Szukaj
Szukaj

Tran i jego wpływ na zdrowie – sprawdź, dlaczego warto go suplementować

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W przestrzeni publicznej o tranie mówi się bardzo dużo. Wiele osób, nawet tych niekoniecznie związanych z medycyną, zaleca jego suplementację. Czy słusznie? Sprawdź, jakie właściwości ma tran, co Ci da jego stosowanie, w jakiej formie go przyjmować oraz czy zawsze picie lub jedzenie tego oleju jest dobrym pomysłem.

Tran i jego wpływ na zdrowie - sprawdź, dlaczego warto go suplementować

Właściwości tranu

Duże zainteresowanie tranem pojawia się głównie dlatego, że ta substancja posiada ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mowa przede wszystkim o omega-3, omega-6, EPA i DHA. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania człowieka, a ich niedobór może prowadzić m.in. do problemów z układem krwionośnym. Ponadto w tranie można także znaleźć witaminy D i A. Pierwsza z nich nie bez powodu jest zwana witaminą młodości, ponieważ podtrzymuje prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci. Druga natomiast to niezbędnik odpowiadający za prawidłowy rozwój układu kostnego, a często także dobry nastój.

Zastosowanie tranu

Tran ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jego przyjmowanie zalecane jest w okresie jesienno-zimowym, ponieważ doskonale wspiera organizm człowieka w walce o odporność. Można go stosować jako środek zapobiegawczy i tym samym zminimalizować ryzyko przeziębienia. Co ciekawe, tran mogą brać zarówno dzieci, jak i dorośli, dlatego warto suplementować go całą rodziną. Poleca się sięgnięcie po tę substancję także po poważnej chorobie, aby dodatkowo wzmocnić organizm.

Tran pozytywnie wpływa także na pracę mózgu. Jest w stanie zatrzymać rozwój chorób związanych z utratą pamięci, np. demencją czy Alzheimerem. Powinny stosować go także osoby, które pracują umysłowo, ponieważ substancja pozwala lepiej się skoncentrować i szybciej wykonać swoje obowiązki.

Duża zawartość witaminy D w tranie wpływa także na kształtowanie się mocnych kości oraz zębów. Z tego względu powinna być przyjmowana przede wszystkim przez młode osoby i dzieci, które ciągle rosną. Jest także nieocenionym wsparciem dla seniorów, których kości zazwyczaj nie są już w najlepszej kondycji. Pomaga je wzmocnić i minimalizuje ryzyko urazów.

Patronite
Patronite

Czy wiesz, że tran wpływa także na wzrok? Sam kwas omega-3 jest składnikiem siatkówki oka. Jego niedobór może prowadzić do powstawania wad wzroku grożących nawet częściową ślepotą. Jeśli więc Twoje oczy są szczególnie narażone na niesprzyjające czynniki, np. długotrwałe wpatrywanie się w komputer, warto rozważyć suplementację tranu. Przeciwdziała ona także występowaniu zwyrodnienia plamki żółtej czy wysychaniu spojówek.

W tym zestawieniu zastosowań tranu nie mogłoby także zabraknąć informacji o układzie sercowo-naczyniowym, na który kwasy omega-3 mają ogromny wpływ. Są one w stanie obniżyć stężenie trójglicerydów we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Wykazują także działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz antyrytmiczne. Ich regularne spożywanie pomoże zadbać o stan serca oraz całego układu krwionośnego.

Kolejnym układem w organizmie człowieka, na który tran ma doskonały wpływ, jest układ nerwowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają zdolność do zmniejszania dolegliwości neurologicznych. Wykazano ich pozytywny wpływ przy takich schorzeniach jak depresja, zaburzenia lękowe czy choroba afektywna dwubiegunowa. Sama witamina D zawarta w tranie może także poprawiać nastój, dlatego jest polecana szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na niebie pojawia się mało słońca.

W jakiej formie przyjmować tran?

Tran występuje głównie w dwóch formach. Najbardziej popularną z nich są tabletki. Należy je przyjmować zgodnie z instrukcją umieszczoną na ulotce lub według zaleceń lekarza. Najczęściej jest to od dwóch do trzech kapsułek na dobę. Na sklepowych półkach można także znaleźć tran w płynie. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj ma on charakterystyczny smak. Dla niektórych może on być nieznośny. Zanim więc go kupisz, zapytaj farmaceutę o walory smakowe produktu. Zasadniczo przyjmuje się, że forma spożywania tranu nie ma większego znaczenia. Ważne jest jedynie, aby robić to regularnie i zgodnie z zaleceniami.

Czy każdy może przyjmować tran?

Pomimo ogromu pozytywnych właściwości, jakie ma tran, nie każdy powinien go przyjmować. Zazwyczaj nie poleca się go osobom cierpiącym na kamicę nerkową. Warto także wiedzieć, że ta substancja wchodzi w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi, dlatego o zamiarze suplementacji tranu warto powiedzieć swojemu lekarzowi. Zasadniczo nie poleca się go także łączyć z innymi preparatami zawierającymi witaminę A i D, ponieważ może dojść do ich przedawkowania.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *