Szukaj
Szukaj

Witamina B12 – dlaczego jest tak istotna i jak ją suplementować?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jakie funkcje pełni w organizmie człowieka witamina B12? Czym może objawiać się jej niedobór i czy jest on groźny dla zdrowia? Poznaj funkcje witaminy B12 w organizmie i dowiedz się, jak ją bezpiecznie suplementować.

Witamina B12 – dlaczego jest tak istotna i jak ją suplementować?

Jakie funkcje w organizmie pełni witamina B12?

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pełni w organizmie bardzo istotne funkcje – bez niej niemożliwe jest  prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego oraz układu nerwowego. Niestety współczesny styl życia powoduje coraz częściej występujący niedobór tego składnika. Dlatego w ramach profilaktyki zdrowia lub w przypadku występowania objawów charakterystycznych dla jej niedoboru pomocne może okazać się badanie poziomu witaminy B12.

Skutki niedoboru witaminy B12

Nawet niewielkie niedobory witaminy B12 mogą wywoływać między innymi pogorszenie pamięci, bóle i zawroty głowy, osłabienie węchu i smaku, piski i szumy w uszach, drętwienia, odczucie mrowienia na skórze czy rozdrażnienie. Konsekwencją poważnego niedoboru witaminy B12 jest tzw. anemia złośliwa.

Dlaczego nie należy samodzielnie suplementować witaminy B12?

Po zauważeniu u siebie objawów, które mogą być związane z wczesnym niedoborem witaminy B12 wiele osób odruchowo udaje się do apteki w poszukiwaniu odpowiednich suplementów. Niestety nie jest to dobry pomysł, ponieważ suplementacja tego składnika bez wcześniejszego zbadania poziomu witaminy B12 może okazać się nieskuteczna. Dlaczego tak się dzieje?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • Przy zastosowaniu zbyt dużego dawkowania nadmiar witaminy B12 będzie usuwany wraz z moczem. W tej sytuacji marnujemy pieniądze przeznaczane na preparaty z witaminą B12.
  • Zbyt niska dawka nie rozwiąże problemu niedoboru, a objawy będą się utrzymywać.

 

W związku z tym należy najpierw wykonać badanie poziomu witaminy B12, a następnie skonsultować wynik z lekarzem. Prawidłowa interpretacja wyników pozwoli lekarzowi wydać zalecenia suplementacji tej witaminy zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Witamina B12 – jakie badania wykonać?

Podstawowym badaniem, które pomoże zdiagnozować ewentualny niedobór tego składnika, jest oznaczenie poziomu witaminy B12 w surowicy. Aby uzyskać pełniejszy obraz, warto uzupełnić je o badanie poziomu holotranskobalaminy, badanie kwasu metylomalonowego w surowicy i badanie homocysteiny. Wykonanie tych badań pozwoli ocenić m.in. poziom aktywnej witaminy B12 oraz pośrednich wskaźników jej niedoboru.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *