Szukaj
Szukaj

Problem z barkiem podczas wykonywania ćwiczeń

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
mam problem z barkiem podczas wykonywania ćwiczeń, szczególnie dipów na poręczach. Mój prawy bark jest trochę wyżej od lewego w dolnej fazie ruchu. Jakie działania należałoby podjąć by naprawić ten problem?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Paweł

 

Odpowiedź


Panie Pawle,
jeżeli podczas wykonywania ćwiczeń takich jak dipy na poręczach zauważa Pan, że prawy bark jest wyżej niż lewy w dolnej fazie ruchu, może to wskazywać na dysfunkcję barku. Istnieją różne czynniki, które mogą przyczynić się do tego typu problemów. Może to być np. brak odpowiedniej stabilności barku, nieprawidłowe ustawienie stawów barku lub nierównomierna siła mięśni. W celu rozwiązania problemu, zalecam wizytę u fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera personalnego. Będą oni mogli na żywo dokładnie Pana zbadać m.in. przeprowadzając odpowiednie testy funkcjonalne co pozwoli na zidentyfikowanie przyczyny i opracowanie indywidualnego planu leczenia wraz z właściwymi ćwiczeniami.

Warto jednak, aby zastosował Pan poniższe wskazówki, które mogą pomóc w poprawie stabilności i wyrównaniu ustawienia barku:

1. Należy wykonywać ćwiczenia na stabilizację barku. Są to m.in. ćwiczenia izometryczne lub ćwiczenia barku z użyciem gumy oporowej. Tego rodzaju ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację barku.
2. Warto skupić się na poprawie równowagi między mięśniami. Należy wykonywać ćwiczenia tak, aby skupiały się one na wyrównaniu siły między mięśniami po obu stronach ciała.
3. Zalecam zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała. Złe nawyki, takie jak np. garbienie się, mogą wpływać na nieprawidłowe ustawienie stawów i prowadzić do dysfunkcji barku.
4. Na końcu, należy unikać przeciążeń. Powinno się unikać wykonywania ćwiczeń, które są zbyt trudne lub które wymagają ruchów przeciążających bark.

Proszę jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Dlatego zalecam przede wszystkim skonsultować się z fizjoterapeutą, który pod dokładnym przebadaniu będzie mógł pomóc dostosować plan leczenia do indywidualnych potrzeb.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *