Z chorobami cywilizacyjnymi spotykamy się coraz częściej. Nie bez powodu określane są mianem epidemii XXI wieku – według literatury, to właśnie one winne są większości zgonów na całym świecie. Zazwyczaj mowa tu o schorzeniach, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory czy depresja. Ich przyczyny są w dużej mierze głęboko zakorzenione w naszym codziennym stylu życia. To przede wszystkim nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, życie w ciągłym stresie czy brak odpoczynku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy mieć realny wpływ na ich rozwój. Przekonaj się, jak skutecznie przeciwdziałać rozwojowi najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, by cieszyć się pełnią życia.
Modyfikacja nawyków żywieniowych to podstawa profilaktyki
Prewencja chorób cywilizacyjnych to holistyczne podejście, w którym nie może zabraknąć zasad zdrowego stylu życia. Pierwszym i jednym z głównych działań, których możesz się podjąć, jest troska o sposób żywienia. To, co każdego dnia ląduje na Twoim talerzu ma kolosalny wpływ na ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Przyjrzyj się swojej codziennej diecie. Jakie produkty stanowią większość Twoich posiłków? Jak często sięgasz po warzywa i owoce? Jakie rodzaje tłuszczów dominują w Twojej diecie – czy są to tłuszcze roślinne, czy może zwierzęce? Jak często dosalasz swoje posiłki? Czy uwzględniasz w swoim jadłospisie regularne spożycie ryb? Optymalna dieta w profilaktyce chorób cywilizacyjnych to ta zgodna z zasadami zdrowego żywienia. Mowa tutaj przede wszystkim o dominacji różnokolorowych warzyw i owoców (przynajmniej 400 g dziennie), zwiększonym spożyciu produktów zbożowych z pełnego ziarna (np. pieczywo razowe, płatki owsiane) czy ryb, zwłaszcza tłustych morskich (przynajmniej 2 razy w tygodniu). To też zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne (np. oliwa z oliwek czy produkty, takie jak orzechy, pestki), mięsa czerwonego i przetworów mięsnych na drób, jaja, ryby, a także słodkich napojów na wodę. Ważnym elementem jest też ograniczenie spożycia alkoholu, soli, cukru czy produktów przetworzonych, do których należą słone przekąski, batony, fast food.
Aktywność fizyczna – antidotum na siedzący tryb życia
Niestety, powiedzmy sobie wprost – współczesny styl życia, choć przynosi wiele udogodnień, często ogranicza naszą aktywność fizyczną. A to właśnie siedzący tryb życia jest sprzymierzeńcem otyłości, jak i innych groźnych schorzeń. Systematyczny ruch odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy, otyłości, nadciśnieniu tętniczemu, chorobom nowotworowym czy zespołowi metabolicznemu. Pomaga zapobiegać, jak i leczyć. Ćwiczenia wspierają zachowanie prawidłowej masy ciała, pielęgnują zdrowie psychiczne, a tym samym poprawiają jakość życia. Wniosek jest zatem prosty – zadbaj o aktywność fizyczną, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia. Możesz wybrać dowolną formę ruchu – ważne, by sprawiała Ci radość. Może być to spacer, jazda na rowerze, uprawianie ulubionego sportu czy po prostu aktywny wypoczynek. Ile i jak ćwiczyć, by skorzystać z benefitów aktywności fizycznej? Zgodnie z zaleceniami WHO, poświęć przynajmniej 150-300 minut tygodniowo na wysiłek o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75-150 minut na ruch o dużej intensywności. Pamiętaj, że siedzący tryb życia zastąpiony dowolną aktywnością fizyczną wspiera zdrowy styl życia.
Prewencja chorób cywilizacyjnych – co możesz jeszcze zrobić?
Oprócz modyfikacji sposobu żywienia i zwiększenia aktywności fizycznej możesz zadbać jeszcze o inne kwestie. Jakie działania mogą okazać się pomocne w prewencji chorób cywilizacyjnych? Nie mniej ważnym czynnikiem, na który mamy realny wpływ jest palenie tytoniu. Walka z nałogiem, to kolejny krok w stronę profilaktyki i pielęgnacji zdrowego stylu życia. Palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i wielu chorób nowotworowych, a także zawału serca czy udaru mózgu. Istotne znaczenie w prewencji ma również odpoczynek i regulacja stresu. Znajdź czas dla siebie i zadbaj o work-life balance. Możesz w tym czasie skorzystać z różnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga. Profilaktyka, to też troska o regularne badania. Pamiętaj, że wczesna diagnoza zwiększa szansę na wyleczenie. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z programów profilaktycznych.
Wsparciem zdrowego stylu życia* może być również suplementacja kolagenu. Jest to najczęściej występujące białko* w ludzkim organizmie, a jednocześnie kluczowy składnik tkanki łącznej. Znajdziesz go nie tylko w skórze, ale i w kościach, ścięgnach czy mięśniach. Niestety, wiele czynników może sprzyjać jego utracie – jest to promieniowanie słoneczne, nadmierna aktywność fizyczna, choroby, a nawet stres. Kluczową rolą kolagenu jest wsparcie kondycji skóry, włosów i paznokci, dzięki czemu białko to troszczy się o promienny i młodzieńczy wygląd. Zła wiadomość jest taka, że zaczynamy go tracić już we wczesnej młodości, co może mieć widoczne skutki. Twojej skórze brakuje jędrności i gładkości, zauważyłaś pojawienie się drobnych zmarszczek? Włosy straciły swój dawny blask, a paznokcie stały się łamliwe i osłabione? Objawy te mogą sygnalizować niedobory kolagenu. Z pomocą przychodzi suplementacja, bo codzienna, prawidłowo zbilansowana dieta nie zapewni Ci odpowiedniej ilości tego białka. Przykładem wysokiej jakości suplementu diety jest Vital Proteins – 100 % kolagen w hydrolizowanej formie, co przekłada się na jego lepsze przyswajanie. To kolagen w proszku w największej dziennej porcji na polskim rynku – bez smaku, zapachu i żadnych dodatków. Do wyboru masz dwie opcje – kolagen wołowy (Collagen Peptides) lub kolagen rybi (Marine Collagen). Z powodzeniem możesz dodać go do dowolnego napoju lub dania i cieszyć się wymarzonymi rezultatami – prosto i przyjemnie. Zadbaj o swój zdrowy styl życia* i poczuj się Vital!
*Kolagen jest białkiem. Białka przyczyniają się do utrzymania zdrowych kości i wzrostu masy mięśniowej.
Piśmiennictwo:
- World Health Organization. 2023. Noncommunicable diseases. Pobrany 27.11.2023 r., z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/noncommunicable-diseases
- gov.pl. Choroby cywilizacyjne. Pobrany 27.11.2023 r., z https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/choroby-cywilizacyjne
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Talerz zdrowego żywienia. Pobrany 27.11.2023 r., z https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/
- Daniel Śliż i wsp. Modyfikacja zwyczajów żywieniowych w prewencji chorób cywilizacyjnych. Post N Med 2016; XXIX(5): 344-349.
- Zegan M., Michota-Katulska E., Lewandowska M., Boniecka I. Rola podejmowanej aktywności fizycznej w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia otyłości oraz cukrzycy typu 2. Medycyna Rodzinna 2017; 4: 273-278.
- World Health Organization. 2022. Physical activity. Pobrany 27.11.2023 r., z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
- Wahied Khawar Balwan & Sachdeep Kour. Lifestyle Diseases: The Link between Modern Lifestyle and Threat to Public Health. Saudi Journal of Medical and Pharmaceutical Sciences 2021; 7(4): XX.
- Papaiordanou F., Oliveira G. P., Hexsel D., Vattimo A. C. A., Colágeno e pele: da estrutura às evidências de sua suplementação oral. Surg Cosm Dermatol. 2022; 14: e202200110.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.
Artykuł sponsorowany