Szukaj
Szukaj

Dieta a objawy atopowego zapalenia skóry

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to schorzenie skóry charakteryzujące się nawracającymi objawami i uciążliwym świądem. Choć jest to choroba genetyczna, odpowiednia pielęgnacja oraz dieta może odgrywać istotną rolę w łagodzeniu jej objawów. Jakie produkty warto spożywać, a które należy unikać w przypadku AZS?

Dieta a objawy atopowego zapalenia skóry

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jakie daje objawy?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) choroba dermatologiczna o podłożu alergicznym. Ma nawracający charakter, czyli nie można jej wyleczyć, ale można za to złagodzić objawy choroby. Objawy AZS są bardzo uciążliwe i mogą negatywnie wpływać na jakość życia chorego. Do głównych objawów należą:

 • nadmierna suchość skóry,
 • łuszczenie się skóry,
 • świąd,
 • pieczenie skóry,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wykwity skórne.

Jak zmniejszyć AZS?

Leczenie AZS ma na celu złagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom choroby. Stosuje się różne metody leczenia, w tym:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • Emolienty. Niezwykle istotnym krokiem w leczeniu AZS jest stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji. Tutaj doskonale sprawdzą się kremy i maści nawilżające, które łagodzą suchość i świąd skóry.
 • Leki przeciwzapalne. Lekarz może wypisać również leki przeciwzapalne, które mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny.
 • Antybiotyki. W przypadku nadkażeń bakteryjnych konieczna jest antybiotykoterapia.
 • Dieta. Eliminacja alergenów pokarmowych, jeżeli wyjdzie alergia na dany pokarm.

Czy istnieje dieta dla osób, chorych na atopowe zapalenie skóry?

W leczeniu AZS nie ma jednej uniwersalnej diety. Stosowanie diety eliminacyjnej powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem i testami alergicznymi, aby udokumentować nadwrażliwość pokarmową. Niepotrzebne eliminacje mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych, zwłaszcza u dzieci.

Plan żywieniowy powinien być indywidualnie dostosowany do potrzeb każdej osoby. Choć alergie pokarmowe mogą mieć wpływ na nasilenie objawów AZS, warto pamiętać, że nie zawsze muszą być one głównym czynnikiem wywołującym chorobę. Dlatego też nie zaleca się wprowadzania diety eliminacyjnej bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Niezależnie od obecności alergii pokarmowych, istnieją pewne zalecenia dietetyczne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów AZS.

 1. Spożywanie żywności bogatej w tłuszcze omega-3. Należą do nich produkty takie jak tłuste ryby, olej lniany czy nasiona chia. Wykazują one działanie przeciwzapalne, a jednocześnie mogą łagodzić podrażnienia skóry.
 2. Odpowiednia suplementacja witaminy D3. Oczywiście dawkę dobiera lekarz na podstawie badań!
 3. Stosowanie probiotyków i prebiotyków. Korzystnie wpływają na równowagę mikroflory jelitowej i układu immunologicznego.
 4. Unikanie wysoko przetworzonych produktów. Uważa się, że nadmiar wysoko przetworzonych produktów zbożowych, czerwonego mięsa i nasyconych kwasów tłuszczowych może zwiększać ryzyko wystąpienia AZS.

Właściwie dobrana dieta może łagodzić objawy AZS i poprawić jakość życia. W tym celu warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem klinicznym, który pomoże w ułożeniu indywidualnego planu żywieniowego.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *