Szukaj
Szukaj

Odnowa biologiczna – dla kogo i po co?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Relaksacja, zabiegi upiększające, SPA. Wraz z biegiem czasu pojawia się coraz więcej możliwości zabiegów, które pomogą się odprężyć oraz zregenerować organizm. Który z nich najlepiej wybrać? Trudno powiedzieć. Każdy musi indywidualnie dobrać dla siebie najbardziej odpowiednią możliwość.

Odnowa biologiczna - dla kogo i po co

Odnowa biologiczna – charakterystyka

To kompleksowe połączenie – zawiera zabiegi pozytywnie wpływające na zdrowie, urodę oraz samopoczucie. W efekcie odnowa biologiczna pomaga w:

  • regeneracji;
  • szybkim powrocie do pełni zdrowia i wysokiej aktywności fizycznej;
  • likwidowaniu skutków przemęczenia;
  • odzyskaniu sprawności po kontuzjach.

Przeznaczona jest głównie dla dorosłych. Szczególnie polecana jest osobom przemęczonym, po przebytych chorobach, bądź kontuzjach oraz uprawiającym sport.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do skorzystania z odnowy biologicznej są niektóre choroby związane np. z układem krążenia. Dlatego przed zdecydowaniem się na zabiegi znajdujące się w szerokiej gamie odnowy biologicznej należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania najbardziej odpowiednich metod terapeutycznych.

Na czym polega odnowa biologiczna?

To zastosowanie środków biologicznych, pedagogicznych oraz psychologicznych na organizm, który ma nie tylko się zregenerować, ale także uodpornić na przyszłe choroby czy stres. Odnowa biologiczna czasem jest nazywana bio-regeneracją. Ma ona w stopniowy, przemyślany sposób wspomóc walkę organizmu z aktualnymi problemami, a także pomóc w przystosowaniu się do przyszłych wyzwań.

Odnowa biologiczna ma nie tylko odprężyć, być sposobem na przyjemne spędzenia czasu, ale ma również na celu stworzenie harmonii. Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Ma także pomóc w przywróceniu równowagi fizycznej i psychicznej.

Zabiegi

Podczas odnowy biologicznej stosowanych jest wiele zabiegów i specjalnych środków. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • masaże;
  • zabiegi fizykalne;
  • zabiegi terapeutyczne;
  • sauna.

W bardziej zaawansowanej regeneracji stosowane są także stymulatory, pobyty w grotach solnych, treningi, relaksacje. W czasie odnowy biologicznej wykorzystywane są różne sposoby uodparniające organizm na szeroko pojęte czynniki środowiskowe (np. przed presją).

Odnowa biologiczna jest szczególnie ważna dla sportowców. To właśnie ta grupa jest najczęściej narażona na kontuzje czy urazy. Muszą być oni w dobrej formie, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Oczywiste jest, że aby piłkarz zdobywał gole w ważnych meczach nie wystarczy, żeby był w dobrej kondycji fizycznej. Musi także poradzić sobie ze stresem. Przy strzelaniu karnego liczą się nie tylko umiejętności, trochę szczęścia, ale również opanowanie przy radzeniu sobie z ciążącą odpowiedzialnością. Bio-regeneracja ma na celu pomóc w walce z urazami, ale także wzmocnić odporność oraz wspomóc psychicznie – nauczyć jak radzić sobie z niesprzyjającymi czynnikami.

Czy odnowę biologiczną można przeprowadzić samemu?

Pełnej odnowy biologicznej nie można przeprowadzić samodzielnie. Muszą w niej pomóc osoby, które mają doświadczenie i wiedzę na ten temat. Można jednak dokonać dopełnienia regeneracji czy jej części – przez zwolnienie tempa życia, zrelaksowanie się, aromatyczną, ciepłą kąpiel w zaciszu domowym.

Podsumowanie

Odnowa biologiczna to bio-regeneracja. Pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną. Jest polecana dla wszystkich dorosłych osób, a w szczególności sportowców. Do jej głównych zalet należą:

  • pozytywny wpływ na kondycję psychiczną, odprężenie i relaks;
  • pozytywne oddziaływanie na kondycję fizyczną;
  • pomoc w powrocie do formy po kontuzjach;
  • długotrwałe działanie (uodparnia na przyszłe, negatywne warunki środowiskowe i uczy jak sobie z nimi radzić).

Z kolei jej głównymi wadami są:

  • konieczność regularności (żeby odnowa biologiczna mogła spełnić swoje funkcje należy poddawać się jej systematycznie);
  • dość wysoki koszt (wszystkich zalecanych zabiegów i konsultacji z odpowiednią regularnością).

Należy jednak pamiętać, że można poddać się jedynie wybranym zabiegom czy skorzystać z pełnej bio-regeneracji od czasu do czasu (wtedy koszt nie jest wysoki).

Bibliografia

  1. Kunysz-Rozborska M., Odnowa biologiczna we współczesnym sporcie, Quality in Sport, 3/2017.
  2. Żyżniewska-Banaszak E., Mosiejczuk H., Cichocki P., Fizjoterapia i odnowa biologiczna – czy dla wszystkich?, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 3/2010.
  3. Ciechanowska K., Weber-Rajek M., Sikorska J., (i inni), Metody odnowy biologicznej w sporcie, Journal of Health Sciences, 4/2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *