Prądy Kotza (zwane również rosyjską stymulacją) należą do prądów średniej częstotliwości modulowanych w małą częstotliwość. Cały proces modulacji powstaje w aparacie, a nie w ciele pacjenta. Wywołują on precyzyjne skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych. Docierają do głębiej położonych warstw skóry oraz zakończeń nerwowych w mięśniach. Często spotyka się opinie, że prądy Kotza nie należą do najprzyjemniejszych. Cechują się jednak dużą skutecznością.
Czym są prądy średniej częstotliwości?
Elektroterapia prądami średniej częstotliwości wykorzystuje prądy elektrycznie modulowane w amplitudzie. Są bardzo popularne w fizykoterapii ze względu na:
- słabsze oddziaływanie na receptory czuciowe skóry, przez co zabiegi przy ich wykorzystywaniu są mniej przykre w odczuciu;
- ograniczony wpływ elektrochemiczny na tkanki, a co się z tym wiąże, ograniczenie występowania uszkodzeń elektrolitycznych skóry;
- duże przenikanie prądu w głąb tkanki.
Przeznaczenie prądów
Zabiegowi poddawane są tylko prawidłowo unerwione mięśnie szkieletowe. Nie należy poddawać działaniu prądów mięśni częściowo bądź całkowicie odnerwionych oraz w przypadku zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Metoda bardzo dobrze nadaje się do stymulacji mięśni w zaniku prostym (które zanikają z powodu unieruchomienia) lub wspomagania treningu mięśni zdrowych, np. wśród sportowców. Często celem jest zwiększanie siły i masy mięśniowej oraz wspomaganie treningu siłowego lub wytrzymałościowego. Niekiedy z prądami Kotza można się spotkać w tematyce odnowy biologicznej.
Inne wskazania do zabiegu:
- porażenia obwodowe mniejszego stopnia;
- stymulacja zrostu kostnego;
- zmniejszanie silnych lub przewlekłych bólów;
- zwiększanie ruchomości w stawach;
- płaskostopie;
- skolioza (przy niewielkim kącie skrzywienia);
- w celu zwiększenia efektu przekrwiennego.
Przeciwwskazania
Przed każdym zabiegiem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego wykonania. Należy zapoznać się także z opinią lekarza prowadzącego oraz samodzielnie przeprowadzić wywiad z pacjentem. Przeciwwskazania do zastosowania prądów Kotza obejmują:
- wszelkie zabiegi w okolicy serca, rozrusznik serca;
- obecność w ciele metalowych elementów i wszczepów;
- ostre stany zapalne;
- gorączkę;
- zaburzenia czucia;
- owrzodzenia na skórze;
- ropne stany zapalne skóry oraz tkanek miękkich;
- nowotwory;
- ciążę;
- miażdżycę;
- zakrzepowe zapalenie żył;
- osobniczą nadwrażliwość na prądy elektryczne.
Prądy Kotza – metodyka zabiegu
Metodyka zabiegu obejmuje w pierwszej kolejności przygotowanie pacjenta oraz stanowiska zabiegowego. Należy odsłonić część ciała obejmowaną zabiegiem, a następnie oczyścić i osuszyć skórę. Należy zwrócić uwagę, czy na danym obszarze nie widnieją zmiany skórne oraz uszkodzenia ciała. Pozycja pacjenta musi być wygodna i rozluźniona, najlepiej leżąca, aby pozbyć się zbędnego napięcia mięśni. Konieczne jest zdjęcie wszelkich metalowych elementów i ozdób, aby prąd nie kumulował się w ich okolicy.
Parametry
Do zabiegu wykorzystuje się prądy o częstotliwości nośnej od 2000 Hz do 10 000 Hz. W praktyce są to jednak prądy w granicach 2500-4800 Hz. Częstotliwość mała wynosi 50 Hz. Czas przerwy oraz czas impulsu wynosi 10 ms. Parametry ustawia się indywidualnie dla pacjenta, biorąc pod uwagę budowę ciała oraz potrzeby.
Impuls jest prostokątny i dwukierunkowy
Stosuje się 2 elektrody płaskie, które przykłada się na dwóch końcach brzuśca mięśniowego. Katoda jest elektrodą przykładaną dystalnie. Najczęściej stymuluje się jedną grupę mięśniową, np. zginacze i w tym celu używa się jednego obwodu. Wykorzystanie dwóch obwodów ma znaczenie przy stymulacji jednocześnie agonistów i antagonistów.
Czas trwania zabiegu wynosi od 10 do 20 minut.
Bibliografia
- Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.
- Bauer A. Wiecheć M., Przewodnik po wybranych zabiegach fizykalnych, Wydawnictwo Markmed Rehabilitacja, Poznań 2008.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |