Recepty elektroniczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Rozwiązanie to zmieniło całkowicie procedurę przypisywania oraz wykupowania leków. Co powinniśmy wiedzieć o e-recepcie? Jak wygląda jej realizacja? Kto może leki wykupić? Gdzie może to zrobić? Pora znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Jak można zdefiniować e-receptę?
Recepta online to nic innego jak odpowiednik elektroniczny tradycyjnej oraz papierowej recepty. Co zawiera? Na niej znajdują się dane pacjenta, dane lekarza wystawiającego receptę, dane podmiotu, w którym recepta została wystawiona, wszelkie informacje o leku, dawka, postać, nazwa oraz sposób przyjmowania, data ważności recepty i data wystawienia recepty.
Sam proces korzystania z internetowej recepty nie jest zbyt skomplikowany. Lekarz zajmuje się wystawieniem e-recepty. Następnie pacjent otrzymuje pod wskazany numer wiadomość SMS z kodem czterocyfrowym, wydruk informacyjny lub mail z e-receptą w formacie pdf. Później już pacjent tylko musi się udać do wybranej przez siebie apteki. W aptece realizuje się e-receptę.
Co należy wiedzieć o Internetowym Koncie Pacjenta?
Wszelkie informacje, które są potrzebne do realizacji recepty elektronicznej, pacjent otrzymuje mailem lub SMS-em. Adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu, na który ma przyjść wiadomość, umieszcza się na swoim profilu w Internetowym Koncie Pacjenta. Wszystkie osoby, które nie dokonały rejestracji w IKP, poprosić mogą lekarza o informacyjny wydruk e-recepty. Wówczas jednak problem tkwi w tym, że musimy się zgłosić do gabinetu lekarskiego, czy też do przychodni.
Co zrobić, aby ustalić konkretny sposób otrzymywania wiadomości o e-recepcie? Wystarczy, że zalogujemy się na swoje IKP (Internetowe Konto Pacjenta), a później już bezpośrednio na swoim koncie wybierzemy rodzaj powiadomień mailem lub SMS-em.
A co można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta? Tak naprawdę na tym profilu uzyskujemy dostęp do historii wszystkich wystawionych e-recept, zwolnień, jak i innych medycznych dokumentów. Jeśli pacjent tylko wykupił jedno z kilku opakowań przypisanych danego leku, to możemy sprawdzić dokładnie, ile opakowań mu zostało do wykupienia oraz także, w jakiej aptece realizował receptę elektroniczną.
Realizowanie recepty
Od razu po otrzymaniu powiadomienia o wystawieniu e-recepty pacjent udać się może do apteki, w której zamierza wykupić lek. Czego potrzebuje do realizacji recepty? Wystarczy, że pokażemy farmaceucie wydruk informacyjny, pokażemy farmaceucie plik pdf z e-receptą, czy też podamy farmaceucie swój numer PESEL i kod 4-cyfrowy, który otrzymaliśmy SMS-em. Jak widać mamy trzy możliwości.
Pacjent e-receptę może zrealizować osobiście, czy też poprosić kogoś o pomoc. Gdy wykupujemy lek w kogoś imieniu, to należy podać w aptece numer PESEL oraz kod dostępu do e-recepty. Możemy także pokazać wydruk informacyjny, czy też plik pdf.
Elektroniczną receptę zrealizować można w zasadzie w każdej aptece w naszym kraju. Możemy jedną e-receptę równie dobrze zrealizować w kilku różnych aptekach. Musimy pamiętać o tym, aby wszelkie opakowania jednego leku wykupić w jednej aptece. Innej możliwości nie ma.
Kto może wystawiać e-recepty?
Do wystawienia internetowych recept uprawnione są wszystkie osoby, które wystawiać mogą recepty papierowe. Są to lekarze, pielęgniarki, dentyści, położne oraz felczerzy. Bardzo ważną informacją jest to, że osoba uprawniona e-receptę może wystawiać nie tylko podczas stacjonarnej wizyty, ale także podczas wizyty online. Sam sposób korzystania z recepty elektronicznej niczym się nie różni od samego sposobu korzystania z e-recepty, którą otrzymaliśmy podczas bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
Wiele podmiotów oferuje recepty online, ponieważ jest to wygodna forma. Nie musimy się już specjalnie udawać się do przychodni. Wiemy doskonale, że w przychodniach zwykle spędza się sporo czasu. W sieci załatwimy wszystko niemal od ręki.
Tabletki dzień po także są na receptę. Nie musimy jednak udawać się na wizytę do ginekologa, czy też do swojego lekarza rodzinnego. Receptę na tabletkę po również zdobędziemy drogą online. Jest to spore ułatwienie dla wszystkich pacjentów.
Artykuł zewnętrzny