Szukaj
Szukaj

Brak obrotu u 8 miesięcznego dziecka

Spis treści

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”10″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”3″ content_align=”left” style_type=”underline solid” sep_color=””]

Pytanie

[/fusion_title][fusion_text]

Witam,
mój 8 miesięczny synek potrafi raczkować, siadać i wstawać trzymając się np. mebli. Natomiast nie potrafi obracać się z brzucha na plecy. Obroty na brzuch umie. Póki co nie widzę u niego nawet próby wykonania takiego obrotu. Nieraz w nocy jak zaśnie na brzuszku to potem budzi się z płaczem i muszę go sama obrócić na plecy. Czy biorąc pod uwagę, że umie raczkować siadać i wstawać to mogę przymknąć oko, że na razie pominął etap tego obrotu na plecy i może później się nauczy? Czy jednak mając prawie 9 mięsięcy powinien go umieć niezależnie od innych umiejętności? Dodam że synek od 3,5 miesiąca życia był rehabilitowany metoda Vojty przez 3 miesiące ze względu na lekką asymetrie, obniżone napięcie mięśniowe oraz zaburzoną koordynację ośrodka nerwowego w stopniu średnim. Po 3 miesiącach rehabilitacji neurolog stwierdziła, że nie ma potrzeby już go ćwiczyć. Zastanawiam się czy znów nie trzeba by było wrócić do ćwiczeń?

Danuta

[/fusion_text][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”10″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”3″ content_align=”left” style_type=”underline solid” sep_color=””]

Odpowiedź

[/fusion_title][fusion_text]

Pani Danuto,
w mojej ocenie ważniejsze od ilości zdobywanych umiejętności przez dziecko jest ich kolejność i jakość. W tym wieku oczekuję od dziecka świadomych, kontrolowanych obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie przez obie strony w prawidłowym wzorcu. Obroty z brzucha na plecy i odwrotnie, są niezmiernie istotne w rozwoju dziecka. To właśnie dzięki nim dzieci wzmacniają mięśnie brzucha i uczą się zmieniać swoją pozycję. Bardzo często dzieci, które „pomijają” tę umiejętność, mają problem z przenoszeniem ciężaru ciała na boki i wykazują nieprawidłowe wzorce w tych „prostszych” czynnościach. Istotne byłyby dla mnie informacje m.in. jak radzi sobie Pani dziecko w leżeniu na brzuchu, na przedramionach, na dłoniach, w jaki sposób sięga po zabawki, w jakim wzorcu obraca się z pleców na brzuch (czy nie robi tego poprzez odginanie się w tył?), czy kręci się wokół własnej osi, czy bawi się zabawkami leżąc na boku, czy bawi się swoimi stopami i potrafi je włożyć do buzi w leżeniu na plecach, czy nie ma problemów z biodrami, czy w dalszym ciągu jest obniżone napięcie, czy pełza, w jaki sposób siada, w jakim wzorcu siedzi i czworakuje oraz wstaje, czy dziecko samodzielnie osiągnęło te umiejętności, czy potrafi płynnie zmieniać pozycje np. z siadu prostego przez siad boczny do czworaków?

Poprzez właśnie takie umiejętności w poprawnych wzorcach, dziecko stopniowo uczy się balansować ciałem w różnych płaszczyznach, zaczynając na boki i stopniowo zwiększając ten zakres, aż w końcu świadomie potrafi sięgnąć po zabawkę, zatrzymać się i kontrolowanie zmienić pozycję ciała na brzuch i plecy. Dopiero wtedy „książkowo” dziecko rusza poznawać świat do przodu i coraz wyżej. Często obserwuję, że dzieci, które nie potrafią obracać się z brzucha na plecy mają m.in. słabe mięśnie brzucha, zwłaszcza partie boczne, skośne i w nieprawidłowych wzorcach opanowały prostsze czynności. Przeskakując umiejętności te, nieprawidłowości są powielane i utrwalane w wyższych pozycjach, co może skutkować np. wadami postawy.

Moim zadaniem, jako fizjoterapeuty jest dbanie o prawidłowy rozwój dzieci, wychwytywanie nieprawidłowości już we wczesnej fazie rozwoju, nakierowanie dziecka na prawidłowe wzorce i udzielanie wskazówek rodzicom jak bawić się z dziećmi, wplatając w to elementy ćwiczeń wspomagających prawidłowy rozwój. Niestety nie znam Państwa pełnej historii ani dokumentacji medycznej, ani nie widzę dziecka. Jednak jeśli wystąpiły nieprawidłowości, zwłaszcza już we wczesnym okresie rozwoju i zaburzenia koordynacji ośrodka nerwowego to proponuję udać się na konsultacje z fizjoterapeutą, który zbada dziecko. Opisywany przez Panią problem może być wskazaniem do przeprowadzenia terapii. Musiałbym zobaczyć i zbadać dziecko, żeby móc coś więcej Pani powiedzieć. Obawiam się, że dziecko może samodzielnie sobie z tym problemem nie poradzić, bądź opanuje obroty z brzucha na plecy poprzez nieprawidłowy wzorzec. Jeżeli są Państwo z Wrocławia zapraszam na darmowe konsultacje w każdą środę do naszego Centrum Fizjoterapeuty i wtedy będziemy mogli uzyskać więcej szczegółów.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *