Szukaj
Szukaj

Wisiadło, a nosidło

Spis treści

Wisiadło, a nosidło to dwa różne przedmioty, choć często bywają ze sobą mylone. Niesłusznie stosuje się zamiennych nazw, trzeba jednak pamiętać, że różnią się one między sobą przede wszystkim bezpieczeństwem dla dziecka.

Wisiadło, a nosidło

Czym jest nosidło?

Nosidło to przedmiot do bezpiecznego i wygodnego noszenia dziecka. Należy pamiętać, że dziecko może z niego korzystać dopiero na takim etapie życia, na którym potrafi już samodzielnie siadać. Nosidło stabilnie podpiera kręgosłup dziecka na całej jego długości i zapewnia prawidłowe odwiedzenie w stawach biodrowych. Szeroki punkt podparcia sprawia dla ciężaru dziecka sprawia, że jego pozycja jest ergonomiczna i nie wpływa szkodliwie na dalszy rozwój. Odpowiednio dobrane nosidło nie powinno powodować chwiania się dziecka.

Czym jest wisiadło?

Wisiadło, w przeciwieństwie do nosidła posiada wąski panel między nogami, przez co nie zapewnia prawidłowego ułożenia stawów biodrowych. Może zwiększać ryzyko dysplazji stawu biodrowego, co i tak jest częstą przypadłością u dzieci. Dziecko wisi na takim przedmiocie całym ciężarem swojego ciała, a punkt podparcia jest niewielki. Opiera się więc całą siłą krocza, co może powodować dyskomfort, a nawet ból. Ponadto wisiadła nie zapewniają ergonomicznej pozycji kręgosłupa – nie może on przyjąć krzywizny prawidłowej dla danego etapu rozwojowego.

Wisiadło, a nosidło – co wybrać?

Analizując powyższe opinie wybór jest jednoznaczny. Wisiadła przynoszą więcej szkody niż pożytku, nie są wskazane dla dziecka na żadnym etapie jego rozwoju. Znacznie lepszym wyborem będą nosidła. Należy zwrócić uwagę, aby wybrane nosidło:

  • było wykonane z miękkiego materiału;
  • podtrzymywało plecki, ale nie było zbyt sztywne;
  • posiadało szeroki panel między nogami.

Dlaczego więc wisiadła wciąż są bardziej popularne niż nosidła? Przede wszystkim chodzi o cenę. Dobre jakościowo, ergonomiczne nosidło to koszt rzędu nawet do 700 zł, zaś w przypadku wisiadeł cena ta wynosi około 100-200 zł.

Jak korzystać z nosidła?

Aby noszenie dziecka w nosidle było bezpieczne i komfortowe zarówno dla rodzica, jak i samego dziecka, należy przestrzegać kilku zasad:

  • nigdy nie noś dziecka przodem do świata – bez względu na to, czy nosimy dziecko na swoim brzuchu czy na plecach;
  • rozpocznij korzystanie z nosidła dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi samodzielnie siadać, czyli nie wcześniej niż między 6. a 10. miesiącem życia;
  • korzystaj z nosidła wtedy, gdy dziecko jest w stanie samodzielnie trzymać główkę;
  • nie kupuj nosideł z podparciem („kołnierzem”) na główkę. Przy prawidłowej pozycji główka dziecka powinna opierać się o klatkę piersiową rodzica, dodatkowe sztywne kołnierze są wręcz niewskazane.

Podsumowując, dziecko w nosidle powinno przyjąć pozycję żabki, czyli nóżki powinny układać się w kształt litery „M”. Mają być zgięte w stawach kolanowych i biodrowych oraz odwiedzone.

Nosidło dla mniejszych dzieci

Zaleca się, aby z nosidła korzystały dzieci o wadze wyższej niż 7 kg. Jeśli jednak chcemy nosić w takim przedmiocie mniejsze dzieci, które przekroczyły 3,5 kg – jest taka możliwość. W tym wypadku musimy jednak zaopatrzyć się w specjalną wkładkę dla niemowlaka. Jest ona tak wyprofilowana, że zapewnia ułożenie i stabilizację kręgosłupa. Ponadto taka wkładka jest miękka, nie sztywna, przez co idealnie dopasowuje się do kształtów niestabilnego jeszcze ciała.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czub M., Wczesna edukacja i opieka nad małym dzieckiem jako wyzwanie dl systemu edukacji.
  2. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.