Holistyczne leczenie wszelakich zespołów bólowych – co to właściwie znaczy?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Poznaj holistyczne podejście jakie praktykujemy w Ortomedicus.

Pacjenci często przychodzą do fizjoterapeuty lub osteopaty z powodu jednego konkretnego problemu np. bólu kręgosłupa lub bólu barku. Błędem byłoby zajmowanie się w tym przypadku tylko kręgosłupem, nie badając ciała jako całości. Należy zbadać całe ciało począwszy od ustawienia miednicy, kończyn oraz ocenić biomechanikę całego ciała. Każdy z tych elementów może być przyczyną problemu pacjenta. Wspomniany holizm w fizjoterapii to właściwa ocena pacjenta w kontekście wywiadu, badania, ustalania celów, prowadzenia terapii oraz ćwiczeń.

Holistyczne leczenie wszelakich zespołów bólowych – co to właściwie znaczy?

Przykładowe korelacje naszego ciała – ból prawego barku po skręceniu lewej kostki?

Gdy „skręcimy kostkę” z racji na odczuwany ból nie jesteśmy w stanie obciążyć jej w pełni. Gdy taka sytuacja ma miejsce dłuższy czas zaczynamy mocniej obciążać drugą kończynę. Jeżeli mocniej obciążamy przeciwną stronę to prawy bark też będzie mocniej używany z racji na to, że boimy się mocno stanąć na lewej stopie co z kolei spowoduje zmianę napięcia mięśniowego w jego okolicy co może doprowadzić do tzw. dysbalansu mięśniowego czyli braku równowagi.

Destrukcyjny wpływ stresu na narząd ruchu

Poziom stresu ma niebagatelne znaczenie na działanie naszego ciała oraz psychiki. Hormony powstające w wyniku utrzymywania się napięcia stresowego, bardzo silnie oddziaływają na wiele układów i funkcji organizmu. Utrzymujący się stres może wywoływać niebezpieczne dla zdrowia napięcie mięśniowe. Przykładową i bodajże najczęstszą postawą stresową są ramiona wysunięte nieco do przodu, pochylona do przodu głowa czy zgięty kręgosłup w odcinku piersiowym. Nadmierne przyjmowanie określonych pozycji ciała może powodować uporczywy ból. Współczesna fizjoterapia rozluźni napięte mięśnie i nauczy metod autorelaksacji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Praca holistyczna z pacjentem w Ortomedicus:

W ramach terapii manualnej praktykujemy koncepcję Maitland®, – jedną z bardziej znanych form terapii manualnej, ma akredytacje IFOMT. Oddziaływuje ona nie tylko na stawy, ale również na mięśnie i połączenia nerwowe.

Manipulacje powięziowe to inna forma terapii manualnej. Jest forma holistycznego podejścia do terapii. Stosujemy ją najczęściej przy leczeniu zaburzeń układu ruchu. Poprzez połączenia powięziowe pomaga również w leczeniu różnego rodzaju dysfunkcji układu trzewnego, jak np. zespół jelita drażliwego (IBS) czy napięciowe bóle głowy.

Terapia mięśniowo powięziowa również traktuje ciało człowieka jako jedną całość. Pozwala odkryć przyczynę problemu, a następnie wprowadzić u pacjenta właściwe nawyki ruchowe. Specjalista na podstawie wywiadu i badania ciała ocenia nasz tryb życia, wzorce ruchowe oraz wynikające stąd problemy.

Zapraszamy do umówienia wizyty i konsultacji z dr Krzysztofem Żabą w gabinetach fizjoterapii Ortomedicus w Krakowie (dzielnica Czyżyny) lub w Wieliczce.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *