Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej (ZCPP) a pływanie

//Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej (ZCPP) a pływanie
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Witam,
bardzo chętnie czytam Państwa artykuły. Są bardzo przydatne i ciekawie napisane. Chciałam zapytać o ciasnotę podbarkową. Czy pływanie jest wskazane? Jeśli tak to jakie style? Szukam wszędzie informacji, ale niestety nie mogę nic na ten temat znaleźć. Dziękuję za odpowiedź.

Izabela

Odpowiedź

Pani Izabelo,
w zespole ciasnoty podbarkowej dochodzi do kompresji struktur pomiędzy wyrostkiem barkowym łopatki, a głową kości ramiennej. Szczególnie struktury takie jak ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego, głowy długie mięśnia dwugłowego ramienia, kaletka podbarkowa, kompresowane są powyżej 90 stopni zagięcia jak i odwiedzenia w stawie ramiennym, co może powodować dolegliwości. Wracając do pytania – większość stylów pływackich angażuje pracę stawów barku w płaszczyźnie złożonej, w dość znacznych zakresach ruchomości, co może powodować ból. Aby nie rezygnować z basenu musi Pani mieć świadomość przyczyn dolegliwości i mechanizmu ich występowania, a formę/styl pływania praktykować w taki sposób, aby dolegliwości i sygnał jakim jest ból, były jak najmniejsze. Niemniej jednak warto dobierać taką aktywność fizyczną, która nie będzie pogłębiać dolegliwości bólowych.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki