Szukaj
Szukaj

Pierwszy pacjent świeżo upieczonego fizjoterapeuty

Spis treści

Wielu obecnie czynnych fizjoterapeutów z pewnością pamięta swoją pierwszą konfrontację z pacjentem. Zarówno tym, którego spotkał na praktykach zawodowych organizowanych przez uczelnię, jak i pacjentem ,,zdobytym’’ już we własnym zakresie. Czy konfrontacja była stresująca, czy może byliśmy zupełnie odprężeni i zmotywowani? Może powtarzaliśmy sobie w głowie ,,czy już wystarczająco wiem’’?

Pierwszy pacjent fizjoterapeuty

Pierwszy pacjent w gabinecie

Z pewnością zastanawialiśmy się jak zostaniemy odebrani przez pacjenta. Na ten odbiór wpływa masa czynników:

  • wiedza;
  • pewność siebie;
  • prezencja;
  • elokwencja;
  • doświadczenie.

Właśnie! Słowo klucz jakim jest doświadczenie, może tutaj trochę namieszać. Jak możemy mówić o doświadczeniu, skoro stoimy przed swoim pierwszym pacjentem i właśnie zaraz jesteśmy gotowi zadebiutować we współpracy z nim. Jakimi cechami musimy się wykazać, żeby pacjent powierzył nam swoje zdrowie?

Otóż można posłużyć się pewną analogią. Warto wyobrazić sobie, że cała wiedza fizjoterapeutyczna jest jak nieskończenie wielka skrzynka z narzędziami. W tej skrzynce znajdują się mniejsze pudełka podpisane jako metody. W każdym pudełku znajdują się różnego kalibru posortowane narzędzia, czyli techniki. Powietrze, które wypełnia przestrzeń, to cała ogólna wiedza medyczna i królowa anatomia. Nabywając doświadczenie zwiększamy ilość pudełek oraz narzędzi w nich zawartych.

Jednak co dzieje się, gdy jako debiutanci stajemy przed pacjentem z młoteczkiem w postaci masażu klasycznego, gwózdkiem jako poizometryczną relaksacją mięśni i obcęgami pod postacią paru ćwiczeń?

Zaufanie

Tutaj pojawia się właściwy czas na kreatywność, odpowiedzialność, wyobraźnie, empatię i intuicję. Dzięki tym cechom stajemy się osobami, których wiarygodność pozwala zaufać właśnie nam. Pierwszy pacjent, wiedząc nawet o braku doświadczenia, widzi w nas osobę, która – mimo małego warsztatu – będzie potrafiła wykorzystać to co ma w skrzynce jak najlepiej, wierząc, że zasada primum non nocere będzie najważniejsza. Na studiach dostajemy kilka narzędzi do pracy z pacjentem, lecz instrukcja obsługi jest niekompletna. Tylko nasze analityczne myślenie i intuicja mogą nam pomóc, gdy wypływamy na szerokie wody fizjoterapii.

Niezmiernie ważną rzeczą na początku pracy jest palpacja. Niektórzy mają to po prostu „w gratisie‘’, niektórzy muszą sporo poćwiczyć. Palpacyjna ostrość czucia i jej waga w pracy manualnej jest czymś niepowtarzalnym w innych profesjach. Tej umiejętności nie da się wyczytać z podręcznika czy nauczyć na kursie. Trzeba to natomiast ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Na początku przygody z palpacją, każde odnalezienie łopatki ,,gdzieś na plecach’’ mogło dawać dużą satysfakcję. Natomiast z biegiem czasu staramy się ,,wymacywać’’ człowieka do najdrobniejszego pęczka włókien.

Komunikacja

Praca z pacjentem potrafi być bardzo wymagająca, nie tylko ze względu na wyzwania w postaci trudnych przypadków w gabinecie. Tym wyzwaniem jest również umiejętność komunikowania się ze wszystkimi, którzy do nas trafiają. Komunikacji dialogiem, a nie monologami. Każdy inaczej rozumie ból, ulgę, sprawność, ruchomość lub jej brak czy napięcie i rozluźnienie. Sprawmy żeby nasza terapia była kooperacją dwóch intelektów, które, mimo patrzenia z różnych perspektyw, będą jednak spoglądały w tym samym kierunku.

Poza odpowiednią komunikacją, czymś czego nie można pominąć przy prowadzeniu jakiejkolwiek terapii, jest stworzenie warunków i strefy komfortu dla pacjenta. Strefa akceptacji i rozumienia swojego ciała przez pacjenta to również bardzo istotne zjawisko.

Zobacz również: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty.



Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *