Szukaj
Szukaj

Problem ze spaniem u niemowlaka

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
moja 8 miesięczna córka od kilku tygodni w trakcie zasypiania oraz snu usilnie usiłuje przewrócić się na brzuch. Niestety nie potrafi spać w takiej pozycji, gdyż momentalnie podnosi głowę do góry. Gdy jest bardzo zmęczona, po kilkunastu minutach udaje jej się zasnąć na boku lub plecach. Jednak w trakcie snu przewraca się, co wybudza ją w nocy już około 22-23. Doprowadzenie do tego, aby znów zasnęła trwa nieraz 2 godziny. Córka ciągle płacze, chce leżeć na brzuszku, ale niestety nie potrafi zasnąć. Jest to nasze drugie dziecko, pierwsze nie miało takiego problemu. Czy możemy coś zrobić, aby jej pomóc? Czy trzeba po prostu przeczekać tą sytuację? Jak długo może ona potrwać, kiedy maluszek jest gotów aby zasnąć na brzuchu? Będę wdzięczna za jakieś wskazówki.

Pozdrawiam
Agnieszka

 

Odpowiedź


Panie Agnieszko,
według mojej wiedzy pozycja na plecach podczas snu zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej i jest najbardziej rekomendowana. Dotyczy to zwłaszcza w 1 roku życia dziecka chyba, że są inne zalecenia lekarzy ze względu na stan zdrowia dziecka. Jeżeli śpi ono na brzuchu, powinno być obserwowane np. podczas drzemki w ciągu dnia. Mniej niebezpieczna wydaje się sytuacja, kiedy dziecko zasypia na brzuchu ale potrafi już samodzielnie zmieniać pozycje z brzucha na plecy. Niestety mam zbyt mało informacji odnośnie Pani dziecka – jego rozwoju, zdrowia, umiejętności ruchowych (np. czy się obraca, przemieszcza, czy aktywnie leży na brzuchu, czy przygotowuje się do czworakowania, siadania). Często takie zmiany pozycji w nocy pojawiają się przy skoku rozwojowym, przy nowych umiejętnościach, głównie ruchowych, zwłaszcza jak dziecko zrobi już setki powtórzeń i przychodzi mu zmiana pozycji bez problemu. Należy wykluczyć również problemy np. brzuszkowe, sprawdzić komfort i jakość snu dziecka (np. temperaturę pomieszczenia, ubranko, nawilżenie). Warto byłoby sprawdzić również czy odchylanie głowy do góry nie wynika np. ze zwiększonego napięcia mięśni obręczy barkowej, grzbietu (należy ocenić m.in. jak dziecko radzi sobie jakościowo z podporami, obrotami itd.), bądź szukaniem pozycji do łatwiejszego oddychania (np. przy produkcji śliny przy wychodzeniu zębów, przy katarze, przy problemach z refluksem bądź cichym ulewaniem czy zwężeniu, przymknięciu krtani). Może być wiele przyczyn wybudzania się dzieci w nocy. Bardzo często odreagowują wtedy np. odwiedziny, wyjazdy, nowe sytuacje.

Jednak w celu ustalenia dokładnych szczegółów i uzyskania porady odnośnie odpowiednich pozycji do snu Pani dziecka niezbędna jest wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego lub lekarza pediatry, który będzie mógł przebadać dziecko i w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *