co to są aminokwasy?

Aminokwasy – z punktu widzenia biologicznego – to inaczej kwasy aminowe – grupa związków organicznych, które składają się z cząstek węgla, wodoru, azotu, tlenu i zmiennej grupy łańcucha bocznego.

Obecnie dzieli się ja na dwie grupy – aminokwasy białkowe, których jest znacznie mniej (ok. 20) i niebiałkowe, których jest ponad 300. i które pełnią głównie funkcje budulcowe.

W kontekście naszego organizmu – szczególnie ważne są aminokwasy pierwsze – czyli białkowe. To one poprzez swoją funkcję przypominają cegiełki, budujące szczelny mur. W ten sposób biorą udział w szeregu różnych, złożonych mechanizmów (m.in. uczestniczą w zachowaniu prawidłowej homeostazy w naszym organizmie).

Co ważne – aminokwas z biologicznego punktu widzenia nie jest białkiem. Jest to puzzel, będący elementem budowanego łańcucha białka. Oznacza to więc, że bez aminokwasów nie ma białek, a bez białek nie ma przyrostu masy mięśniowej.

Patronite
Patronite

Czy aminokwasy są mi potrzebne?

Oczywiście, że tak. Obecnie istnieje szereg publikacji i badań, które jasno wskazują, że aminokwasy są wręcz niezbędne dla naszego ciała. Co więcej – pełnią bardzo różnorodną funkcję, których nie sposób wymienić w jednym artykule. Skupiając się jednak na najważniejszych aspektach, można uznać, że:

  1. Aminokwasy pełnią ważną rolę w wielu procesach – m.in. biorą udział w produkcji hormonów, enzymów, płynów ustrojowych. Są też niezbędnym składnikiem w produkowaniu neuroprzekaźników, które z kolei mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlatego też osoby, które uprawiają sport powinny spożywać suplementy na bazie aminokwasów egzogennych rozgałęzionych, które mają zmniejszać uczucie zmęczenia.
  2. Aminokwasy wspierają ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając nasz humor i sprawiając, że lepiej radzimy sobie ze stresem.
  3. Aminokwasy działają przeciwstarzeniowo i nawilżająco. Dzięki nim zmniejszysz niedobory wody w skórze, wypłycając zmarszczki i poprawiając jej poziom napięcia. Zaleca się więc ich spożywanie podczas procesu odchudzania – głównie jako zapobieganie wiotczeniu skóry.
  4. Wspierają leczenie wielu schorzeń – od chorób afektywnych dwubiegunowych, poprzez Fenyloketonurię.
  5. Poprawiają pracę wątroby, poprzez utrzymywanie prawidłowego bilansu azotu, nie doprowadzając tym samym do encefalopatii wątrobowej. Dodatkowo dzięki nim aktywowany jest czynnik HGF, który ma kluczowe znaczenie dla regeneracji wątroby.

Dlaczego warto sięgać po suplementy z aminokwasami?

Aminokwasy są niezbędne do procesu syntezy białek. Dzięki nim łatwiej jest osiągać cele treningowe, budować masę mięśniową i wspierać pracę organizmu. Suplementy z aminokwasami można więc traktować jako uzupełnienie diety, a także jako wsparcie w osiąganiu sportowych celów.

Wśród najpopularniejszych suplementów z aminokwasami jest odżywka białkowa i BCAA (ang. branched chained amino acids) – tzw. aminokwasy rozgałęzione. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się kompleks złożony z waliny (reguluje poziom hormonu wzrostu), laucyny (ogranicza kortyzol) i izoleucyny (wspiera glikemię), który nie tylko chroni mięśnie przed rozpadem, ale także wspiera proces syntezy białek.

Suplementy z dodatkiem aminokwasów bazują najczęściej na m.in. L-teanine – spożywa się ją aby zredukować stres; L-izynie – jako wsparcie dla uszkodzonych tkanek i ochronę przed miażdżycą oraz L- argininia – jako wsparcie dla działania procesów metabolicznych mięśni.

Sięgnij po zaufane suplementy dla sportowców i sukcesywnie walcz o swoją wymarzoną sylwetkę!

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *