Szukaj

Angina ropna – o objawach i leczeniu choroby

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Angina ropna to zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych wywołane przez bakterie. Najczęściej odpowiedzialne są za nią paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą anginie ropnej oraz w jaki sposób z nimi walczyć.

Angina ropna - o objawach i leczeniu choroby

Objawy anginy ropnej

Angina ropna ma ostry początek. Pierwsze dolegliwości pojawiają się w ciągu 1–4 dni od kontaktu z patogenami. Początkowo jest to podwyższona (ponad 38°C) temperatura ciała. Gorączce towarzyszyć mogą dreszcze. Chory czuje się ogólnie osłabiony. Następnie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych przednich, które stają się też bolesne. Skóra nad nimi nie ulega zmianie. Jednak charakterystyczne objawy anginy dotyczą zmian w obrębie migdałków podniebiennych. Struktury te stają się obrzęknięte i zaczerwienione. W skrajnych sytuacjach są na tyle duże, że grożą mechanicznej niedrożności gardła. Na powierzchni migdałków tworzy się biały nalot i śluzowo-ropne czopy, które z czasem zlewają się w całość.

Chorzy na anginę ropną doświadczają intensywnego bólu gardła. Najbardziej odczuwalny jest on w czasie mówienia i przy połykaniu. Nierzadko towarzyszy mu ślinotok. Przy silnych dolegliwościach bólowych mogą być one odczuwane aż w uchu. Ból gardła i powiększone migdałki sprawiają, że chory odmawia jedzenia. Co więcej, mowa staje się niewyraźna, bezdźwięczna. Anginie towarzyszą dodatkowo objawy ogólne, m.in. bóle głowy, brzucha, bóle kostno-stawowe, poczucie rozbicia, nudności, wymioty, nieżyt nosa, nieprzyjemny zapach z ust..

Leczenie anginy ropnej

Z objawami anginy ropnej zgłoś się najlepiej do laryngologa. Specjalista ten zajmuje się schorzeniami uszu, nosa, zatok i gardła. Podstawą leczenia anginy ropnej jest antybiotykoterapia. Najskuteczniejszym antybiotykiem w walce z paciorkowcami β-hemolizującymi z grupy A jest penicylina lub jej pochodne. Bakterie wywołujące anginę ropną wykazują na nie wysoką wrażliwość. Jeśli stwierdzone jest uczulenie na penicylinę, alternatywą dla niej są takie antybiotyki jak cefalosporyny, makrolidy i klindamycyna.

tubapay
tubapay

W leczeniu anginy ropnej pomocne są również leki zwalczające objawy chorobowe. Przykładowo środki o działaniu przeciwgorączkowym jak paracetamol czy ibuprofen. Podwyższoną temperaturę zbijać można dodatkowo, stosując zimne kompresy. Gorączka sprawia, że chory czuje się mocno osłabiony. W związku z tym i aby uniknąć szerzenia się zakażenia, konieczny jest kilkudniowy odpoczynek w domu.

Na bolące gardło w anginie ropnej warto sięgnąć po preparaty o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym, odkażającym. Zazwyczaj znajdziesz w ich składzie lidokainę, chlorheksydynę, cholinę, benzokainę i mentol. Jeśli ból gardła jest bardzo silny, lekarz może przepisać dodatkowe środki. Łagodzić możesz go również płukankami na bazie ziół (skuteczne są szałwia i prawoślaz) czy wody utlenionej.

W anginie ważny jest też sposób odżywiania. Postaw na posiłki półpłynne lub płynne, które nie podrażniają obolałego gardła i będą łatwe w przełknięciu, np. budyń, kisiel, kleik czy zupa krem. Zadbaj o nawodnienie. Pij wodę niegazowaną, herbaty, soki i napary ziołowe. Unikaj gorących, tłustych, pikantnych i twardych pokarmów.

Artykuł zewnętrzny

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *