Szukaj
Szukaj

Masaż izometryczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż izometryczny stanowi odmianę masażu klasycznego. Wykonuje się go przede wszystkim przy zanikach mięśniowych, a jego celem jest zwiększenie masy i przywrócenie siły osłabionym mięśniom, bez obciążania całego organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Zastosowanie odpowiednich technik usprawnia krążenie limfatyczne oraz przeciwdziała chorobom wywołanym jego zastojem, a także pomaga zredukować podskórną tkankę tłuszczową.

Masaż izometryczny

Masaż izometryczny

Cechą charakterystyczną masażu izometrycznego jest fakt, że wykonuje się go na napiętym mięśniu lub całych grupach mięśniowych. Jak nazwa wskazuje, skurcz musi być izometryczny, tzn. bez zmiany długości włókien mięśniowych.

Zobacz również: Rodzaje skurczów mięśni.

Przed przystąpieniem do pierwszej sesji warto zmierzyć obwód masowanej części ciała w 2 miejscach, aby po zakończeniu terapii móc porównać przyrost masy. Mierzone miejsca należy dokładnie zaznaczyć, aby ponowny pomiar został wykonany identycznie.

Ogólne zasady

Przyjmuje się, że masaż izometryczny powinien być wykonywany 1-2 razy dziennie lub co drugi dzień. W zależności od stanu mięśni, a także kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Wykonanie masażu nie wymaga rozebrania pacjenta do naga. Zwykle wystarczy odsłonięcie masowanej części ciała, np. podudzia.

Jedna seria obejmuje 10 zabiegów, podczas których fizjoterapeuta kontroluje przyrost masy mięśniowej. Jeśli po wykonaniu pierwszej serii nie ma zadowalających efektów, masaże należy przerwać i zastosować inne, zamienne metody fizykoterapeutyczne, po których ponownie można powrócić do masaży izometrycznych.

Po pierwszych zabiegach obwód mierzonej części ciała może zmaleć. Nie jest to jednak negatywne, niepokojące zjawisko. Wiąże się ono z redukcją podskórnej tkanki tłuszczowej. Wraz z wykonywaniem kolejnych zabiegów, obwód będzie stopniowo wzrastał. Siła mięśniowa z kolei wzrasta równomiernie już od pierwszego masażu.

Patronite
Patronite

Składowe masażu izometrycznego

Ten rodzaj masażu przeprowadza się w 3 etapach:

Etap przygotowawczy

Pełni funkcję rozluźniającą. Do technik tego etapu zalicza się głaskanie, rozcieranie i ugniatanie, które mają na celu rozgrzać tkanki, wywołać efekt przekrwienia oraz pobudzić proprioceptory. Czas trwania wynosi około 5 minut.

Etap drugi będący zabiegiem właściwym

Przed przystąpieniem do niego, należy wywołać na masowanych mięśniach submaksymalne napięcie izometryczne. Można je uzyskać, przykładając dłoń jako opór zewnętrzny lub jako skurcz dowolny. Techniki tego etapu to rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie. Każda technika powinna być wykonywana energicznie i szybko, przy czym każdej z osobna należy poświęcić około 30 sekund. Po każdej fazie masowania następuje 30-60 sekundowa przerwa, podczas której stosuje się techniki rozluźniające – głaskanie, wibrację, wstrząsanie. Ogólny czas trwania masażu właściwego wynosi około 8 minut.

Etap końcowy

Ponownie jako rozluźnienie masowanych mięśni w celu zmniejszenia ich napięcia. Wykonuje się głaskanie, rozcieranie, delikatne ugniatanie, wibrację i wstrząsanie. Czas trwania zwykle nie przekracza 5 minut.

Wskazania

Masaż izometryczny wykonuje się przede wszystkim w medycynie sportowej. Jednak stosuje się go również w celu przyspieszenia regeneracji mięśni, które zmniejszyły swoją masę i siłę w wyniku długotrwałej bezczynności, np. po unieruchomieniu opatrunkiem gipsowym. Podsumowując, ten rodzaj masażu można wykonywać:

  • po złamaniach
  • po długotrwałym noszeniu opatrunku
  • jako element kuracji odchudzającej
  • jako część treningu sportowego
  • przy porażeniach wiotkich
  • przy porażeniach nerwów obwodowych
  • podczas zaników mięśniowych (będących również następstwem udarów)

Przeciwwskazania

Przed przystąpieniem do wykonywania masażu, należy przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad pod kątem obecności różnych schorzeń. Do przeciwwskazań do masażu izometrycznego należą:

  • stwardnienie rozsiane
  • całkowity brak napięcia mięśniowego
  • niepełny zrost kostny
  • przerwanie ciągłości skóry
  • choroba nowotworowa
  • ostra niewydolność krążeniowa
  • żylaki
  • nadciśnienie
  • infekcje, zwłaszcza w połączeniu z gorączką
  • ciąża
  • okres menstruacji u kobiet

Bibliografia

  1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Magiera L., Walaszek R.,  Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, Wydawnictwo BIOSPORT, Kraków 2003.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.