Szukaj
Szukaj

Enterocyt

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Enterocyt to komórka absorpcyjna kosmków jelitowych. Warunkuje najistotniejsze funkcje jelita cienkiego, bierze też udział w tworzeniu tego narządu. Mówiąc w skrócie, enterocyty są więc po prostu komórkami błony śluzowej jelita cienkiego.

Enterocyt

Funkcje enterocytów

Enterocyty to komórki będące kluczowym elementem fizycznej bariery jelitowej. Stanowią aż 80% pojedynczej warstwy komórek nabłonkowych. Nie tylko pełnią więc rolę budulcową, ale również:

  • odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych;
  • wpływają na rozwój aktywności immunologicznej;
  • pośredniczą w uwalnianiu cytokin i ekspresji receptorów układu odpornościowego.

Jedną z istotniejszych funkcji enterocytów jest wchłanianie substancji odżywczych. Większość z nich przechodzi ze światła jelita najpierw do enterocytów, a następnie do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Mechanizmy odpowiedzialne za ruch substancji przez błonę enterocytów są często zupełnie odmienne od tych, które odpowiadają za transport substancji do przestrzeni zewnątrzkomórkowej.

Jak zbudowany jest enterocyt?

Enterocyty posiadają rąbek szczoteczkowy bogaty w enzymy, utworzony przez liczne mikrokosmki. Pokrywają one ich skierowaną do światła jelita powierzchnię. Powierzchnia ta jest wysłana warstwą glikokaliksu zbudowaną z cukrów obojętnych i aminocukrów. Błony komórkowe enterocytów zawierają enzymy glikoproteinowe, których zadaniem jest hydroliza węglowodanów i peptydów.

Pod warstwa glikokaliksu i rąbkiem szczoteczkowym znajduje się błona komórkowa enterocytów o typowej dla wszystkich błon mozaikowej strukturze. Roztwory substancji muszą zatem przenikać na drodze dyfuzji zarówno przez błonę komórkową, jak i pokrywającą ją warstwę śluzu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak powstają enterocyty?

Omawiane komórki powstają z zachowujących aktywność mitotyczną, niezróżnicowanych komórek krypt jelitowych Lieberkuhna. Przemieszczają się one do koniuszków kosmków, gdzie ulegają procesowi apoptozy, a następnie są złuszczane w dużych ilościach do światła jelita.

Średni czas życia tych komórek wynosi od 2 do 5 dni. Liczbę komórek, które ulegają złuszczeniu u ludzi, szacuje się na 17 miliardów. Komórki błony śluzowej żołądka również są szybko złuszczane i ulegają wymianie.

Patologie enterocytów

Zaburzenia budowy czy funkcji enterocytów skutkują licznymi dolegliwościami bezpośrednio w obrębie jelita cienkiego oraz pośrednio w całym organizmie. Bezpośrednio w jelicie, ponieważ wszelkie nieprawidłowości uniemożliwiają sprawne wchłanianie cennych składników odżywczych. Pośrednio w całym organizmie, ponieważ ustrój nie może funkcjonować bez wystarczającej dawki związków odżywczych. Uszkodzenia enterocytów zaobserwowano w schorzeniach takich jak:

Enterocyt może zostać uszkodzony przez czynniki takie jak: przewlekły stres, nieodpowiednia dieta, używki, nadużywanie leków, zaburzenia mikroflory jelitowej czy przebyte zakażenia przewodu pokarmowego. Nie należy pomijać także chorób wrodzonych, które wiążą się z morfologicznymi nieprawidłowościami enterocytów. Mowa np. o atrofii mikrokosmków.

Ciekawostką jest, że tłuste pokarmy mogą prowadzić do przebudowy enterocytów. Zjawisko obejmuje niektóre organelle. Okazuje się, że w odpowiedzi na tłusty posiłek enterocyty przechodzą wewnętrzną przebudowę. Napływ tłuszczów prowadzi między innymi do szybkiej zmiany kształtu jądra – staje się ono pomarszczone. Można więc przypuszczać, że częste spożywanie tłustych posiłków może upośledzać wchłanianie i pogarszać motorykę jelit.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Węgrzyn D., Adamek K., Łoniewska B., Budowa bariery jelitowej, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2017.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *