eFizjoterapia

Test obronny Fairbanka (ang. Apprehension test) to test, który wskazuje na przebyte zwichnięcie rzepki. Zalicza się do prostych w wykonaniu testów.

 

Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki następuje w kierunku bocznym, co wiąże się zazwyczaj z negatywnymi konsekwencjami dla struktur miękkich znajdujących się po tej stronie stawu kolanowego (ścięgna, więzadła).

Wśród najczęstszych mechanizmów schorzenia znajdują się:

Sklep Spirulina
  • rotacja wewnętrzna uda przy ustabilizowanej stopie;
  • zgięcie i koślawienie kolana przy napinaniu mięśnia czworogłowego uda;
  • mechanizm pośredni – konsekwencja zadziałania siły na kończynę dolną przy jej ustabilizowaniu;
  • mechanizm bezpośredni – konsekwencja zadziałania siły bezpośrednio na przyśrodkową powierzchnię stawu kolanowego (np. uderzenie czy kopnięcie).

Do dominujących objawów zwichnięcia rzepki należą dolegliwości bólowe lokalizujące się po przyśrodkowej stronie kolana. Ból ten narasta znacznie podczas spychania rzepki do boku. Dodatkowo zauważa się obrzęk stawu, który stopniowo może narastać. W efekcie dochodzi do zmniejszeni ruchomości stawu kolanowego.

Test obronny Fairbanka

Test obronny Fairbanka zaliczany jest do prostych w wykonaniu testów. Jeśli jest dodatni, zwykle prawidłowo wskazuje na jednostkę chorobową i przyczynę występujących objawów.

Wykonanie testu

Pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem. Ponadto ważne jest, aby rozluźnił mięśnie ud i wyprostował stawy kolanowe oraz stawy biodrowe. Badający stara się naśladować przebieg zwichnięcia rzepki spychając ją kciukami do boku. Następnie pacjent jest proszony o zgięcie stawu kolanowego.

Interpretacja

W rezultacie, w przypadku zwichnięcia rzepki, występują dolegliwości bólowe oraz strach przed ponownym jej zwichnięciem w pozycji wyprostowanej, a później także w czasie zginania.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław