Reklama

Pulsoksymetria

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Pulsoksymetria to często wykonywana, nieinwazyjna, przyłóżkowa metodą przezskórnego monitorowania wysycenia (saturacji) tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Dzięki niej możemy również określić częstotliwość tętna. W tym celu wykorzystuje się urządzenia zwane pulsoksymetrami.

 

Co to jest pulsoksymetria?

Pulsoksymetry działają na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej. Wykorzystuje ona różne właściwości optyczne hemoglobiny utlenowanej i odtlenowanej. To urządzenia posiadające czujniki zakładane na palec, małżowinę uszną lub skrzydełka nosa – najczęściej jednak na palec. Omawiana metoda ma oczywiście swoje ograniczenia:

 • pomiar uniemożliwiają artefakty ruchowe i wszelkie zaburzenia obwodowego przepływu krwi;
 • zawyżenie wyniku przez hemoglobinę tlenkoweglową i methemoglobinę, które mają podobne właściwości optyczne jak oksyhemoglobina;
 • zaniżenie wyniku wskutek obecności zmian na paznokciach (np. grzybica paznokci lub lakier).

Trzeba wspomnieć, że pulsoksymetr jest bardzo czuły na ruch badanego obiektu. Ruch palca w układzie pomiarowym powoduje istotne zakłócenia, w efekcie czego obliczenie wysycenia krwi tlenem są zafałszowane. Bardzo ważne jest też prawidłowe ułożenie palca w układzie pomiarowym. Aby pulsoksymetr dobrze działał ilość światła docierającego do jego detektora z diod powinna być zdecydowanie większa niż ilość światła docierająca z otoczenia.

Wskazania do pulsoksymetrii

Głównymi wskazaniami do wykonania omawianego badania są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • podejrzenie i monitorowanie terapii podczas niewydolności oddechowej;
 • monitorowanie tlenoterapii;
 • ocena ogólnego stanu ciężko chorych;
 • znieczulenie ogólne i etap bezpośrednio po nim.

Obecnie produkowane pulsoksymetry, to łatwe w użyciu i tanie urządzenia elektroniczne, które umożliwiają ciągłe monitorowanie poziomu saturacji krwi. Potrafią sygnalizować hipoksję jeszcze przed pojawieniem się widocznych jej objawów (np. sinicy). Pomiaru saturacji dokonuje się także za każdym razem u pacjenta, który wskaże pogorszenie samopoczucia. A w szczególności, jeśli skarży się on na ból lub ucisk w klatce piersiowej, duszności lub zwiększenie liczby oddechów.

Pulsoksymetria – jak interpretować?

Prawidłowe wysycenie krwi tlenem wynosi 95-98%, a podczas tlenoterapii może sięgać 99-100%. Zdecydowanie nieprawidłowe wartości wynoszą poniżej 90%, co odpowiada ciśnieniu parcjalnemu tlenu we krwi poniżej 60 mm Hg. Świadczy to o niewydolności oddechowej.

Metodyka korzystania z pulsoksymetru

Aby wynik był rzetelny należy przestrzegać kilku zasad:

 • nie zakładać urządzenia na opatrunek, bandaż, plaster;
 • przed badaniem zmyć lakier do paznokci lub zdjąć sztuczne paznokcie;
 • umiejscowić opuszkę palca centralnie w środku urządzenia. Jeśli uniemożliwiają to zbyt długie paznokcie u kobiet należy je skrócić;
 • dokładnie osuszyć palec przed badaniem;
 • sprawdzić, czy pacjent jest ogrzany. Nie należy wykonywać badania tuż po przyjściu z mrozu, gdy skóra jest zimna;
 • nie wykonywać badania tuż po wysiłku fizycznym;
 • podczas badania nie ruszać i nie zdejmować urządzenia.

Sam pomiar tętna jest dużo prostszy. Każde uderzenie serca wywołuje impulsowe przepompowywanie krwi przez ciało, co obejmuje również jej wpompowywanie do naczyń włosowatych.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Papierz K., Skubis Ł., Pulsoksymetr – system pomiarowy z mikrokontrolerem ARM 7, Elektrotechnika i Elektronika, 1/2009.
 2. Błaż W., Turska-Kmieć A., Pulsoksymetria jako metoda wykrywania wad wrodzonych serca u bezobjawowych noworodków, Pediatria po Dyplomie, 4/2010.
 3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *