Medfile

Pytanie

Witam,
mój 8 miesięczny synek potrafi raczkować, siadać i wstawać trzymając się np. mebli. Natomiast nie potrafi obracać się z brzucha na plecy. Obroty na brzuch umie. Póki co nie widzę u niego nawet próby wykonania takiego obrotu. Nieraz w nocy jak zaśnie na brzuszku to potem budzi się z płaczem i muszę go sama obrócić na plecy. Czy biorąc pod uwagę, że umie raczkować siadać i wstawać to mogę przymknąć oko, że na razie pominął etap tego obrotu na plecy i może później się nauczy? Czy jednak mając prawie 9 mięsięcy powinien go umieć niezależnie od innych umiejętności? Dodam że synek od 3,5 miesiąca życia był rehabilitowany metoda Vojty przez 3 miesiące ze względu na lekką asymetrie, obniżone napięcie mięśniowe oraz zaburzoną koordynację ośrodka nerwowego w stopniu średnim. Po 3 miesiącach rehabilitacji neurolog stwierdziła, że nie ma potrzeby już go ćwiczyć. Zastanawiam się czy znów nie trzeba by było wrócić do ćwiczeń?

Danuta

Odpowiedź

Pani Danuto,
w mojej ocenie ważniejsze od ilości zdobywanych umiejętności przez dziecko jest ich kolejność i jakość. W tym wieku oczekuję od dziecka świadomych, kontrolowanych obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie przez obie strony w prawidłowym wzorcu. Obroty z brzucha na plecy i odwrotnie, są niezmiernie istotne w rozwoju dziecka. To właśnie dzięki nim dzieci wzmacniają mięśnie brzucha i uczą się zmieniać swoją pozycję. Bardzo często dzieci, które “pomijają” tę umiejętność, mają problem z przenoszeniem ciężaru ciała na boki i wykazują nieprawidłowe wzorce w tych “prostszych” czynnościach. Istotne byłyby dla mnie informacje m.in. jak radzi sobie Pani dziecko w leżeniu na brzuchu, na przedramionach, na dłoniach, w jaki sposób sięga po zabawki, w jakim wzorcu obraca się z pleców na brzuch (czy nie robi tego poprzez odginanie się w tył?), czy kręci się wokół własnej osi, czy bawi się zabawkami leżąc na boku, czy bawi się swoimi stopami i potrafi je włożyć do buzi w leżeniu na plecach, czy nie ma problemów z biodrami, czy w dalszym ciągu jest obniżone napięcie, czy pełza, w jaki sposób siada, w jakim wzorcu siedzi i czworakuje oraz wstaje, czy dziecko samodzielnie osiągnęło te umiejętności, czy potrafi płynnie zmieniać pozycje np. z siadu prostego przez siad boczny do czworaków?

Poprzez właśnie takie umiejętności w poprawnych wzorcach, dziecko stopniowo uczy się balansować ciałem w różnych płaszczyznach, zaczynając na boki i stopniowo zwiększając ten zakres, aż w końcu świadomie potrafi sięgnąć po zabawkę, zatrzymać się i kontrolowanie zmienić pozycję ciała na brzuch i plecy. Dopiero wtedy “książkowo” dziecko rusza poznawać świat do przodu i coraz wyżej. Często obserwuję, że dzieci, które nie potrafią obracać się z brzucha na plecy mają m.in. słabe mięśnie brzucha, zwłaszcza partie boczne, skośne i w nieprawidłowych wzorcach opanowały prostsze czynności. Przeskakując umiejętności te, nieprawidłowości są powielane i utrwalane w wyższych pozycjach, co może skutkować np. wadami postawy.

Sklep Spirulina

Moim zadaniem, jako fizjoterapeuty jest dbanie o prawidłowy rozwój dzieci, wychwytywanie nieprawidłowości już we wczesnej fazie rozwoju, nakierowanie dziecka na prawidłowe wzorce i udzielanie wskazówek rodzicom jak bawić się z dziećmi, wplatając w to elementy ćwiczeń wspomagających prawidłowy rozwój. Niestety nie znam Państwa pełnej historii ani dokumentacji medycznej, ani nie widzę dziecka. Jednak jeśli wystąpiły nieprawidłowości, zwłaszcza już we wczesnym okresie rozwoju i zaburzenia koordynacji ośrodka nerwowego to proponuję udać się na konsultacje z fizjoterapeutą, który zbada dziecko. Opisywany przez Panią problem może być wskazaniem do przeprowadzenia terapii. Musiałbym zobaczyć i zbadać dziecko, żeby móc coś więcej Pani powiedzieć. Obawiam się, że dziecko może samodzielnie sobie z tym problemem nie poradzić, bądź opanuje obroty z brzucha na plecy poprzez nieprawidłowy wzorzec. Jeżeli są Państwo z Wrocławia zapraszam na darmowe konsultacje w każdą środę do naszego Centrum Fizjoterapeuty i wtedy będziemy mogli uzyskać więcej szczegółów.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław