Szukaj
Szukaj

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu (łac. musculus sphincter ani internus) jest mięśniem gładkim, cechującym się okrężnym przebiegiem włókien. Morfologicznie stanowi kontynuację dystalnego końca okrężnej mięśniówki gładkiej odbytnicy. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych części ścian jelita grubego mięsień ten pozbawiony jest komórek zwojowych parasympatycznych. To umożliwia jego długotrwałe napięcie także podczas intensywnej pracy jelita grubego.

 

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu – budowa

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu zbudowany jest z mięśniówki gładkiej, co oznacza, że nie mamy wpływu na jego aktywację czy rozluźnienie. Jego włókna stanowią przedłużenie warstwy okrężnej błony mięśniowej odbytnicy, dlatego nie można jednoznacznie określić jego przyczepów. Szerokość mięśnia jest różna, może wynosić od 1,5 do 3,5 mm, przy czym zazwyczaj jest nieco cieńszy u kobiet. Wraz z wiekiem ulega pogrubieniu.

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu – funkcje

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu odpowiada głównie za zamykanie odbytu, co wykonuje bez zmęczenia. Światło odbytu nie może jednak zostać całkowicie zamknięte, nawet pomimo maksymalnego skurczu. Pozostała część światła odbytu doszczelniona zostaje przez ciało jamiste odbytnicy. Pracę mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu oraz okolicznych struktur opisuje się jako 4 fazy zamknięcia odbytu:

  • typu „wentyl” – zaginające zamknięcie przez mięsień łonowo-odbytniczy;
  • typu „poduszeczka wodna” – naczyniowe zamknięcie ciał jamistych odbytnicy;
  • zwierające – wegetatywny tonus gładkiego mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu;
  • zwierające z efektem tamponu – somatyczny tonus poprzecznie prążkowanego mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu.

Współpraca wszystkich struktur dna miednicy gwarantuje zachowanie kontynencji. W przypadku niedostatecznego funkcjonowania mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu najczęściej mamy do czynienia z wypadaniem odbytnicy lub przewlekłymi zaparciami.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia podlega sterowaniu wegetatywnemu. Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu unerwiany jest przez nerw podbrzuszny. Wykonuje on około 70-80% całkowitej pracy umożliwiającej trzymanie stolca. Jego relaksacja celem wypróżnienia odbywa się odruchowo przez system wegetatywny jelita. Ośrodkowy układ nerwowy jedynie moduluje lokalne programy sensomotoryczne poprzez synaptyczne połączenia pobudzające i hamujące.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Unaczynienie

Mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu unaczyniony jest przez gałęzie końcowe dwóch ważnych tętnic:

  • tętnicy odbytniczej górnej;
  • tętnicy odbytniczej dolnej.

Krew odpływa z niego splotem żylnym odbytniczym.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę mięśnia związanego z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. W drodze do istoty kobiecości. Trening dna miednicy, BeBo, Kraków 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *