RSQ Technologies

Test obronny Fairbanka wskazuje na przebyte zwichnięcie rzepki.

Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki następuje w kierunku bocznym, co wiąże się zazwyczaj z negatywnymi konsekwencjami dla struktur miękkich znajdujących się po tej stronie stawu kolanowego (ścięgna, więzadła).

Wśród najczęstszych mechanizmów schorzenia znajdują się:

  • rotacja wewnętrzna uda przy ustabilizowanej stopie;
  • zgięcie i koślawienie kolana przy napinaniu mięśnia czworogłowego uda;
  • mechanizm pośredni – konsekwencja zadziałania siły na kończynę dolną przy jej ustabilizowaniu;
  • mechanizm bezpośredni – konsekwencja zadziałania siły bezpośredno na przyśrodkową powierzchnię stawu kolanowego (np. uderzenie czy kopnięcie).

Do dominujących objawów zwichnięcia rzepki należą: dolegliwości bólowe lokalizujące się po przyśrodkowej stronie kolana. Ból ten narasta znacznie podczas spychania rzepki do boku. Dodatkowo zauważa się obrzęk stawu, który stopniowo może narastać. W efekcie dochodzi do zmniejszeni ruchomości stawu kolanowego.

Sklep Spirulina

Test obronny Fairbanka

Test zalicza się do prostych w wykonaniu, a także skutecznych. Jeśli jest dodatki, zwykle prawidłowo wskazuje na jednostkę chorobową i przyczynę występujących objawów.

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem. Ponadto ważne jest, aby rozluźnił mięśnie ud i wyprostował stawy kolanowe oraz biodrowe. Badający stara się naśladować przebieg zwichnięcia rzepki spychając ją kciukami do boku. Następnie pacjent jest proszony o zgięcie stawu kolanowego.

Interpretacja

W rezultacie, w przypadku zwichnięcia rzepki, występują dolegliwości bólowe oraz strach przed ponownym jej zwichnięciem w pozycji wyprostowanej, a później także w czasie zginania.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław