Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to choroba, która objawia się znacznym zmętnieniem soczewki. Nieleczona może doprowadzić do wyraźnego pogorszenia widzenia, a nawet do utraty wzroku. Operacja usunięcia zaćmy to skuteczny i bezpieczny sposób na poprawienie widzenia i jakości życia. Sprawdź, jakich zaleceń należy przestrzegać po operacji zaćmy, aby jak najdłużej cieszyć się jej efektami.
Na czym polega operacja usunięcia zaćmy?
Przed operacją zaćmy odbywa się szczegółowa diagnostyka. Zabieg można wykonać na każdym, nawet wczesnym etapie choroby. Operacja zaćmy nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Na zabieg warto jednak wybrać się z osobą towarzyszącą, która pomoże nam w bezpiecznym powrocie do domu, ponieważ bezpośrednio po zabiegu widzenie jest ograniczone.
Zaćmę usuwa się metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Zabieg wykonuje się po podaniu kropli znieczulających. Cała procedura trwa zazwyczaj nie dłużej niż dwadzieścia minut. Na cały pobyt w klinice należy jednak przeznaczyć około 4 godzin. Operacja usunięcia zaćmy polega na wykonaniu nacięcia wielkości około 2,2 mm, a następnie przy pomocy ultradźwięków – zmętniała soczewka zostaje rozbita i usunięta, a na jej miejsce umieszczana jest nowa, syntetyczna soczewka wewnątrzgałkowa. Zastosowanie tej metody nie wymaga zakładania szwów – gojenie jest samoistne. Zabieg odbywa się w trybie jednodniowym, bez potrzeby hospitalizacji.
Zalecenia po operacji zaćmy
Po usunięciu zaćmy operowane oko zostaje zabezpieczone opatrunkiem, który zostanie zdjęty podczas pierwszej wizyty kontrolnej. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy stosować krople z antybiotykiem przepisane przez lekarza. W tym czasie ważna jest też ochrona oka przed kontaktem z wodą. W dniu zabiegu można wziąć prysznic, uważając na to, aby nie zamoczyć opatrunku. Podczas mycia włosów należy uważać, aby woda nie dostała się do oczu oraz nie należy pochylać głowy. Z wizyt na basenie należy zrezygnować nawet na 6–8 tygodni.
Operowane oko staje się bardzo wrażliwe na ostre światło słoneczne. Dlatego przez okres kilku tygodni po zabiegu należy zapewnić oczom ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV należy nosić nawet w pochmurne dni.
W pierwszych tygodniach konieczna jest też rezygnacja z wymagających treningów, dźwigania, gwałtownego ruszania głową, a także schylania się. Należy o tym pamiętać nawet podczas mycia głowy – zamiast pochylać się do przodu, lepiej jest lekko odchylić głowę do tyłu. W pierwszych tygodniach po zabiegu zaleca się również rezygnację ze współżycia.
Przez pierwsze 2–3 tygodnie po zabiegu nie można pocierać i uciskać oka. W związku z tym należy w tym czasie również zrezygnować z wykonywania makijażu. Z jednej strony tusz do rzęs czy kredka mogą podrażnić oczy, a z drugiej strony podczas demakijażu trudno jest uniknąć pocierania i uciskania.
W pierwszym tygodniu po operacji zaćmy należy zrezygnować lub znacznie ograniczyć: korzystanie z ekranów i monitorów, czytanie książek. Do zakończenia okresu rekonwalescencji nie można prowadzić auta – dopiero po odpowiednim badaniu okulistycznym można wrócić za kółko.
Podczas rekonwalescencji bardzo ważna jest odpowiednia regeneracja organizmu – wysypianie się i w miarę możliwości duża ilość odpoczynku. W okresie rekonwalescencji podczas snu należy unikać pozycji na brzuchu. Do snu oko zabezpiecza się specjalną przepaską.
Ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy?
Operacja zaćmy należy do kategorii tzw. chirurgii jednego dnia. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu, a po kilku dniach również do pracy. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po kilku dniach. Kolejna po 4 tygodniach po operacji. Przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych jest bardzo ważne. Normalny tryb życia sprzed operacji można rozpocząć po około 8 tygodniach. Natomiast do intensywnej aktywności fizycznej (np. dźwigania dużych ciężarów) można powrócić dopiero po około 6 miesiącach.
U niektórych osób po pewnym czasie po operacji może wystąpić zaćma wtórna i jest to zjawisko normalne. Taki rodzaj katarakty można usunąć podczas prostego zabiegu laserowego, wykonywanego w trakcie wizyty okulistycznej.
Artykuł sponsorowany