Szukaj
Szukaj

Od kiedy spacerówka?

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
mam pytanie do pana. Od kiedy spacerówka mogłaby znaleźć zastosowanie u mojego dziecka? Czy jeśli niemowlę samo nie siada, nawet posadzone nie potrafi utrzymać się jeszcze w takiej pozycji, to mimo wszystko w wieku 6 miesięcy można przenieść go do spacerówki tylko i wyłącznie rozłożonej cały czas na płasko? Niestety nie mieści się już w gondoli.

Gosia

 

Odpowiedź


Pani Gosiu,
w przypadku niemowląt ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Zaleca się, aby niemowlęta, które jeszcze nie potrafią samodzielnie siedzieć, podróżowały w pozycji leżącej w celu zapewnienia im odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa i głowy.

Przeniesienie niemowlęcia do spacerówki w pozycji rozłożonej na płasko może być dobrym rozwiązaniem jeżeli niemowlę jest zbyt duże, aby pomieścić się w gondoli. Jednak pod warunkiem, że zapewni mu Pani odpowiednie warunki i nie będzie forsowała do siadania w wózku. Ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie wsparcie dla pleców i głowy. Dodatkowo, gdy dziecko zbliża się wiekiem do 7 miesięcy może Pani wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia, które będą stymulować z pozycji leżącej do siadania. Jednak, aby indywidualnie wskazać, które to ćwiczenia byłyby zalecam wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego. Po dokładnym przebadaniu, sprawdzeniu zdolności motorycznych dziecka i przeprowadzeniu terapii zaleci do domu ćwiczenia, które będzie Pani mogła wykonywać z niemowlakiem. Pokaże również pozycje ułożeniowe i prawidłowe chwyty podczas codziennej higieny dziecka, aby jeszcze bardziej stymulowały je do rozwoju ruchowego. Powinna Pani otrzymać też zalecenia dotyczące przenoszenia dziecka z wózka, aby upewnić się, że jest to wykonywane w sposób odpowiedni i bezpieczny.

Proszę pamiętać, że każde niemowlę rozwija się w swoim tempie. Dlatego ważne jest, aby fizjoterapeuta po dokładnym przebadaniu mógł podjąć decyzję opartą o indywidualne potrzeby i zalecił właściwe ćwiczenia rozwojowe tak, aby dziecko w wieku 7 miesięcy osiągnęło jeden z kamieni milowych jakim jest siadanie.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *