Szukaj
Szukaj

Jak pływanie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję? Poznaj pięć korzyści wynikających z uprawiania tej dyscypliny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wielu osobom kojarzy się głównie z wakacyjną aktywnością. Jednak regularne trenowanie pływania może być również świetnym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie i dobrą kondycję. A przy tym zapewni również dobrą zabawę i odpoczynek dla zmysłów. Dlaczego warto dołączyć do grona entuzjastów tego sportu? Jakie są najważniejsze zalety pływania?

Jak pływanie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję? Poznaj pięć korzyści wynikających z uprawiania tej dyscypliny

Pływanie to doskonała forma rekreacji i aktywności dla osób w każdym wieku. I to nie tylko podczas wakacji. Warto poznać najważniejsze korzyści wynikające z uprawiania tego sportu i zaplanować regularne treningi. Zwłaszcza że coraz lepsza infrastruktura w Polsce umożliwia korzystanie z dobrze przygotowanych basenów przez cały rok. Wysokiej jakości odzież pływacką, a także wszelkie niezbędne akcesoria takie jak okulary, czepki, klapki, deski czy sprzęt do wariantu open water można znaleźć w sklepie sportowym Sportano. To bogaty wybór artykułów dla dzieci, kobiet i mężczyzn od renomowanych marek z całego świata – AQUA-SPEED, Cressi, arena, Nike, Rip Curl, Speedo czy Nike.

Sportano

1. Poprawia kondycję i wytrzymałość

Pływanie to dosyć wymagająca dyscyplina, która wymaga naprawdę sporych nakładów energii. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz przepłynął kilka długości basenów. Opór wody jest bowiem bardzo silny i można porównać go do ćwiczeń na siłowni z użyciem znacznych obciążeń. Dlatego świetnie wpływa na wytrzymałość organizmu i pozwala szybko wypracować, a następnie utrzymać odpowiednią wydolność. Dzięki temu wchodzenie po schodach czy spacery w szybkim tempie przestaną być jakimkolwiek wyzwaniem. Pływanie umożliwia także zrzucenie zbędnych kilogramów. 30 minut pływania pozwala spalić nawet 250- 300 kalorii.

2. Wzmacnia mięśnie i poprawia elastyczność ciała

Regularne trenowanie pływania to również doskonały sposób na ukształtowanie wysportowanej sylwetki. Może stanowić także świetne uzupełnienie dotychczasowych planów ćwiczeń. Podczas pokonywania kolejnych odległości pracują niemal wszystkie partie mięśni, m.in. nóg, ud, pośladków, grzbietu, brzucha i ramion. Warto spojrzeć choćby na sylwetki zawodowych pływaków. Całe ciało staje się coraz bardziej elastyczne i gibkie. Ze względu na mniejszą siłę grawitacji pływanie praktycznie nie obciąża kręgosłupa, stawów i ścięgien. Jest zatem idealną propozycją dla osób pracujących fizycznie, seniorów czy sportowców przechodzących rehabilitację po kontuzji. Ponadto pływanie poprawia koordynację ruchową i rozwija zmysł równowagi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak pływanie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję? Poznaj pięć korzyści wynikających z uprawiania tej dyscypliny

3. Wzmacnia serce i chroni przed chorobami

Częsty i wzmożony wysiłek fizyczny doskonale wpływa także na układ sercowo-naczyniowy. Pływanie znacznie poprawia krążenie krwi, reguluje ciśnienie i dotlenia cały organizm. Zwiększa pojemność płuc i wzmacnia układ odpornościowy. A to niezwykle istotne zwłaszcza w obecnych czasach. Lepsza praca serca to nie tylko dobre samopoczucie, ale także zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. miażdżycy, cukrzycy czy udarów. Według wielu badań nawet o 60%. Co więcej, pływanie skutecznie obniża również poziom złego choresteloru (LDL) we krwi.

4. Koryguje wady postawy

Garbienie się czy zamknięta postawa ciała to wyzwania, z którymi musi mierzyć się coraz więcej ludzi. Gabinety fizjoterapeutów są oblegane przez osoby pracujące niemal cały czas na siedząco i prowadzące tryb życia o małej ruchliwości. Takie funkcjonowanie ma bowiem fatalny wpływ na kręgosłup, przyczyniając się do permanentnego bólu pleców i takich chorób jak choćby skolioza. Dlatego pływanie będzie idealną propozycją dla wszystkich osób, które szukają sposobu na zachowanie właściwej postury i wysportowanej sylwetki. Aktywność fizyczna w wodzie doskonale koryguje wszelkie wady postawy, a w przypadku dzieci i nastolatków zapobiega ich powstawaniu.

Jak pływanie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję? Poznaj pięć korzyści wynikających z uprawiania tej dyscypliny

5. Poprawia nastrój i redukuje stres

Pływanie pozwala również odciąć się choć na chwilę od świata zewnętrznego i wszechobecnego zgiełku. Stanowi doskonały sposób na pozbycie się stresu, negatywnych emocji i wszelkich napięć oraz odpoczynek mentalny. Jest ukojeniem dla wszystkich zmysłów. Ponadto, jak każda wzmożona aktywność fizyczna, pobudza wydzielanie endorfin, nazywanych również hormonami szczęścia. Są one odpowiedzialne za dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Pływanie umożliwi zatem nabranie energii, pewności siebie i chęci do podejmowania kolejnych wyzwań każdego dnia.

Artykuł sponsorowany

Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *