Szukaj
Szukaj

Mięsień zginacz krótki kciuka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz krótki kciuka (łac. musculus flexor pollicis brevis) jest bardzo zmiennym mięśniem. Może się on zlewać z innymi mięśniami sąsiadującymi lub występować podział na poszczególne części. Może pojawiać się dodatkowa głowa (pp: I kość śródręcza, pk: trzeszczka łokciowa), może także występować zmienne unerwienie tego mięśnia. Zginacz krótki kciuka należy do mięśni kłębu kciuka.

Mięsień zginacz krótki kciuka

Położenie mięśnia zginacza krótkiego kciuka

Omawiany mięsień lokalizuje się na tym samym poziomie co mięsień przeciwstawiacz. Część boczna mięśnia zginacza krótkiego kciuka położona jest pod mięśniem odwodzicielem krótkim kciuka, a część przyśrodkowa znajduje się powierzchownie na mięśniu przywodzicielu kciuka i pokryta jest powięzią.

Zdarza się, że niektórzy z autorów opisują część przyśrodkową mięśnia zginacza krótkiego kciuka jako mięsień międzykostny dłoniowy pierwszy.

Mięsień zginacz krótki kciuka – budowa

Mięsień zginacz krótki kciuka rozpoczyna się dwiema głowami. Głowa powierzchowna odchodzi od troczka zginaczy, natomiast głowa głęboka rozpoczyna się w bruździe nadgarstka od więzadeł w obrębie kości główkowatej, czworobocznej mniejszej i większej oraz podstawy II kości śródręcza. Obie głowy zbiegają się ku podstawie bliższego paliczka kciuka i kończą się na niej, obejmując trzeszczkę promieniową oraz łokciową. Przyczepy można zatem zapisać w skrócie następująco:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy – troczek zginaczy, bruzda nadgarstka;
  • przyczep końcowy – podstawa bliższego paliczka kciuka.

Jednakże mięsień ten jest bardzo zmienny. Może zlewać się częściowo z sąsiednimi mięśniami, jak również wykazywać obecność kolejnej głowy. Równie często zdarza się, że unerwienie mięśnia nie jest identyczne u każdego człowieka.

Mięsień zginacz krótki kciuka – czynność

W zależności od położenia mięsień zginacz krótki kciuka może przywodzić lub odwodzić, a także przeciwstawiać w stawie nadgarstkowo-śródręcznym. Dodatkowo wykonuje ruchy zgięcia w stawie śródręczno-paliczkowym.

Unerwienie

Głowa powierzchowna jest unerwiana przez nerw pośrodkowy (z segmentu C6-C8), z kolei głowę głęboką unerwia gałąź głęboka nerwu łokciowego (z segmentu C6-C8).

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia zginacza krótkiego kciuka pochodzi od gałęzi dłoniowej powierzchownej tętnicy promieniowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gilroy A., MacPherson B., Ross L., Atlas anatomii, MedPharm Polska, Wrocław 2011, ISBN 978-83-62283-57-6.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018. ISBN 978-83-200-4323-5.
  3. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3447-7.
  4. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN-10 83-60290-17-2.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *