Szukaj
Szukaj

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nietrzymanie moczu (NTM) to wstydliwa dolegliwość, która znacznie obniża jakość życia oraz powoduje znaczny dyskomfort. Przypadłość natury fizjologicznej dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do powszechnie występujących problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego należy kropelkowe nietrzymanie moczu. Jakie są najczęstsze przyczyny NTM po mikcji? Czy istnieją sposoby na doraźne radzenie sobie z tym problemem? Jak leczyć ten rodzaj inkontynencji?

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Czym jest kropelkowe nietrzymanie moczu?

Dolegliwość ta występuje dość często u mężczyzn. Kropelkowe nietrzymanie moczu przejawia się niekontrolowanym i mimowolnym wyciekiem kilku kropli w ciągu dnia. W wielu przypadkach dochodzi do niego bezpośrednio po wizycie w toalecie. Najczęściej są to śladowe ilości do 50 ml. Na kropelkowe NTM może wskazywać odczuwanie silnej potrzeby skorzystania ponownie z toalety. Choremu towarzyszy odczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.

Po pewnym czasie epizody popuszczania moczu mogą przybierać na sile. Mowa o niezależnym od naszej woli częściowym lub całkowitym opróżnianiu pęcherza moczowego. Do takich sytuacji może dochodzić na przykład podczas kichania, kaszlu czy aktywności fizycznej, co sugeruje wysiłkowe, mieszane lub przejściowe nietrzymanie moczu. Niezależnie od rodzaju NTM, niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z pewnością warto zapisać się na wizytę do lekarza urologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu chorób układu moczowo- płciowego.

Poznaj przyczyny kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do częściowego lub całkowitego NTM.

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn pojawia się często na skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Przyczyną mimowolnego wycieku może być dysfunkcja męskiego gruczołu krokowego. Tak zwana prostata czy stercz pełni szereg ważnych funkcji w układzie moczowo-płciowym mężczyzn. Okala cewkę i znajduje się pod pęcherzem moczowym.

Zmiany hormonalne następujące u mężczyzn nawet po 45. roku życia mogą skutkować znacznym powiększeniem gruczołu krokowego. Najczęściej powodują nadreaktywność pęcherza, co skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Gruczoł może rozrastać się do momentu aż zablokuje całkowicie cewkę moczową. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto skonsultować
się z lekarzem pierwszego kontaktu i jak najszybciej zgłosić się urologa. Szczególnie wtedy, gdy pojawia się wzmożone parcie na pęcherz, uczucie przepełnienia i niemożności opróżnienia, wydłużające się oddawanie moczu.

Przerost prostaty nie jest jedynym czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania kropelkowego NTM u mężczyzn. Spośród pozostałych przyczyn warto wymienić:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przewlekłe infekcje układu moczowego;
  • uszkodzenia cewki moczowej;
  • cukrzycę lub choroby neurologiczne typu Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane;
  • przyjmowanie leków o działaniu moczopędnym.

 

Silna potrzeba oddania moczu może towarzyszyć mężczyznom w każdym wieku. Niejednokrotnie jest wywołana przez stany zapalne czy niewydolność nerek. Do niepokojących objawów należy ból podczas oddawania moczu, obrzęk na dłoniach lub stopach, ogólne zmęczenie. Niekontrolowany wyciek i zmniejszenie strumienia może być objawem łagodnego przerostu stercza.

Leczenie kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybór metody leczenia zależy od przyczyny NTM oraz postawionej diagnozy. Diagnostyka rozpoczyna się zazwyczaj od badań laboratoryjnych krwi i moczu oraz narządów płciowych. Dzięki nim lekarz może wstępnie ocenić, czy gruczoł ma prawidłową wielkość. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego z pacjentem często zleca USG prostaty i badanie poziomu PSA, czyli antygenu stercza. Dopiero po zakończonym procesie diagnostycznym może zadecydować o tym, że konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

W przypadku kropelkowego NTM wykorzystuje się często terapie zachowawcze. Niezwykle pomocne są ćwiczenia mięśni Kegla, które odpowiadają za kontrolę mikcji. Na popularności zyskuje trening biofeedback, który wykorzystuje biologiczne sprzężenie zwrotne. Farmakoterapia jest najczęściej wprowadzana przy naglącym nietrzymaniu moczu i w przypadku pęcherza nadreaktywnego. W głównej mierze ma na celu ograniczenie liczby parć przyczyniających się do niekontrolowanych mikcji.

Jakie metody terapeutyczne sprawdzą się przy przeroście prostaty wywołującej kropelkowe nietrzymanie nietrzymanie moczu u mężczyzn? Leczenie hormonalne, dzięki któremu można ograniczyć wpływ androgenów na jej rozrost. W skrajnych przypadkach i przy znacznym przeroście prostaty konieczna może okazać się operacja. Spośród popularnych metod leczenia warto wymienić zabiegi z wykorzystaniem taśm, które poprawiają sprawność podczas zaciskania cewki moczowej.

Leki na kropelkowe nietrzymanie moczu

Przyjmowane farmaceutyki powinny być dobrane do charakteru schorzenia. Jakie preparaty mogą wykazywać skuteczność na kropelkowe nietrzymanie moczu? Leki blokujące receptory (alfa-blokery), które poprawiają napięcie mięśni gładkich oraz gruczołu krokowego. Wśród powszechnie stosowanych farmaceutyków na NTM znajdują się także inhibitory acetylocholinoesterazy i agoniści receptorów GABA. Na dolegliwości związane z nadmiernymi skurczami pęcherza moczowego są najczęściej stosowane leki antycholinergiczne lub spazmolityczne.

Z pewnością warto też korzystać z doraźnych środków higienicznych, np. wkładek urologicznych lub majtek chłonnych dla mężczyzn, które można kupić w sklepie internetowym chlonne24.pl. Dostępne na polskim rynku produkty występują w wielu wariantach. Mogą różnić się między sobą rozmiarem, poziomem chłonności, sposobem mocowania czy właściwościami. Szczególnie opłacalna jest inwestycja w wyroby chłonne, które zostały wykonane z miękkich i oddychających materiałów. Oferowane majtki chłonne i wkładki na nietrzymanie moczu optymalnie chronią przed podrażnieniami, wyciekami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *