Szukaj

Objaw Trousseau

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Trousseau wskazuje na obecność tężyczki utajonej, czyli zespołu objawów zależnych od niedoboru wapnia w organizmie. Choroba manifestuje się napadami tonicznych skurczów mięśni szkieletowych oraz nadpobudliwością układu nerwowego. Omawiany objaw został opisany w 1861 roku.

 

Objaw Trousseau – wykonanie

Pacjent siedzi spokojnie na krześle lub brzegu kozetki. Osoba badająca zakłada pacjentowi na ramię mankiet do mierzenia ciśnienia tętniczego, po czym uciska ramię przez około 3-5 minut. Ucisk jest równy wartości skurczowego ciśnienia tętniczego.

Interpretacja

W przypadku dodatniego objawu następuje ułożenie palców dłoni w kształcie tak zwanej ręki położnika. Jest to efekt przejściowego niedokrwienia nadmiernie pobudliwych nerwów unerwiających rękę. Dodatni objaw Trousseau wskazuje na obecność tężyczki utajonej, której przyczyną jest najczęściej hipokalcemia, czyli zbyt niskie stężenie wapnia w ustroju.

Patronite
Patronite

Aby potwierdzić podejrzenie tężyczki utajonej warto ocenić również objaw Chvostka, polegający na stymulacji nerwu twarzowego. Objaw Chvostka został uznany jednak za mniej wiarygodny wskaźnik ukrytej tężyczki, podczas gdy objaw Trousseau był traktowany jako znacznie bardziej swoisty.

Żylny objaw Trousseau

Nie należy mylić objawu Trousseau występującego w przebiegu tężyczki z żylnym objawem Trousseau. Żylny objaw Trousseau wiąże się z nowotworami i objawia wędrującym zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych, czego przyczyną jest nadkrzepliwość krwi. Objaw ten najczęściej występuje w przebiegu nowotworów gruczołowych, głównie raka trzustki. Może być wczesnym symptomem wskazującym na rozwój choroby nowotworowe, często pojawia się wiele na wiele miesięcy czy nawet lat przed zdiagnozowaniem raka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Popławska K., Rychlik K., Omidi K., Będzichowska A., Wawrzyniak A., Kalicki B., Tężyczka jako przyczyna utraty przytomności, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2/2018.
  2. Kołłątaj W., Kołłątaj B., Klatka M., Kapczuk I., Tężyczka utajona i pobudliwość nerwowo-mięśniowa, Endokrynologia Pediatryczna, 2/2018.
  3. Zawadzki D., Kołacińska A., Tężyczka jako stan zagrożenia życia w zespole ratownictwa medycznego, Na Ratunek, 5/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.