Szukaj
Szukaj

Pulsoksymetria

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pulsoksymetria to często wykonywana, nieinwazyjna, przyłóżkowa metodą przezskórnego monitorowania wysycenia (saturacji) tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Dzięki niej możemy również określić częstotliwość tętna. W tym celu wykorzystuje się urządzenia zwane pulsoksymetrami.

 

Co to jest pulsoksymetria?

Pulsoksymetry działają na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej. Wykorzystuje ona różne właściwości optyczne hemoglobiny utlenowanej i odtlenowanej. To urządzenia posiadające czujniki zakładane na palec, małżowinę uszną lub skrzydełka nosa – najczęściej jednak na palec. Omawiana metoda ma oczywiście swoje ograniczenia:

  • pomiar uniemożliwiają artefakty ruchowe i wszelkie zaburzenia obwodowego przepływu krwi;
  • zawyżenie wyniku przez hemoglobinę tlenkoweglową i methemoglobinę, które mają podobne właściwości optyczne jak oksyhemoglobina;
  • zaniżenie wyniku wskutek obecności zmian na paznokciach (np. grzybica paznokci lub lakier).

Trzeba wspomnieć, że pulsoksymetr jest bardzo czuły na ruch badanego obiektu. Ruch palca w układzie pomiarowym powoduje istotne zakłócenia, w efekcie czego obliczenie wysycenia krwi tlenem są zafałszowane. Bardzo ważne jest też prawidłowe ułożenie palca w układzie pomiarowym. Aby pulsoksymetr dobrze działał ilość światła docierającego do jego detektora z diod powinna być zdecydowanie większa niż ilość światła docierająca z otoczenia.

Wskazania do pulsoksymetrii

Głównymi wskazaniami do wykonania omawianego badania są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • podejrzenie i monitorowanie terapii podczas niewydolności oddechowej;
  • monitorowanie tlenoterapii;
  • ocena ogólnego stanu ciężko chorych;
  • znieczulenie ogólne i etap bezpośrednio po nim.

Obecnie produkowane pulsoksymetry, to łatwe w użyciu i tanie urządzenia elektroniczne, które umożliwiają ciągłe monitorowanie poziomu saturacji krwi. Potrafią sygnalizować hipoksję jeszcze przed pojawieniem się widocznych jej objawów (np. sinicy). Pomiaru saturacji dokonuje się także za każdym razem u pacjenta, który wskaże pogorszenie samopoczucia. A w szczególności, jeśli skarży się on na ból lub ucisk w klatce piersiowej, duszności lub zwiększenie liczby oddechów.

Pulsoksymetria – jak interpretować?

Prawidłowe wysycenie krwi tlenem wynosi 95-98%, a podczas tlenoterapii może sięgać 99-100%. Zdecydowanie nieprawidłowe wartości wynoszą poniżej 90%, co odpowiada ciśnieniu parcjalnemu tlenu we krwi poniżej 60 mm Hg. Świadczy to o niewydolności oddechowej.

Metodyka korzystania z pulsoksymetru

Aby wynik był rzetelny należy przestrzegać kilku zasad:

  • nie zakładać urządzenia na opatrunek, bandaż, plaster;
  • przed badaniem zmyć lakier do paznokci lub zdjąć sztuczne paznokcie;
  • umiejscowić opuszkę palca centralnie w środku urządzenia. Jeśli uniemożliwiają to zbyt długie paznokcie u kobiet należy je skrócić;
  • dokładnie osuszyć palec przed badaniem;
  • sprawdzić, czy pacjent jest ogrzany. Nie należy wykonywać badania tuż po przyjściu z mrozu, gdy skóra jest zimna;
  • nie wykonywać badania tuż po wysiłku fizycznym;
  • podczas badania nie ruszać i nie zdejmować urządzenia.

Sam pomiar tętna jest dużo prostszy. Każde uderzenie serca wywołuje impulsowe przepompowywanie krwi przez ciało, co obejmuje również jej wpompowywanie do naczyń włosowatych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Papierz K., Skubis Ł., Pulsoksymetr – system pomiarowy z mikrokontrolerem ARM 7, Elektrotechnika i Elektronika, 1/2009.
  2. Błaż W., Turska-Kmieć A., Pulsoksymetria jako metoda wykrywania wad wrodzonych serca u bezobjawowych noworodków, Pediatria po Dyplomie, 4/2010.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *