Szukaj
Szukaj

Czym jest i do czego służy autoklaw?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wiarygodność wyników badań i rzetelność wykonywania doświadczeń wymaga utrzymania w laboratorium sterylnej czystości, dlatego zwykle nie wystarcza zwykła dezynfekcja narzędzi. Do tego, aby pozbyć się z powierzchni narzędzi wszelkich zanieczyszczeń, potrzebny jest autoklaw. Poznaj bliżej to urządzenie, które jest niezbędne nie tylko w laboratoriach.

Czym jest i do czego służy autoklaw?

Autoklaw – co to takiego?

Autoklaw został wynaleziony przez francuskiego fizyka Denisa Papina w 1679 roku. Od tego czasu przeszedł ogromną metamorfozę i skutecznie pozbywa się zanieczyszczeń ze sprzętu laboratoryjnego.

Autoklaw to urządzenie parowo-ciśnieniowe. Służy ono do sterylizacji narzędzi i akcesoriów laboratoryjnych, tak aby pozbyć się z nich wszelkich mikroorganizmów. To zbiornik z hermetycznie zamykaną komorą. Jest on zbudowany z pompy próżniowej, manometru do odczytu poziomu ciśnienia, termometru oraz zaworu ciśnieniowego – ma on zabezpieczać urządzenie przed eksplozją na skutek wzrostu ciśnienia.

Ponadto nowoczesne autoklawy są naszpikowane technologiami, które ułatwiają korzystanie z tych urządzeń. Można je programować i zapisywać ustawione programy tak, aby były jak najszybciej gotowe do sterylizacji. Nowoczesne urządzenia tego typu znajdziesz m.in. w sklepie Argenta.

Jak działa autoklaw?

Proces sterylizacji w autoklawie przebiega zwykle w ciągu od kilkunastu do 30 minut. Można go podzielić na cztery etapy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • opróżnianie – w tym czasie ze zbiornika autoklawu jest usuwane powietrze. Jednocześnie wtłacza się do niego parę pod wysokim ciśnieniem;
  • wyrównanie – dochodzi wtedy do kompensacji temperatury;
  • sterylizacja – to wtedy narzędzia laboratoryjne są czyszczone za pomocą gorącej pary;
  • schładzanie – gorące narzędzia zostają wtedy schłodzone, tak aby można było bezpiecznie wyjąć je z urządzenia.

Za pomocą autoklawu można pozbyć się białek wszelkich drobnoustrojów. Jest to możliwe dzięki połączeniu mocy wysokiego ciśnienia i pary wodnej. Jej temperatura podczas procesu sterylizacji wynosi od 121 do 134°C. Podczas korzystania z autoklawu należy zachować ostrożność, jednak obsługujący te urządzenia pracownicy laboratoriów nie muszą mieć specjalnych uprawnień SEP.

Rodzaje autoklawów

Autoklawy różnią się od siebie klasą. Informuje ona o tym, do sterylizacji jakich przedmiotów mogą być wykorzystywane te urządzenia. Spotykane warianty:

  • klasa B to autoklawy wykorzystywane w laboratoriach i placówkach medycznych. Służą one do sterylizacji wsadów wgłębionych, kapilarnych, tekstyliów oraz narzędzi opakowanych. Można w nich usuwać drobnoustroje z naczyń oraz z końcówek, turbin i rurek stomatologicznych;
  • klasa N to najmniej zaawansowane urządzenia. Umożliwiają one jedynie sterylizację prostych narzędzi i materiałów, produktów litych bez opakowania oraz bez otworów i wgłębień;
  • klasa S to kompromis między urządzeniami klasy B i N. Nie można w nich sterylizować wsadów wgłębionych typu A ani tekstyliów. Jednocześnie mają pompę powietrza, która skutecznie usuwa je ze zbiornika. Nie zapewnia ona jednak powstania w autoklawie próżni frakcjonowanej, tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń klasy B.

Gdzie mają zastosowanie autoklawy?

Autoklaw musi znaleźć się w każdym laboratorium, w którym bada się materiał biologiczny. Umożliwia on maksymalnie skuteczną sterylizację sprzętu i pozbycie się z niego wszelkich drobnoustrojów. Jednak zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, autoklaw powinien znaleźć się również w miejscach, w których podczas zabiegów może dojść lub dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Ogranicza to ryzyko zakażenia pacjentów czy klientów bakteriami, grzybami i wirusami. Z tego powodu takie urządzenia muszą się znaleźć w:

  • gabinetach stomatologicznych,
  • salonach kosmetycznych,
  • salonach tatuażu i piercingu;
  • gabinetach weterynaryjnych.

Autoklawy laboratoryjne dają gwarancję, że naczynia i sprzęty wykorzystywane do badań są sterylnie czyste – takie skalpele, szkiełka, pęsety i inne akcesoria nie zanieczyszczają materiału badawczego. Autoklawy pozwalają również na zachowanie sterylnej czystości sprzętu medycznego i kosmetycznego, który ma kontakt z ludzką skórą i krwią.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *