Fizjoexpert Futuro

Pojęcie odnowa biologiczna jest bardzo nośne marketingowo, dlatego dużo się o tym słyszy. Niestety większość z tego co można usłyszeć, nie jest prawdą. Czym więc w rzeczywistości jest odnowa biologiczna i czemu ma służyć?

Odnowa biologiczna co sie za tym kryje

Odnowa biologiczna to nie leczenie!

To chyba najczęściej powtarzany błąd. Otóż odnowa biologiczna nie jest metodą leczniczą, niczego nie leczy, nie usuwa chorób. Wiele wyjaśnić może alternatywna nazwa tej dziedziny wiedzy medycznej, a mianowicie bioregeneracja. Ma to związek ze zdrowiem, ale odnowa biologiczna nie pozwala w bezpośredni sposób zwiększyć zdrowia pacjenta. Jest to bowiem tylko działanie, które ma przyspieszyć naturalne procesy wypoczynku i regeneracji. Może się to odbywać na drodze najróżniejszych zabiegów, ale ich cel ogólny zawsze jest ten sam: wpłynąć na określone procesy fizjologiczne, których prawidłowy przebieg gwarantuje utrzymanie dobrego zdrowia.

Cele odnowy biologicznej

Standardowa definicja odnowy biologicznej przewiduje trzy różne cele, które można osiągnąć. Wypoczynek i regeneracja fizjologiczna, a więc odnowa tkanek, usuwanie toksyn, regulacja kierunku i intensywności szlaków metabolicznych. Drugim celem jest profilaktyka przeciążeń, a więc zapobieganie skutkom przeciążeń pierwotnych, np. chorobie stłuszczeniowej wątroby albo nieżytowi pokarmowemu. Trzecim, najczęściej pomijanym celem bioregeneracji jest hartowanie, a więc uodparnianie na czynniki fizyczne i psychologiczne, np. zimno lub stres, co ma zwiększać efektywność procesów odpornościowych.

Sklep Spirulina

Odnowa biologiczna w marketingu

Specjalistom od marketingu najbardziej zależy na tym, aby odnowę biologiczną przedstawiać jako procesy przyjemne, a więc masaże, ciepłe kąpiele, zabiegi kosmetyczne. Tymczasem te ostatnie najczęściej w ogóle nie spełniają podstawowych założeń definicji odnowy biologicznej, niektóre masaże mogą być bolesne, a skuteczniej od ciepłego jacuzzi hartują zimne bicze wodne. I to da się oczywiście przedstawić w przyjemny sposób, niemniej jednak zabiegi odnowy biologicznej od SPA różnią się kilkoma ważnymi szczegółami. Przede wszystkim relaksacja nie mieści się już w granicach odnowy. Nawet masaż relaksacyjny, mimo że większość masaży spełnia pierwsze kryterium regeneracji biologicznej i fizjologicznego wypoczynku, nie mieści się już w skali zabiegów odnowy biologicznej.

Po co się odnawiać?

Odnowa biologiczna to nie jest forma spędzania wolnego czasu, tylko raczej zabiegi mające – pośrednio, ale jednak – wpłynąć na poprawę zdrowia. Celem ogólnym wszystkich zabiegów jest przywrócenie organizmowi homeostazy, a więc normalizacja przebiegu wszystkich szlaków metabolicznych i zrównoważenie procesów biologicznych, które poprzez stres, zanieczyszczenia czy nieodpowiednią dietę nie odbywają się zgodnie z normą fizjologiczną. Dzięki temu organizm jest w stanie dłużej zachować dobre zdrowie, a kwestia lepszego wyglądu, o ile nie wiąże się bezpośrednio z danym szlakiem metabolicznym, leży zupełnie poza zainteresowaniami bioregeneracji.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław