Wiek XXI poza rozwojem technologicznym scharakteryzowałbym również jako okres popularności przeróżnych diet. Niemal każdego roku na popularności zyskuje inny, bardziej nowatorski sposób odżywiania się, który media starają się promować jako “ten najzdrowszy”. W ostatnich latach prym wiodła dieta ketogeniczna, na którą decyduje się coraz więcej osób zmagających się z nadwagą. Czym jest i jakie są jej podstawowe zasady?
Dieta nie tylko ukierunkowana na odchudzanie
Dieta ketogeniczna, choć z nazwy ma za zadanie przede wszystkim doprowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów, ma również wiele innych zastosowań. Polega na znacznym zwiększeniu udziału tłuszczu w diecie, ograniczeniu węglowodanów i jednoczesnym umiarkowanym spożyciu białka. Ma to na celu, osiągniecie stanu tzw. ketozy, czyli wymuszonej syntezy ciał ketonowych, które są produkowane w wątrobie. Organizm przestaje wówczas pobierać energię z węglowodanów i glukozy, a jako główne źródło energii traktuje tłuszcze.
Dieta ketogeniczna pomaga w procesie redukcji masy ciała, lecz również uzyskaniu lepszych wyników sportowych. Ponadto zgodnie z wynikami wielu badań jest w stanie także poprawiać nastrój oraz sprzyja terapii przeciwnowotworowej. Aby czerpać z niej tyle korzyści, należy ściśle stosować się do jej zaleceń. Wiele korzyści płynie także z korzystania z zakładów bukmacherskich Betclic. Wykorzystując kod promocyjny betclic zyskasz dostęp do atrakcyjnego bonusu powitalnego dla nowych użytkowników.
Przestawienie się wymaga czasu
Podstawowe założenie diety ketogenicznej, czyli znaczne ograniczenie węglowodanów w diecie jest sporą zmianą. Jadłospis przeciętnego człowieka opiera się przede wszystkim na węglowodanach, a w następnej kolejności białkach i tłuszczach. Przestawienie się na ich ograniczenie, wymaga czasu i cierpliwości. Szacuje się, że dopiero po około 2-4 tygodniach możliwe jest zauważenie efektów związanych z zastosowaniem tej diety.
Będąc na diecie ketogenicznej, należy dobierać przede wszystkim pokarmy bogate w tłuszcz, czyli oleje roślinne, orzechy i nasiona, awokado, oliwki, tłuste ryby morskie, tłuste przetwory mleczne itp. Ponadto warto dorzucić sporo warzyw, które mają dużą gęstość kaloryczną, a nie zawierają zbyt wiele cukrów, ani kalorii. Niewskazane na diecie ketogenicznej jest spożywanie ryżu, makaronu, pieczywa, wysokowęglowodanowych owoców, jak mango, czy banany.
Korzyści przewyższają wady
Jak każda z diet, także ketogeniczna ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim odpowiednio zachowywana, pomaga w redukcji masy ciała i poprawia wydolność organizmu. Wielu jej użytkowników, w tym również mój ojciec podkreślało, że wiązała się ona z ogólną poprawą nastroju i wzrostem sił witalnych. Aby jednak czarno na białym mieć potwierdzenie jej efektów, warto regularnie wykonywać badania przed dietą i w trakcie.
Jednym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą dieta ketogeniczna, jest zbyt duża podaż tłuszczów. Osoby korzystające z diety keto często zapominają się w spożywaniu produktów bogatych w tłuszcz, przekraczając jego dzienną zalecaną dawkę. To z kolei może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Ponadto wskazuje się, że na diecie keto zwiększa się ilość spożywanych produktów, które sprzyjają nowotworom, jak boczek, czy smalec.
Z każdej diety należy korzystać z głową, a będąc na niej dłuższy czas, regularnie badać się i zwracać uwagę na wszelkie zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele. Tylko w ten sposób można zdrowo się odchudzać.
Artykuł sponsorowany