Szukaj
Szukaj

Tkanka glejowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tkanka glejowa to niepobudliwe komórki ośrodkowego układu nerwowego (w przeciwieństwie do neuronów, które zalicza się do komórek pobudliwych). Mają one pochodzenie ektodermalne i pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. Można zatem podsumować, że glej stanowi tuż obok komórek nerwowych drugi składnik tkanki nerwowej.

 

Komórki gleju

Tkanka glejowa składa się z 2 rodzajów komórek:

  • komórki makrogleju – astrocyty, oligodendrocyty, komórki ependymy;
  • komórki mikrogleju – zwane także mikrocytami.

Makroglej

Komórki ependymy tworzą nabłonek wyścielający komory mózgowe, kanał rdzenia kręgowego i sploty naczyniowe komór bocznych, komory trzeciej i czwartej. Uczestniczą one w wytwarzaniu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Astrocyty posiadają liczne wypustki, które stykają się z naczyniem włosowatym, tworząc stopki naczyniowe. Przyjmuje się, że stopki te pokrywają od 85 do 90% powierzchni naczyń włosowatych mózgu i tworzą glejową błonę okołonaczyniową. Jest ona jednym z elementów bariery krew-mózg, do której należą także błona podstawna i warstwa ściśle przylegających do siebie komórek śródbłonka naczyniowego.

Oligodendrocyty z kolei są znacznie mniejsze niż astrocyty, jednak pełnią równie ważne funkcje. Skupiają się wokół włókien mielinowych w drogach nerwowych i odpowiadają za tworzenie osłonki mielinowej wokół aksonów w ośrodkowym układzie nerwowym. Ich odpowiednikami w obwodowym układzie nerwowym są komórki Schwanna i komórki satelitowe.

Funkcje

Do najważniejszych funkcji makrogleju poza udziałem w barierze krew-mózg należy:

  • oddzielanie i podpora neuronów;
  • pośrednictwo w wymianie produktów metabolicznych między krwią a neuronami, czyli funkcja odżywcza;
  • oddzielanie sąsiadujących synaps i włókien bezrdzennych (bez osłonki mielinowej);
  • ochrona neurocytów przed substancjami toksycznymi pochodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego;
  • udział w wytwarzaniu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Krew w naczyniach włosowatych splotów naczyniówkowych oddziela od światła komór kolejno: śródbłonek naczyniowy, tkanka łączna pajęczynówki i naczyniówki oraz nabłonek ependymy wyścielający komory. Dzięki tej barierze tylko substancje drobnocząsteczkowe mogą przechodzić z krwi do płynu śródmiąższowego tkanki mózgowej i płynu mózgowo-rdzeniowego lub w odwrotnym kierunku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo badania przeprowadzone jakiś czas temu wykazały, że glejowe komórki węchowe mogą stymulować regenerację uszkodzonych aksonów w rdzeniu kręgowym. Wymagane są jednak dalsze badania w tym kierunku.

Mikroglej

Komórki mikrogleju pojawiają się w sąsiedztwie naczyń włosowatych, posiadając zdolność poruszania się i wchłaniania obcych substancji. W efekcie pełnią ważną funkcję obronną.

Ich aktywność znacznie wzrasta w stanach zapalnych lub po zadziałaniu na tkankę nerwową czynników szkodliwych pochodzenia bakteryjnego lub chemicznego. Wówczas szybko się dzielą i kierują w stronę ogniska chorobowego. Tam wykazują zdolności pożerania zwyrodniałych lub obumarłych komórek nerwowych wraz z ich wypustkami.

Niektóre z komórek mikrogleju układają się wokół naczyń włosowatych, gdzie jako perycyty oddzielają ścianę naczyń od komórek nerwowych.

Komórki mikrogleju np. w podwzgórzu wytwarzają polipeptyd – interleukinę I, która bierze udział w ośrodkowej regulacji temperatury oraz może nieswoiście pobudzać komórki dokrewne przysadki do uwalniania hormonów, takich jak hormon adrenokortykotropowy czy hormon wzrostu (somatotropina).

Zobacz również: Układ nerwowy – podstawowe informacje.

Bibliografia

  1. Konturek S., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *