Wraz z rosnącą świadomością ludzkiego ciała i korzystnego wpływu na nie różnych zabiegów, rośnie zainteresowanie zarówno fizjoterapią, jak i kosmetologią. Jednym z coraz bardziej popularnych zabiegów staje się elektrostymulacja mięśni. Co to jest? Na czym polega? Kiedy warto ją stosować? Sprawdź poniżej!
Elektrostymulacja — co to jest?
Elektrostymulacja, jak już wyżej wspomnieliśmy, jest zabiegiem wykorzystywanym i w fizjoterapii, i w kosmetologii. Zalicza się ją do elektroterapii wykorzystującej prąd o niskiej bądź średniej częstotliwości. Do jej wykonania niezbędne są elektrostymulatory mięśni, czyli specjalny sprzęt z podłączonymi elektrodami.
Czym są elektrostymulatory mięśni?
Elektrostymulatory mięśni to urządzenia często o niewielkich wymiarach. Aplikowane są one na ciało, gdzie przy wykorzystaniu prądu EMS (Electrical Muscle Stimulaion) lub TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) generują impulsy elektryczne o zmiennej częstotliwości i amplitudzie. W ten sposób są one zdolne do stymulacji nerwów i mięśni w danej okolicy, a tym samym ich pobudzenia, którego efekt zależy od założonych celów.
Kiedy i w jakim celu można stosować elektrostymulatory mięśni?
Możliwości wykorzystania elektrostymulacji sprawiają, że jest to zabieg z bardzo szerokim spektrum zastosowania. Po pierwsze: fizjoterapia. Elektrostymulator mięśni może być wykorzystywany do celów zdrowotnych wśród osób zmagających się z wieloma różnymi dolegliwościami. Przede wszystkim jednak stosowany jest on do niwelacji bólu. Pobudzone z jego pomocą mięśnie szybciej się regenerują i wzmacniają m.in. po urazach i kontuzjach sportowych. Jest także metodą leczenia w wielu chorobach, np. reumatyzmu, artretyzmu, zwiotczeniach czy przykurczy mięśni.
Po drugie: kosmetologia. Elektrostymulatory są świetnym sposobem na poprawę wyglądu mięśni, a tym samym na smukłą sylwetkę. Lekka stymulacja prądem wymusza pracę mięśni podobną do tej w trakcie ćwiczeń na siłowni, co przekłada się na poprawę ich wyglądu. Elektrostymulacja jest również wsparciem przy rozbijaniu zalegającej tkanki tłuszczowej i cellulitu, więc często wykorzystywana jest przez panie na okolicy brzucha, ud i pośladków. A co więcej, elektrostymulacja mięśni pozwala na poprawę ukrwienia skóry i co za tym idzie — jej lepsze dotlenienie. Po serii takich zabiegów skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. To sprawia, że zabieg ten jest chętnie wykorzystywany np. na ramionach, jako wsparcie walki ze zwiotczałą skórą.
Elektrostymulacja może być wykorzystywana zarówno w kosmetologii, jak i fizjoterapii do niwelacji pojawiających się zastojów w obrębie układu limfatycznego. Świetnie sprawdza się zwłaszcza na obrzękniętych kończynach dolnych, wspierając odprowadzanie nagromadzonej w nich limfy m.in. po zabiegach chirurgicznych czy z powodu wykonywanej pracy stojącej. Co więcej, wspiera ona również odprowadzanie odkładających się w ciele toksyn pojawiających się w czasie przemiany materii, będąc tym samym niezwykle ważnym wsparciem zarówno w czasie fizjoterapii, jak i zabiegów kosmetologicznych.
Warto pamiętać, że elektrostymulacja jest zabiegiem, który przynosi wiele korzyści dla ciała, a jednocześnie nie obciąża nadmiernie układu kostno-stawowego, jak w przypadku klasycznych ćwiczeń na siłowni. Jest to więc doskonałe rozwiązanie również wśród tych, którzy z różnych powodów nie powinni wykazywać nadmiernej aktywności fizycznej. Wybierz wysokiej jakości elektrostymulator mięśni i przekonaj się, jak wiele korzyści może Ci przynieść jego systematyczne stosowanie!
Artykuł sponsorowany