Szukaj
Szukaj

Asymetria ułożeniowa niemowląt

Spis treści

Pytanie


Córka leżąc na wznak kieruje zawsze główkę na swoje lewo. Z trudem idzie za zabawką w przeciwną stronę. Leżąc natomiast na brzuchu zawsze głowę ma w swoje prawo. W pozycji pionowej (jak do odbicia) swobodnie w prawo i w lewo. Czasami jak zaśnie na brzuchu leżąc na klatce rodzica trzymając głowę w prawo i zostanie odłożona na wznak, po jakiejś chwili odwróci na swoje lewo. Podsumowując potrafi trzymać tak i tak, natomiast z dużym trudem w pozycji leżącej na wznak zmienia z lewo na prawo. Czym może być to spowodowane? Proszę o odpowiedź.

Małgorzata

 

Odpowiedź


Pani Małgorzato,
niestety nie mogę udzielić dokładnej odpowiedzi na zapytanie, ponieważ nie posiadam wystarczającej ilości informacji na temat dziecka. Najważniejsza kwestia, to w jakim wieku jest dziecko? Początkowo warto sprawdzić czy dziecko swobodnie opanowało utrzymanie głowy w linii środkowej ciała i swobodne jej pełne przekładanie / obroty i pochylenia (ucho do barku) na obie strony, zarówno w leżeniu na brzuchu, plecach jak i w pozycji pionowej oraz przy różnej stymulacji. Koniecznie trzeba sprawdzić jak dziecko kontroluje głowę przeciw grawitacji. Należy również wykluczyć skrócenie mięśni, ich przykurcz np. w okolicach szyi (jeśli jest niewielki, rodzice go często nie zauważają ). Nie znam wieku dziecka – może problemem jest to że dziecko nie potrafi utrzymać się jeszcze w linii środkowej (od 3 miesiąca już tego oczekujemy), bądź ma zaburzone odczuwanie własnego ciała w przestrzeni.

Istotna informacja, to czy były jakieś powikłania okołoporodowe? Wylewy, niedotlenienia? Czy wzrok był sprawdzany? Czy obserwuje Pani większą aktywność jednej strony ciała? Czy dziecko układa się asymetrycznie, np. „w rogalika”? Czy dziecko było badane neurologiczne?

Wspomniała Pani o trudzie przekładania głowy w prawą stronę w leżeniu na plecach, natomiast w leżeniu na brzuchu, że głowa jest ustawiona w prawo. W następnej kolejności sprawdziłbym miejsca, w których dziecko przebywa (śpi, bawi się, ogląda świat) czy nie jest tak, że leżąc na plecach podchodzimy zwykle z jednej strony (lewej) i wymuszamy patrzenie na tę stronę, a na brzuchu odwrotnie? Czy zmieniają Państwo ułożenie dziecka w łóżeczku? A może dziecko obrócone jest w kierunku źródła światła (np. okna), bądź zabawek i na nie patrzy? Ponadto istotną kwestią jest prawidłowa pielęgnacja. Czy stosują Państwo naprzemienność przy czynnościach z dzieckiem? Rodzice często ze względu na swoją wygodę np. noszą dziecko na jedną stronę, rękę bądź karmią na jedną stronę i nie są świadomi, że utrwalają nieprawidłowe wzorce.

W przypadku niemowląt duże znaczenie mają detale, przyjazna pielęgnacja dziecka i proste zasady m.in. przy zabawie. Przy mniejszych problemach często to wystarcza do wsparcia prawidłowego rozwoju psychoruchowego. W celu stwierdzenia jaki problem jest u Państwa sugeruję wizytę i dokładne badanie w gabinecie. Ze swojej strony mogę zaproponować spotkanie online do czasu utrzymywania się epidemii w Polsce. Nie zastąpi ono spotkania twarzą w twarz, jednak pozwoli na zagłębienie się w temat oraz zmniejszenie obecnego problemu, obserwację motoryki spontanicznej dziecka, obserwację wykonanych przez rodziców poleceń i dłuższą rozmowę jak wspierać rozwój Państwa dziecka w domu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *